BRATISLAVA. Šancí na zrušenie Mečiarových amnestií nebude veľa a návrh, ktorý predkladá vládna koalícia, je v tomto okamihu najväčšou. Je o tom presvedčený premiér Robert Fico (Smer).
"My sa môžeme pozerať každému rovno do očí. Vládna koalícia pripravila návrh, za ktorým si stojíme, nie sú to žiadne hrátky. Dosiahnuť kompromis v takejto závažnej veci je vždy veľmi komplikované. Nikto nemôže upodozrievať vládnu koalíciu, že by sme hrali nejaké hry," vyhlásil Fico v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Chce postupovať v súlade s ústavou
Zámerom koalície je podľa neho postupovať v súlade s ústavou, aby takéto rozhodnutia neboli do budúcnosti nebezpečné a nezakladali nevhodné precedensy.
Preto sa do procesu rušenia prezidentských amnestií Národnou radou (NR) SR vnáša aj posudzovanie tohto rozhodnutia Ústavným súdom, čo je pre Smer základná podmienka.
Opozícia vyčíta vláde snahu presadiť jej návrh v skrátenom legislatívnom konaní. Fico v tejto súvislosti upozornil, že tlak na zrušenie Mečiarových amnestií je v súčasnosti pomerne veľký.
"Tým, že predkladáme náš návrh v skrátenom konaní, chceme zabrániť, aby NR SR prijala nejaké rozhodnutia, ktoré by boli preukázateľne v rozpore s ústavou. Na návrhu robili experti, nie je to návrh z dielne radového poslanca," odkázal premiér na konkurenčný návrh opozičného poslanca Jána Budaja, ktorý je v parlamente už v druhom čítaní.
Potrebná dohoda
Vláda si podľa premiéra uvedomuje, že na prijatie ústavného zákona je potrebná dohoda koalície a opozície. "Nechávam to už na poslancov. My sme si svoju úlohu splnili, experti pripravili návrhy a je to teraz na rokovaní poslaneckých klubov," avizoval.
Zároveň odmietol kritiku niektorých opozičných strán, že časť sudcov ÚS je historicky naviazaná na Vladimíra Mečiara a môžu preto zablokovať zrušenie jeho amnestií. Podľa vlastných slov odmieta takúto diskusiu.
"Ak máme vytvorený Ústavný súd a tvrdíme, že má právomoc povedať, či je niečo ústavné alebo nie, tak to preboha rešpektujme a nerozprávajme o tom, či ten sudca prišiel vtedy alebo inokedy. Tak sa vyvíjala politická scéna," dodal Fico.
Danka sklamal Kiskov prístup
Predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) "veľmi" sklamal prístup hlavy štátu Andreja Kisku k téme Mečiarovych amnestií. V relácii televízie TA3 V Politike sa pýtal, prečo sa aj prezidentská kancelária nepokúsila o mimoriadny opravný prostriedok či konanie.
"Nepohla prstom, okrem návštevy kina a zneužitia pohrebu prezidenta Kováča," povedal Danko s tým, že falošné slzy na premiére filmu nikomu nepomôžu.
Podľa šéfa parlamentu sa z Mečiarovych amnestií stal slovenský politický evergreen. "Je to trauma, ktorú si Slovensko nesie dlhodobo a je najvyšší čas tento problém, ktorí nespôsobili súčasní politici vyriešiť," skonštatoval Danko.
Návrh na ich zrušenie, s ktorým prišla vládna koalícia, považuje za šalamúnsky a verí, že môže splniť očakávania z minulosti aj vytvoriť priestor na riešenie problémov, ktoré ľudí trápia.
Alibistické útoky a pošpiňovanie koaličných partnerov nie je podľa neho namieste. Pripomína, že ani jeden z nich vinu za Mečiarove amnestie nenesie.
"Toto Slovensko ďalej neposunie, ale právne čistým riešením, s akým sme predstúpili, sa dá dosiahnuť cieľ, ktorý sme si dali, aby mohli byť veci dovyšetrované, aby mohla byť amnestia preskúmaná aj z hľadiska toho úmyslu, kto ju vydával," skonštatoval s tým, že si nemyslí, že poslanci môžu všetko. Ako podotkol, po takomto riešení sa budú môcť "pozrieť do zrkadla".
Fico: Kiska chce konflikt
Prezident Andrej Kiska chce konflikt s predsedom vlády, myslí si premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že on na takomto konflikte nemá záujem.
"Chápem, že jeho poradcovia ho tlačia do konfliktu, pretože pán prezident si pripravuje nejaké politické pozadie do budúcnosti. Ja do tohto konfliktu nepôjdem. To neznamená, že si nebudem hovoriť suverénne svoje názory a postoje," konštatoval Fico v diskusnej relácii TA3 V politike.
Reagoval tak na prezidentove vyjadrenia na tohtotýždňovej hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky SR.
Podľa Kisku je zahraničná politika súčasnej vlády často mätúca, pričom inak sa jej predstavitelia vyjadrujú v Bratislave a inak v Bruseli. "Neviem, o čom pán prezident hovorí. Mohol by si niekedy ešte predtým, ako niečo od poradcov prečíta, si ten prejav prečítať. To sú veci, ktoré mu evidentne niekto píše," odkázal mu Fico.
Zahraničná politika SR je podľa neho zakotvená na dvoch princípoch, ktoré vláda nikdy nesklamala - EÚ je náš životný priestor a NATO je náš bezpečnostný pilier. "Na druhej strane máme niekedy potrebu v Bruseli bojovať za svoje vlastné národné záujmy," zdôraznil premiér.
Príkladom toho je podľa neho napríklad kritika medzinárodného plynovodného prepojenia Nord Stream 2 alebo sankcií EÚ voči Rusku, na čo upozorňoval aj Kiska.