Slovák sa chystá na súťaž, na ktorej plačú aj zocelení chlapi

Štefan Chmel je prvým Slovákom, ktorý chce absolvovať najťažší zimný ultramaratón na Aljaške - Iditarod Trail Invitational. (Autor: Archív Š. Chmel)
Miloslav Šebela|16. mar 2017 o 19:08

Sú roky, keď do cieľa dlhej trasy na Iditarod Trail Invitational nepríde ani jeden pretekár. Zimný ultramaratón na Aljaške je skúškou ľudských síl. O rok ho chce zdolať prvý Slovák.

Iditarod je legendou medzi extrémnymi súťažami. Preteky psích záprahov sa na Aljaške konajú vyše štyridsať rokov a trasu dlhú takmer tisíc míľ zvládnu najlepší za osem až deväť dní. K psím záprahom neskôr pribudli tri ďalšie kategórie – lyžiari, bežci a cyklisti. Od roku 2000 dokázalo celú tisícmíľovú trasu zdolať len 60 ľudí. Prvým Slovákom, ktorý sa na Iditarod Trail Invitational o rok vydá na fatbiku, je ŠTEFAN CHMEL.

Extrémne súťaže sú netradičný koníček. Ako ste sa k nemu dostali?

Iditarod Trail Invitational

Najnáročnejší ultramaratón, ktorý sa koná v zimnom období na Aljaške. Súťažiaci môžu ísť na lyžiach, pešo alebo na bicykli.

Vedie po rovnakej trase, na ktorej sa koná slávna súťaž psích záprahov - z mestečka Knik do Nome, ktoré je vzdialené tisíc míľ.

Súťaž vznikla v toku 1987 a najskôr bola trasa kratšia (210 míľ). Od roku 2000 organizátori zaradili aj tisíc-míľovú trasu.

Kratšie trasy majú 120 a 350 míľ.

Zvládnutie tisícmíľovej trasy (okolo 1600 km) môže pretekárom trvať 14 až 30 dní.

Rekord na fatbiku drží Jeff Oatley, ktorý prešiel celú trasu za desať dní, dve hodiny a 53 minút. Najrýchlejšou ženou je Jill Hornerová (17 dní, 3 hodiny, 46 minút).

„V minulosti som sa venoval horolezectvu, chodil som na turistiku i skialpy. Hory ma vždy lákali a boli mi blízke. A niekedy v roku 2004 – 2005 som zachytil správičku, že Čech Honza Kopka vyhral preteky na Aljaške na tisíc míľ. Fascinovalo ma to. Bolo to niečo úžasné. Začal som hľadať informácie. Trvalo to dlhšie, ale postupne som sa dostal k týmto súťažiam. Túto zimu som absolvoval prípravný kemp a dva ultramaratóny v Nórsku a vo Fínsku. O rok by som už mal štartovať na Aljaške.“

Venovali ste sa športu aj v minulosti?

„Pripravoval som sa na maratóny a dlhý triatlon. Ale bolo to na mňa aj dosť sofistikované. Lákalo ma niečo dlhšie, pri čom sa nebudem musieť pozerať na športtester. Tak som sa začal pripravovať na cyklistické ultramaratóny. Vždy ma bavilo trénovať na dlhšie vytrvalostné a viacdňové súťaže. Tam tvorí fyzická príprava len malú časť celkového výkonu. Je to obrovská výzva a dôležitých je veľa detailov. Musíte veriť v to, čo idete robiť. Na extrémnych súťažiach ako Iditarod vás aj malé zaváhanie môže stáť aj život. Je to naozaj nebezpečné.“

Ako ste zvládli kvalifikačné preteky?

