Pôvodný agentúrny text sme nahradili autorskou správou.
PEZINOK. Exministrom výstavby za SNS Marianovi Janušekovi a Igorovi Štefanovovi, ktorých súdia za nástenkový tender, sa môže v procese priťažiť. Jeden z troch ďalších obžalovaných totiž v stredu vyhlásil, že sa chce k pochybeniam pri tendri za takmer 120 miliónov eur priznať. V ďalších dňoch by mal s prokurátorkou začať pracovať na uzavretí dohody o vine a treste.
„Chcem vypovedať. Budem vypovedať o skutočnostiach tak, ako sa udiali, nechcem nič zatajovať,“ povedal Radoslav Behúl, ktorý bol v čase kauzy v roku 2007 ministerským úradníkom. Riadil tam odbor realizácie programov regionálneho rozvoja.
Na súde mu hrozia podobné dlhoročné tresty ako ďalším trom obžalovaným (okrem Janušeka) – sedem až dvanásť rokov. Za to, že si v dohode vinu prizná, môže dostať trest o tretinu nižší, ako je spodná sadzba, teda v jeho prípade pôjde o viac ako štyriapolročný trest.
Či v rámci svojho priznania viny usvedčí z pochybení aj priamo dvoch exministrov, po pojednávaní nechcel povedať. „Ak dovolíte, najprv by som sa vyjadril pani prokurátorke, až potom sa vyjadrím k tejto veci a mojej pohnútke,“ povedal Behúl.
Janušek a Štefanov sa k priznaniu ich bývalého podriadeného vyjadrovať nechceli. Podobne ako pred mesiacom, keď Špecializovaný trestný súd v Pezinku prijal kauzu, pomedzi novinárov prechádzali spolu so svojimi advokátmi rýchlym krokom bez akýchkoľvek vyjadrení. Sami podobnú dohodu uzavrieť odmietli.
„V žiadnom prípade,“ bola jediná reakcia Janušeka, ktorému hrozí najprísnejší trest, a to desať- až dvadsaťročný. V prípade Štefanova ide o sedem- až dvanásťročný trest.
Čo bude znamenať priznanie úradníka pre ďalších obžalovaných, prokurátorka špeciálnej prokuratúry nechcela vopred špekulovať, keďže to bude závisieť od jeho výpovedí. Ak však k dohode úspešne dôjde, Behúl bude na ďalších pojednávaniach vypovedať ako jeden zo svedkov.

Úradníčku odčlenili
Pre požiadavku úradníka na uzavretie dohody trojčlenný senát Ruženy Szabovej pojednávanie odročil na koniec apríla. Dovtedy by sa mal Behúl s prokurátorkou dohodnúť a súd by mal začať s výpoveďami zvyšných obžalovaných a následne aj svedkov.
Prvé výpovede mali pôvodne zaznieť už v stredu, no pre zvrat v procese sa tak nestalo.
Odročenie súdu pritom hrozilo už pár minút po jeho začatí. Hoci sa na jeho otvorenie čakalo desať rokov, ktoré uplynuli od vypuknutia kauzy, takúto požiadavku mala ďalšia z obvinených Zdenka Kudláčová. Ďalšia z bývalých úradníčok ministerstva na súd neprišla už pred mesiacom, keď sa rozhodovalo, či senát vôbec prijme obžalobu. Tentoraz chýbala opäť. Jej advokát ju ospravedlňoval tým, že má chrípku.
„Žiadame preto odročenie pojednávania,“ tlmočil Kudláčovej advokát Richard Bauer v pojednávacej miestnosti. V tom čase už bol na súde pripravený okrem obžalovaných aj zástupca ministerstva pôdohospodárstva ako poškodeného rezortu, keďže prebral časť agendy niekdajšieho ministerstva výstavby.
Hoci zástup šiestich obhajcov piatich obžalovaných s požiadavkou hneď súhlasil, senát ďalší odklad odmietol. Kudláčovú vyňal na samostatné konanie. O mesiac, keď bude pojednávanie v kauze pokračovať, ju však môže do spoločného pojednávania opäť pripojiť.

Z Janušeka je poslanec
Kontroverzný tender sa týkal dodania služieb na čerpanie eurofondov, ktoré mali slúžiť na ich propagáciu. Oznámenie o súťaži rezort umiestnil na korkovú nástenku priamo na ministerstve za zamknutými dverami, kam sa mohli dostať len zamestnanci s magnetickou kartou.
Výsledkom bolo, že do tendra sa prihlásilo jediné konzorcium, ktoré zákazku získalo a ktoré malo väzby na šéfa SNS Jána Slotu.
Janušek je dnes žilinským mestským poslancom a mesto ho nominovalo aj do dozornej rady podniku Žilinské komunikácie, v ktorom je samospráva jedným z akcionárov. Za každé zasadnutie rady dostáva Janušek 145 eur, pričom mu patrí aj poslanecký plat vo výške 435 eur. Okrem toho podniká.
Štefanov sa z verejného života stiahol. Hovoriť o svojich súčasných aktivitách nechce.
Posledným obžalovaným v kauze je bývalý úradník Tomáš Labay.


Beata
Balogová
