BRATISLAVA. Amnestie od Vladimíra Mečiara neochránili bývalého šéfa SIS Ivana Lexu iba v známej kauze únosu. Súdy ho pre ne zbavili obvinenia aj v ďalšom prípade, ktorý s únosom súvisel.
Zavlečenie syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča mladšieho v auguste 1995 podľa výsledkov vyšetrovania zorganizovala Slovenská informačná služba, aby zdiskreditovala prezidenta, ktorý bol vtedy v spore s premiérom Mečiarom.
Lexa bol obvinený aj z toho, že nechal nezákonne zlikvidovať dodávku, ktorú tajná služba podľa výsledkov vyšetrovania použila na sledovanie Kováča mladšieho pred únosom. SIS tak podľa zistení polície zahladzovala stopy.
Potrestaniu páchateľov zabránili amnestie, ktoré Mečiar vydal ako zastupujúci prezident v roku 1998.
Kauza mercedes
V kauze boli s Lexom obžalovaní ďalší štyria príslušníci SIS. Okresný súd Bratislava III ich v novembri 2004 oslobodil spod obžaloby s tým, že aj na tento prípad sa vzťahuje amnestia. Krajský súd v Bratislave v decembri 2005 verdikt potvrdil.
Mečiar vydal amnestie na trestné činy, ktoré so zavlečením súviseli. V kauze likvidácie auta v réžii SIS tak súdy v podstate potvrdili, že to bol následok únosu. Ak by parlament teraz Mečiarove amnestie zrušil, mohli by súdy znovu otvoriť aj tento prípad.
Z dodávky typu Merdeces Benz 208 D sledovala SIS dom Kováča mladšieho vo Svätom Jure. Potvrdil to bývalý príslušník SIS Oskar Fegyveres, ktorý bol na začiatku v kauze korunným svedkom. Podozrivé auto na ulici videli aj miestni obyvatelia.

Zametali stopy
Po akcii dostali príslušníci sledovacieho odboru SIS od nadriadených príkaz zahladiť stopy.
V sklenárstve v bratislavskej Karlovej Vsi dali vyrobiť číre sklá, ktorými nahradili dymové, ktoré auto malo pôvodne.
Vyšetrovateľom to potvrdila pracovníčka sklenárstva. Príslušníkov SIS spoznala na fotografii.
Potom SIS podľa záverov vyšetrovania v decembri 1995 zinscenovala služobnú cestu mercedesu do Michaloviec. Počas cesty auto údajne niekto ukradol.
Na polícii však žiadnu krádež neoznámili. Lexa podľa polície "nevykonal opatrenia", aby sa zistilo, či ku krádeži skutočne došlo.
Naopak, rozhodol o odložení odpisu škody na desať rokov. Potom povolil vzniknutú škodu odpísať na vrub štátu, čím mu pôsobil ujmu takmer 1,5 milióna korún.
Kauzy, v ktorých figuroval Ivan Lexa
- neoprávnené nakladanie s peniazmi SIS na založenie dvoch firiem a nákup akcií – trestné stíhanie zastavené
- nezákonné vypočúvanie príslušníkov SIS - trestné stíhanie zastavené
- likvidácia zbraní SIS – oslobodený
- nález výbušniny na mítingu KDH v roku 1997 – oslobodený, obžalobu stiahol samotný prokurátor
- údajná strata odpočúvacieho zariadenia – oslobodený
- „mŕtve duše“, v ktorej údajne SIS prijala desať fiktívnych príslušníkov a v rokoch 1995 až 1998 im na platoch a odmenách vyplatila viac ako tri a pol milióna korún – oslobodený, prokurátorka odstúpila od obžaloby
- sabotáž bývalých funkcionárov SIS proti exprezidentovi Michalovi Kováčovi, v ktorej podľa vyšetrovania išlo o riešenie vnútropolitickej situácie tak, aby sa posilnila vtedajšej vládna koalícia pod vedením HZDS, pričom súčasťou opatrení malo byť aj skrátenie funkčného obdobia prezidenta Kováča) – súd ho oslobodil
- triptych Klaňanie sa troch kráľov, ktorý sa týkal okolností predaja obrazov na Biskupskom úrade v Banskej Bystrici – okresný súd uznal Lexu za vinného, no krajský súd ho napokon oslobodil
- likvidácia služobnej dodávky SIS – platí Mečiarova amnestia
- navádzanie na vraždu Róberta Remiáša - prokurátor trestné stíhanie zastavil, pretože skutok sa podľa neho nestal.

Beata
Balogová
