BRATISLAVA. Slovensku by sa mohlo dariť lepšie, vláda tomu však bráni. Tak zhodnotil rok vlády koalície Smeru, Mostu-Híd a Slovenskej národnej strany líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.
„Ekonomické podmienky vo svete sú v súčasnosti veľmi dobré. No proti týmto trendom stojí chybná hospodárska politika vlády a jej neschopnosť robiť reformy. Áno, nezamestnanosť klesá, rastú reálne mzdy a zlepšuje sa výber daní. No nie vďaka krokom vlády, ale iba vďaka vývoju vo svete,“ hovorí Sulík.
Ekonomické i politické limity
Pripomína tiež, že monetárna politika Európskej centrálnej banky umožňuje vláde získať na finančných trhoch lacné zdroje, a tak vládu nič nenúti šetriť a hospodárne nakladať s verejnými financiami tak, aby bolo do čoho siahnuť v zlých časoch.
Podľa Sulíka dnes celkom zreteľne vidíme ekonomické i politické limity tejto vlády.
„V zdravotníctve Smer urobil obrovskú sekeru a miesto kompetentných riešení premiér Robert Fico zdvíha telefón a riadi zdravotníctvo priamo. Takú kombináciu strachu a bezmocnosti málokedy vidno,“ uviedol s tým, že obdobná situácia je v školstve.
„Odborníci píšu koncepcie, rastie počet strán, kde sa snažia ukázať spoločnosti cestu vpred, ale koaliční lídri - Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár, majú plné ruky práce s tým, aby sa navzájom šachovali. Neurobia nič, čo by ich koaličný partner mohol využiť proti nim. Fico si Dankove podrazy v prípade lapsusu s energiami dobre zapamätal a začína mu to vracať aj s úrokmi. SNS upadá, čím sa koaličné pnutie len prehlbuje,“ uviedol Sulík.
Podľa neho je výsledkom vládna reformná impotencia. Preto si nerobí najmenšie ilúzie, že pohnú vpred zdravotníctvo a školstvo. Problémy v týchto sektoroch sa podľa Sulíka prehĺbia, ale počkajú na novú vládu bez Smeru.
Sulík: Prepadákom je ministerstvo spravodlivosti
Totálnym prepadákom spomedzi rezortov je z pohľadu Sulíka ministerstvo spravodlivosti.
„Vláda nesie dedičstvo Ficovej samovlády, ktorá uviazla v kriminálnych kauzách. Z pohľadu Fica a Kaliňáka neexistuje iné východisko, ako mariť nezávislé vyšetrovanie. Na to však potrebujú ľudí v Policajnom zbore a na prokuratúre. Áno, tých svojich ľudí v NAKA a v špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi samozrejme majú, lenže oveľa väčší počet slušných prokurátorov a policajtov nemajú, takže nedokážu zastaviť ani tok informácií smerom k verejnosti," vyjadril sa predseda liberálov a dodal, že práve preto vyplávala na povrch napríklad kauza Bašternák.
"Fico môže vyhrávať jednotlivé bitky, ale ten základný zápas o svoju morálnu bezúhonnosť prehral. A to ho dobehne. Nominálne síce stále vládne, ale reálne je už na ceste presne na to isté smetisko dejín, kde naňho čaká Vladimír Mečiar," vyhlásil Sulík.
Nicholsonová: Veci sa neposunuli nikam
Podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová zhodnotila situáciu v sociálnej sfére.
"V oblasti sociálnej politiky neurobili (vládna koalícia, pozn. SITA) vôbec nič, veci sa nepohli absolútne nikam a ako sledujem ich plány, tak sa za celé obdobie tejto vlády vpred neposunieme. Podľa nej vláda mala množstvo možností, ako zlepšiť rodinnú politiku.
"Bolo kopec výziev v súvislosti so škôlkami, no prešiel jasličkový zákon, ktorý je diskriminačný," povedala. Nicholsonová vidí ako problém aj neprepojenosť rezortu sociálnych vecí a rodiny s inými ministerstvami. Ako príklad povedala, že školy produkujú ľudí ťažko uplatniteľných na trhu práce. "To je veľké zlyhanie," povedala.