BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepovažuje za správne, že z procesu s bývalým riaditeľom vojenskej rozviedky Romanom M. je vylúčená verejnosť.
Proces by mal byť podľa liberálov v princípe verejný a verejnosť by mala byť vylúčená z pojednávania iba vtedy, ak je na to legitímny dôvod.
„Takými dôvodmi je ohrozenie bezpečnostných záujmov Slovenskej republiky alebo možnosť úniku utajovaných skutočností. Ani jeden, ani druhý dôvod v danom prípade neexistuje,“ cituje podpredsedu SaS a exministra obrany Ľubomíra Galka tlačová správa, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
Tunelovanie vojenskej tajnej služby
SaS obžalovanie Romana M. vníma „ako následok zadokumentovania rozsiahleho tunelovania vojenskej tajnej služby, ktorého sa mali dopustiť jeho predchodcovia, dosadení do funkcií za druhej vlády Roberta Fica“.
Podľa Galka „policajnej razii v roku 2013, počas ktorej sa v služobnom aute Romana M. našli údajne dôverné dokumenty, chýbalo to podstatné - vierohodnosť. Z tohto uhla pohľadu vnímame aj jeho obžalobu pre prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Práve preto by celý proces mal byť pod kontrolou verejnosti. Iba tak sa možno dopracovať k jeho spravodlivému výsledku“.
Obžaloba tvrdí, že Roman M. neoprávnene zhromažďoval dokumenty kategorizované ako dôverné a vyhradené. Roman M. to odmieta, podľa neho mu utajované materiály na pamäťovej karte podhodili a ide o jeho diskreditáciu súvisiacu s údajným tunelovaním Vojenskej spravodajskej služby (VSS).
Pokračovalo pojednávanie
Pojednávanie s bývalým riaditeľom VSS Romanom M. pokračovalo na Okresnom súde Bratislava III v pondelok 20. marca.
Samosudca pre povahu veci z pojednávania opätovne vylúčil verejnosť. Roman M. čelí v prípade obžalobe pre prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.
Ako 20. marca po skončení pojednávania povedal Roman M. médiám, súd sa zaoberal listinnými dôkazmi, ako aj videom, na ktorom je zachytená policajná prehliadka jeho služobného auta. Pri nej podľa obžaloby našli policajti utajované materiály na pamäťovej karte.
„Vyplýva z toho to, čo ja tvrdím od začiatku, a to, že tá karta tam bola podhodená a že vedeli, čo hľadajú a že to jednoducho nebolo moje a bolo to s cieľom diskreditácie a demonštrácie sily," uviedol Roman M.
Celá vec je podľa neho spojená s odhaleniami v súvislosti s údajným tunelovaním VSS, na ktoré v minulosti poukázal.
Zhromažďoval dokumenty
Na pamäťovej karte, ktorú policajti údajne našli v jeho aute, bola podľa Romana M. práve správa, ktorá pojednávala o tunelovaní, ako aj iné dokumenty, ktoré s tým nesúviseli. Pojednávanie sudca odročil na jún, keď by mali byť zverejnené ešte ďalšie listinné dôkazy.
Podľa obžaloby Roman M. neoprávnene zhromažďoval dokumenty kategorizované ako dôverné a vyhradené. Tie v júni 2013 zaistila polícia pri prehliadke jeho auta. Roman M. viedol VSS počas vlády Ivety Radičovej.
V tom období sa začalo preverovať podozrenie z tunelovania majetku služby. Správu o údajnom tunelovaní spravodajstva vypracoval a zverejnil zástupca Romana M., dnes už zosnulý Vladimír Suchodolinský. Polícia medzitým zastavila vyšetrovanie údajného tunelovania VSS.