BRATISLAVA. Modrotlač má šancu dostať sa do zoznamu UNESCO.
Vyplýva to z jej spoločnej nominácie na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
Nomináciu dnes v sídle Ministerstva pre umenie, kultúru, ústavu a médiá Rakúskej republiky vo Viedni slávnostne podpísali predstavitelia Česka, Maďarska, Nemecka, Rakúska a Slovenska. Na svojej webstránke o tom informuje ministerstvo kultúry.
Ako ďalej informuje v tlačovej správe referát styku s médiami, predkladateľom medzinárodnej nominácie "Blaudruck/Modrotisk/Kékfestés/Modrotlač – resist block printing and indigo dyeing in Europe" je Rakúsko.
Prípravu nominačného spisu za Slovenskú republiku zabezpečovalo a koordinovalo Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru pri Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve, ktoré je zodpovedné za implementáciu UNESCO Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva z roku 2003.
Pre Slovenskú republiku ide o historicky prvú nomináciu podávanú spoločne s viacerými štátmi.
Modrotlačou nazývame indigom na modro farbenú látku zdobenú potláčaním vzorov pomocou takzvanej „rezervy“ – t. j. zmesi zamedzujúcej zafarbenie látky v mieste vzoru. Ako spôsob dekorovania látok zohrala Modrotlač významnú úlohu v slovenskej, rovnako ako európskej textilnej tradícii.
Na naše územie sa táto technika dostala z Holandska a Nemecka v 18. storočí. Najskôr sa udomácnila v meštianskom prostredí. Do ľudového odevu a textilu prenikla v 19. storočí a rozvetvila sa do výnimočného bohatstva lokálnych podôb prispôsobených vkusu vidieckych odberateľov.
Medzi súčasných nositeľov tohto prvku a aktívne dielne patria: Martin Trnka (Púchov), Peter Trnka (Ivanka pri Dunaji) a Matej Rabada (Párnica). Na národnej úrovni bola do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska Modrotlač zapísaná vlani za rok 2015.