BRATISLAVA. Dlhé mesiace bojovali za to, aby Mečiarove nemorálne amnestie parlament konečne zrušil, no pre výhrady ku koaličnému návrhu by historicky najväčšiu šancu dokázali obetovať.
Niektorí opoziční poslanci sú už rozhodnutí, že za zmenu ústavy, ktorú navrhuje vláda, v parlamente nezahlasujú.
Amnestie v parlamente
- väčšina opozičných poslancov sa rozhodne ako pristúpi k hlasovaniu o koaličnom návrhu na budúci pondelok
- v utorok 21. marca sa začína parlamentná schôdza
- Ján Budaj z hnutia OĽaNO plánuje na jej začiatku navrhnúť presný termín, kedy sa bude hlasovať o opozičnom návrhu na zrušenie amnestií
- materiály na schôdzu predloží aj vládna koalícia
Pascu v koaličnom návrhu vidia v tom, že rozhodnutie parlamentu má automaticky posudzovať Ústavný súd, pričom viacerí jeho sudcovia sú nominantmi Mečiarovho HZDS aj Smeru.
Prekáža im to napriek tomu, že súd by s najväčšou pravdepodobnosťou posudzoval aj opozičný návrh zákona, ktorý predložil poslanec Ján Budaj z hnutia OĽaNO.
"Ja ako poslanec chcem hlasovať za zrušenie amnestií a nech je potom, už čo chce. Ale cítim sa lepšie, ako keby som priamo odovzdával svoju právomoc Ústavnému súdu," hovorí poslanec z SaS Juraj Droba.
Jeho stranícky kolega Ondrej Dostál pripúšťa, že ani tentoraz parlament amnestie nezruší. "Nikto by nemal skočiť na lep koalícii, ktorej o zrušenie nejde," hovorí. Ako sa postaví ku koaličnému návrhu, definitívne povedať nevedel.
Bez podpory časti opozície koaličný návrh v parlamente neprejde.

SaS nie je jednotná
Koalícia schválila, že Mečiarove amnestie sa pokúsi zrušiť cez zmenu ústavy. Navrhla v nej pridať právomoc parlamentu, že môže amnestie rušiť trojpätinovou väčšinou.
V ústave chce upraviť aj právomoc Ústavného súdu, ktorý by mal automaticky po schválení zrušenia amnestií aj milosti, ktorú udelil prezident Michal Kováč svojmu synovi, rozhodnúť, či to bolo v poriadku. Preskúmať, či je rozhodnutie platné, alebo nie, musí do dvoch mesiacov.
Opozičné hnutie Sme rodina Borisa Kollára už vo štvrtok oznámilo, že koaličný návrh nepodporí a zahlasuje za Budajov zákon.
Aby oba zákony prešli, treba 90 hlasov. Keďže koalícia prišla s vlastným návrhom, opozičný zákon s najväčšou pravdepodobnosťou neprejde. Koalícia zas potrebuje najmenej 10 opozičných hlasov.