BRATISLAVA. Slovensko stojí pred historickou šancou zrušiť nemorálne Mečiarove amnestie. Vyhlásil to dnes po stretnutí s renomovanými odborníkmi z justície prezident Andrej Kiska.
Spolu 26 osobností sa v januári podpísalo pod výzvu za zrušenie amnestií ústavným zákonom. Prezident na brífingu po rokovaní s osobnosťami uviedol, že posiela list predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi a lídrom štandardných politických strán, aby nepremárnili historickú šancu.
Podľa hlavy štátu treba vytvoriť dostatočný časový priestor na rokovanie o tejto otázke. Nepokladá za správne, aby sa o legislatívnych zmenách v tomto smere rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Nech prebehne diskusia, snažme sa o porozumenie a vytvorme priestor na argumentovanie, vyzval prezident.

Pripomenul názor časti občanov
Kiska pripomenul, že je tu názor drvivej časti občanov, aby boli amnestie zrušené a panuje v tejto otázke zhoda medzi koalíciou a opozíciou. Kiska po rokovaní osobnostiam poďakoval za ich zásadný postoj, ktorý bol podľa neho jedným z kľúčových momentov, že šanca na zrušenie amnestií tu je.
Otázka zrušenia Mečiarových amnestií začala opäť rezonovať minulý rok po pohrebe prezidenta Michala Kováča. Spolupracovník exprezidenta Kováča Pavol Demeš vtedy vyhlásil, že zrušiť nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara by sa malo stať štátnou prioritou.
Za zrušenie Mečiarových amnestií prijatím ústavného zákona sa vyslovilo vo februárovom prieskume agentúry Focus 63 percent respondentov. Práve ich zrušenie by malo umožniť došetriť prípad zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny z 31. augusta 1995.
Hovoria už roky
Politici o zrušení amnestií hovoria už roky, zatiaľ sa nenašlo právne priechodné riešenie. Koalícia minulý týždeň predstavila svoj návrh na zrušenie Mečiarových amnestií. Navrhujú novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov.
Zároveň chcú dať kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestie, ak takéto rozhodnutie parlament prijme.
Potom, ako by táto novela nadobudla účinnosť, tak bude môcť podľa návrhu koalície parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosť prezidenta Michala Kováča. Predseda parlamentu Andrej Danko chce v parlamente hľadať podporu pre takéto riešenie.
Prezident písal poslancom
Zmena ústavy, ktorú v súvislosti s návrhom na zrušenie Mečiarových amnestií predložila koalícia, je radikálnou zmenou a nemala by sa diať v chvate. Píše prezident Andrej Kiska v liste adresovanom predstaviteľom parlamentu.
Andrej Kiska má obavu, aby "nedošlo k systémovým omylom a hoci aj nezamýšľaným chybám, ktoré by mohli zatieniť alebo aj zmariť úsilie zamerané na základný účel navrhovaných zmien, a to zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara z roku 1998".
Hlava štátu predstaviteľov parlamentu v liste žiada, aby zvážili odloženie prerokúvania vládneho návrhu na zmenu Ústavy SR. Vytvorí sa tak priestor na diskusiu právnych odborníkov, ústavných autorít, diskusiu v Legislatívnej rade vlády a na ďalších na to určených fórach a bude priestor zohľadniť aj pripomienky a komentáre k návrhu.
"Verím, že zodpovedne zvážite, o akej historicky aj ústavne významnej veci idete rozhodnúť a poskytnete diskusii pred prijatím rozhodnutia adekvátny priestor a čas," zdôraznil prezident v liste.
V liste vedeniu parlamentu, ako aj predsedom poslaneckých klubov sa ďalej uvádza, že prezident s potešením zobral na vedomie vývoj názorov a zmenu verejných postojov zaznamenaných v poslednom čase u niektorých politických predstaviteľov. "Dnes už všetky v parlamente zastúpené politické strany a skupiny principiálne podporujú zrušenie tzv. Mečiarových amnestií," konštatuje prezident.