SME

Sudcovia budú voliť svojich zástupcov v rade v máji

Najvyšší ústavný orgán sudcovskej legitimity čaká výrazná personálne obmena.

Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková.Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Sudcovia budú voliť nových členov Súdnej rady SR spomedzi svojich kolegov 23. mája.

Voľby na tento termín vyhlásila predsedníčka súdnej rady Jana Bajánková.

Informácia je zverejnená na internetovej stránke rady. Voliť je potrebné až ôsmich členov z 18-člennej rady. Kandidátov je potrebné predkladať predsedníčke rady do 12. apríla.

Súdnu radu, najvyšší ústavný orgán sudcovskej legitimity, čaká tento rok výrazná personálna obmena. Najprv končí funkčné obdobie ôsmim členom voleným sudcami. Medzi nimi je aj predsedníčka rady Jana Bajánková a bývalý sudca Najvyššieho súdu SR Igor Burger, ktorí sú v rade už druhé funkčné obdobie za sebou a členmi rady v ďalšom volebnom období už nemôžu byť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nové zloženie rady určite ovplyvní aj rozhodnutie Ústavného súdu SR o nezlučiteľnosti funkcie člena rady a predsedu a podpredsedu súdu. Doteraz bolo bežné, že v rade sedeli práve funkcionári súdov. V súčasnosti ide napríklad o predsedu nitrianskeho krajského súdu a podpredsedu rady Jána Vanka, šéfa banskobystrického krajského súdu Milana Ďuricu a predsedu košických súdov Imricha Volkaia.

Funkčné obdobie sa končí aj sudcom Petrovi Strakovi, Rudolfovi Čirčovi a Dane Bystrianskej. V júni sa končí funkčné obdobie aj nominantke parlamentu sudkyni NS SR Alene Šiškovej. Do septembra majú mandát aj nominanti vlády - bývala šéfka Okresného súdu Bratislava I. Eva Fulcová a šéf krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský.

Podľa ústavy predsedu rady volí a odvoláva Súdna rada SR zo svojich členov. Právomoci súdnej rady vymedzuje ústava a zákon o Súdnej rade SR. Do pôsobnosti tohto orgánu patrí verejná kontrola súdnictva, rozhodovanie o sudcovskej spôsobilosti kandidátov na sudcov, predkladanie návrhov prezidentovi na vymenovanie a odvolanie sudcov, rozhodovanie o pridelení a preložení sudcov. Súdna rada tiež predkladá prezidentovi návrhy na vymenovanie a odvolanie predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu SR.

SkryťVypnúť reklamu

Vláde tiež predkladá návrhy kandidátov na sudcov, ktorí by mali pôsobiť za Slovenskú republiku v medzinárodných súdnych orgánoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 360
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 927
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 493
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 4 701
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 058
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 332
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 740
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 398
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Lando Norris.

Verstappen čakal na povinnú druhú návštevu boxu až do predposledného kola.


a 1 ďalší
Španielsky cyklista Carlos Verona.

Pre Španiela to bolo len druhé víťazstvo v profesionálnej kariére.


TASR
Švéd Mikael Backlund dáva gól Dánsku v zápase o bronz na MS v hokeji 2025.

Švédsko a Dánsko hrali zápas o bronz na MS v hokeji 2025. Pozrite si všetky góly a zaujímavé momenty.


Hokejisti Švajčiarska sa tešia z gólu  Andresa Ambühla (číslo 10).

Ambühl ukončí po finále kariéru.


SkryťZatvoriť reklamu