Denník SME sa pokúšal o rozhovor s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou z Mosta-Híd k zrušeniu Mečiarových amnestií od minulého týždňa. Jej odpovede sa podarilo získať až po stredajšom rokovaní vlády na úrade vlády.
Ako hodnotíte, že popri rušení Mečiarových amnestií sa do koaličného návrhu zákona dostalo aj zrušenie milosti, ktorú udelil prezident Michal Kováč svojmu synovi?
„Úprimne, nehodnotím to nijako. Je to predmetom diskusie. Pôvodný návrh, ktorý opakovane podporoval aj Most-Híd, myslím riešenie amnestií cez ústavný zákon, to neobsahoval.
Už pri debate k Budajovmu návrhu sa táto téma otvorila a ak si dobre spomínam, aj pán Budaj sa vyjadril, že v zásade s tým nemá problém. Ja to tam nepotrebujem, rovnako tam z môjho pohľadu môžu byť aj všetky milosti s tým súvisiace, teda Kočner a ďalší.
Ale vnímam to ako vec politickej dohody v parlamente. Platí však, že Mečiarove amnestie boli zneužitím orgánov štátu a všetko ostatné je úplne iná úroveň.“

Stotožňujete sa s odôvodnením pán Kresáka, že Kováčova milosť pre syna je problém, lebo ju udelil svojej rodine?
„Áno. Ak sa v nejakých medzinárodných dokumentoch hovorí o tom, aké amnestie alebo milosti sú neprijateľné, tak do tejto kategórie patria tie, ktoré sú udelené verejným funkcionárom rodinným príslušníkom. Ale, samozrejme, aj v kontexte toho obdobia, keď boli udelené amnestie aj milosti, je morálna úroveň niekde úplne inde.“
Čo by bolo pre vás prijateľnejšie možno aj z právneho hľadiska? Ak by zrušenie milosti pre Kováčovho syna vypadlo alebo sa k nemu pridali aj tie ďalšie, ktoré súvisia s Technopolom, ako to navrhuje aj opozícia?
„Pre mňa je prijateľné také riešenie, na ktorom sa dokáže zhodnúť potrebná väčšina, teda viac ako 90 poslancov v parlamente, a povedie to k zrušeniu Mečiarových amnestií.“
Prečo sa tam rušenie milosti vôbec dostalo?
„Nebola som pri tých rokovaniach.“
Podieľalo sa ministerstvo spravodlivosti nejako na príprave toho zákona?
„My sme pripomienkovali právnu rovinu, no v zásade sa pozeráme na tie debaty skôr zvonka.“
Ste spokojná so znením koaličného návrhu v tej verzii, v akej je teraz?
„Nie je taký návrh, ktorý by sa nedal zlepšovať a platí to aj pre tento návrh. Preto som rada, že sa vytvoril priestor na to, aby si to koalícia s opozíciou vydiskutovala a prípadne zapracovala nejaké pozmeňovacie návrhy alebo pripravila nejaké finálne znenie, na ktorom bude širšia zhoda medzi štandardnou koalíciou a opozíciou.
Treba si uvedomiť, a to platí pre obe právne formy zrušenia Mečiarových amnestií, že sme v situácii, keď na neštandardnú situáciu používame neštandardný liek. To je to východisko a dôležité je, aby sme sa dokázali v širšom spektre zhodnúť."

Beata
Balogová
