BRATISALAVA. Preklad podaní a dôkazov v regionálnom alebo menšinovom jazyku v správnom súdnom konaní a civilnom súdnom konaní by mal zabezpečovať súd.
Trovy prekladu a tlmočenia by mal hradiť štát. Návrh poslancov Mosta-Híd novelizovať zákony o Správnom súdnom poriadku aj o Civilnom sporovom poriadku v stredu podporila vláda.
Používanie jazykov
Návrh poslancov Gábora Gála, Eleméra Jakaba, Pétra Vörösa a Tibora Bastrnáka sa vzťahuje na používanie jazykov, ktoré Slovenská republika pri ratifikácii Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov označila ako regionálne alebo menšinové jazyky.
Ide o jazyk bulharský, poľský, český, maďarský, chorvátsky, nemecký, rómsky, ukrajinský a rusínsky.
Poslanci pripomínajú, že dnes platné zákony upravujú postup súdu, strán sporu a osôb zúčastnených na konaní pri prerokúvaní a rozhodovaní sporov.
Trovy dnes hradia samotní účastníci, ktorí pred súdom konajú v inom ako štátnom jazyku.
Do 30. júna 2016 pritom účastníkom konania zabezpečoval právo konať pred súdom vo svojej materčine alebo v jazyku, ktorému rozumejú, a trovy spojené s prekladom a tlmočením hradil štát.
To sa však zmenilo do dnešnej podoby novými kódexmi z dielne ešte minulej vlády. Most-Híd to mieni napraviť.

Ozvala sa SMK
Na problém ešte vlani v októbri upozornila mimoparlamentná SMK. Strana vtedy hovorila o nedodržiavaní práva používať v občianskom súdnom konaní materinský jazyk bez podmienok.
SMK pripomínala, že Slovensko sa k tomuto zaviazalo podpisom Jazykovej charty Rady Európy v roku 2002.
Podľa SMK sa tiež krajina zaviazala, že v týchto konaniach príslušníci národnostných menšín môžu podať dôkazy vo svojom materinskom jazyku a výdavky súvisiace s prekladom má platiť štát.
To však podľa podpredsedníčky SMK Ildikó Kőrösi už neplatí po tom, čo prišli tri nové kódexy - Civilný sporový poriadok, Civilný mimosporový poriadok a Správny súdny poriadok.
Vláda ďalej rokovalo o:
Prestavba Slovenskej národnej galérie (SNG) sa posunie o šesť mesiacov. Vláda schválila predĺženie časového harmonogramu na rekonštrukciu a modernizáciu areálu v Bratislave. Podľa nového termínu by mala byť ukončená do 30. júna 2019.Rekonštrukciu SNG schválila vláda v decembri 2015, podľa pôvodného zámeru sa mala uskutočniť v rokoch 2016 až 2018 s celkovým nákladom 48.718.937 eur. Realizácia investičnej akcie však bola prerušená v mesiacoch júl až október 2016 počas predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie.
Slovenskú delegáciu na Rímskom summite povedie premiér Robert Fico (Smer-SD), schválila to vláda. Rímsky summit, ktorý sa bude konať 25. marca, z obsahového hľadiska zavŕši proces reflexie o budúcnosti EÚ, ktorý odštartoval bratislavský summit. Uskutoční sa pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv. Výstupom summitu bude Rímska deklarácia. Neformálne zasadnutie hláv štátov alebo predsedov vlád 27 členských štátov EÚ v Ríme je súčasťou širšej diskusie o budúcnosti EÚ, ktorá nabrala na význame po rozhodnutí Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ.
Počet okresov zahrnutých do programu rozvoja najmenej rozvinutých okresov (NRO) by sa mohol rozšíriť. Vyplýva to z Informácie o stave podpory NRO, ktorý prerokoval a vzal na vedomie vládny kabinet. Rokovanie minulý týždeň prerušil, aby sa dotknutí ministri mohli lepšie pripraviť na diskusiu o riešeniach pre tieto regióny. Jedným z hlavných cieľov podpornej schémy je podľa materiálu okrem personálneho posilnenia kapacít na strane štátu aj rozšírenie počtu najmenej rozvinutých okresov.
Úpravou (znížením) koeficientu nezamestnanosti, podľa ktorého sa určuje, ktoré okresy patria do programu rozvoja NRO, by mohlo pribudnúť k súčasným 12 ešte ďalších päť okresov, a to Košice-okolie, Gelnica, Bardejov, Medzilaborce a Snina.