„Najskôr som absolvoval kemp, ktorý organizovali ľudia z Iditarodu. Po ňom boli preteky Fat-Viking v nórskom Geile. Boli dosť zlé podmienky. Tradične tam býva v tom období veľa snehu a riadny mráz, lenže pred pretekmi sa najskôr oteplilo, sneh sa začal topiť, a potom to primrzlo. Bolo to šialenstvo. Mali sme prejsť 170 kilometrov po ľade, ktorý bol neuveriteľne hrboľatý. Neustále musíte byť v strehu, aby ste nespadli. Mne sa to stalo len raz, ale boli ľudia, ktorí padali veľmi často. A ešte horšie to je, ak idete len pri svetle z čelovky. Bolo to veľmi nebezpečné. No mne sa podarilo dôjsť na šiestom mieste.“

Vďaka tomuto výsledku teraz môžete ísť na Aljašku?

„Podmienkou organizátorov je absolvovať dvoje uznaných pretekov, aby sa vôbec prihláškou zaoberali. Navyše som bol v kempe, kde môžu spoznať záujemcov. Týždeň sme bivakovali vonku a oni sledovali, aké máme vybavenie, či ho vieme používať, ako sme pripravení. Na základe kempu sme dostali certifikát. Kto mal na ňom iba podpis riaditeľa pretekov, mal by ísť minimálne ešte jedny preteky, aby mal istú účasť. Kto mal na certifikáte podpis aj od maršala, má štart na Aljaške už vlastne takmer istý. Ja som získal oba. Znamená to, že ak sa prihlásim, tak mám istý štart na Iditarod Trail Invitational na 350-míľovú trasu. Ale ja by som išiel radšej tú dlhšiu, ktorá má tisíc míľ. Nie každému to povolia, ale ja by som to chcel skúsiť.“

Preteky prebiehajú na prelome februára a marca. Sledujete ich priebeh? Koľkým súťažiacim sa podarí dôjsť do cieľa?

Základom je nenamočiť sa. Na Aljaške sú jazerá aj rieky, cez ktoré prechádzate, a hoci je tam treskúci mráz, môže sa stať, že sa pod vami preborí ľad. Ak sa namočíte, už neuschnete. A to isté platí, ak sa spotíte. Pot zmrzne. Náhradné veci so sebou nik neberie. Ak by ste si aj počas pretekov menili oblečenie, hneď ako si niečo vyzlečiete, hneď to zmrzne a už to neoblečiete.

Štefan Chmel

„Áno. Tento rok boli teploty okolo mínus päťdesiat stupňov a silný vietor. Vzdalo okolo 30 ľudí. No nie je to nič zvláštne, pretože boli ročníky, keď neprišiel do cieľa nikto. Boli také drsné podmienky, že vzdali všetci. Na tisícmíľovej trase príde do cieľa v priemere nula až šesť ľudí. Za celú históriu zvládlo túto trať len okolo 60 ľudí. Na túto súťaž nemôžete ísť s tým, že vyhráte. Môžete myslieť len na to, aby ste to zvládli a prišli do cieľa. Úspech ovplyvní veľa faktorov. Môžete byť najlepšie pripravený a mať najlepšiu výbavu, ale pokazí sa vám bicykel a v lese ďaleko od civilizácie ste bez šance, aby ste ho opravili. Na to sa nedá pripraviť. Môžete trénovať, robiť všetko možné, ale i tak vás niečo môže zastaviť. Aj najtvrdší chlapi tu plačú, pretože už ďalej nemôžu.“

Nemáte z toho obavy?

„Rešpekt mám obrovský. No ak by som mal strach, nešiel by som do toho. Nebudem zo seba robiť hrdinu za každú cenu. Keby som si však neveril, nepustil by som sa do toho. Ale rešpekt musíte mať. Veď niektoré kontrolné body, ktorými musíte prejsť, sú od seba vzdialené aj 200 míľ. To je takmer ako z Bratislavy do Prahy. Lenže tam nič nie je len divočina. A môže byť mínus 50 stupňov. Musíte si veriť aspoň natoľko, aby ste pri takom mraze nespanikárili. Rizík je veľmi veľa.“

Iditarod - Chmel: fotogaléria

16.3.2017

Čo môže byť nebezpečné?

„Veľmi zákerné sú takzvané overflow.

Domov»Ďalšie športy»Slovák sa chystá na súťaž, na ktorej plačú aj zocelení chlapi