BRATISLAVA. Pred niekoľkými mesiacmi spoločne predkladali návrh zákona na zrušenie Mečiarových amnestií, dnes každý z nich bojuje za svoju verziu.
Opozičný poslanec Ján Budaj z hnutia OĽaNO bude v pondelok riešiť aj s Petrom Kresákom z koaličného Mosta-Hídu, či podporí vládny návrh, ktorým chce koalícia nahradiť plán, s ktorým prišiel on.
"Kiež by zmena Ficovho postoja bola úprimná," povedal Budaj. Obrat v postoji premiéra Roberta Fica zo Smeru k amnestiám pripisuje tlaku verejnosti. V pondelok zasadne poslanecké grémium, po ktorom by malo byť jasné, ako sa opozícia postaví ku koaličnému návrhu.
Kresák je pripravený bojovať o podporu opozície faktami. "Je to čisté riešenie a dobré riešenie," hovorí. Smer so SNS podľa neho urobili asi najviac ústupkov pri Mečiarových amnestiách, pretože obe strany najskôr tvrdili, že zrušiť sa nedajú.
Na dohodu vyzvala koalíciu a opozíciu aj mimovládna organizácia Via Iuris. Jej verejnú výzvu za zrušenie amnestií podpísalo takmer 70-tisíc ľudí.
O oboch návrhoch zákonov bude parlament rokovať už tento týždeň od utorka. Vláde chýba desať opozičných hlasov. Ak jej návrh prejde, k opozičnému zákonu sa parlament už nedostane.

Kresák: Politické vyjadrenia
Najväčšie výhrady má opozícia k tomu, že rozhodnutie parlamentu o zrušení Mečiarových amnestií má parlament prijať v skrátenom režime a automaticky ho má posudzovať Ústavný súd.