BRATISLAVA. „Štrnásť slov, moja rodina. Štrnásť posvätných slov. Kričali sme postojačky tých štrnásť slov znovu a znovu: Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí! Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí!“
„Skončili sme s vystretými pravicami a skandovaním „Sieg heil! Sieg heil! Adrenalín cezo mňa horel ako oheň, hasil ho nervózny pot šíriaci sa od hlavy až k pätám a štipľavý dym rasistickej rétoriky naplnil celú miestnosť.“
Takto vo svojej knihe Romantické násilie opisuje bývalý americký white power (biela sila) skinhead Christian Picciolini jedno z podujatí neonacistov, na ktorom sa zúčastnil.

Štrnásť slov
Štrnásť anglických slov, o ktorých píše, je jedným z najznámejších symbolov neonacistov. Často sa objavuje vo forme 14/88 pričom číslovka 88 symbolizuje pozdrav Heil Hitler.
Štrnásť slov
- Ide o vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children.“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí)
- Vymyslel ju David Lane, šéf neonacistickej skupiny The Group (skupina).
- Skupina sa podieľala na vražde právnika Alana Berga a vyhlásili ju za teroristickú.
- Lane z vety vytvoril symbol 14/88 (88 znamená Heil Hitler).
- Symbol využívali extrémisti ako Dylann Roof, ktorý vraždil v Charlestonskom kostole či skinhed a vrah Curtis Allgier, ktorý ich mal vytetované na čele.
Strana Mariana Kotlebu sa rozhodla na seba upozorniť tým, že niekoľkým rodinám odovzdala nadrozmerný šek na 1488 eur. Ide o náhodu, keďže členovia strany vyzbierali pre tri rodiny 4464 eur, ktoré rozdelili po 1488 eur, tvrdí podpredseda strany pre propagáciu Milan Uhrík.
„Nie je to vec žiadnej symboliky ani nejakého numerologického okultizmu,“ povedal Uhrík.
Priznal, že číslo mohli zaokrúhliť, ale potom by nezaujali médiá. „Všimli by ste si, že sme pomohli trom chudobným rodinám, keby sme im dali sumu o euro nižšiu alebo vyššiu?“ povedal.
Šeky kotlebovcov teraz preveruje špeciálna prokuratúra, ktorá má od nového roka extrémizmus na starosti.
„Vyhodnocuje sa obsah zverejnených informácií, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa vecou bude zaoberať,“ povedala Jana Tökölyová, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry.
K neonacizmu majú blízko
Strana Mariana Kotlebu využíva neonacistické a rasistické odkazy dlhodobo. Jej logo je odvodené zo znaku Hlinkovej gardy, strana glorifikuje slovenský vojnový štát a minulý rok žiadala o dve percentá z dane, ktoré chcela venovať „slušným bielym rodinám“.
Jej predseda sa v minulosti prechádzal v uniforme podobnej tej, ktorú nosili gardisti. Na mítingoch mal pripravené balenia cukru so slovenským znakom a nápisom „Radšej drahší od Slováka ako lacný od Žida“.
Kotleba vie, že medzi jeho podporovateľmi je veľa bežných ľudí, ale zároveň sa potreboval pripomenúť aj extrémistickému jadru svojich voličov, tvrdí Daniel Milo, bývalý expert ministerstva vnútra na extrémizmus.
„Ide o skrytý odkaz, že áno, stále sa hlásime k tejto ideológii,“ povedal Milo.
Stíhať ho za šeky sa však podľa Mila nepodarí. Museli by mu dokázať úmysel propagovať neonacizmus, čo je v takomto prípade ťažké.

Obľúbený symbol
Že symbol 14/88 kotlebovci dobre poznajú, dokázal niekoľkými analýzami bloger Ján Benčík.
Heslo „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí“ mal na svojej facebookovej stránke napríklad poslanec za ĽSNS Peter Krupa.
Takisto sa k nemu prihlásil okresný predseda strany pre Prešov František Lipka.
V súčasnosti Koltebova strana žaluje denník SME za tvrdenie, že Kotleba je neonacista.

Beata
Balogová
