SME

Bojoval za ľudské práva, teraz sa zastáva ich utláčateľov. Ján Čarnogurský

Čarnogurský mal vždy blízko k zákazom a príkazom napriek odporu väčšiny, tvrdí bývalý spolustraník Ivan Šimko.

Ján Čarnogurský. (Zdroj: ARCHÍV SME)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Za totality ako advokát zastupoval ľudí, ktorých komunistický režim prenasledoval. Za svoje presvedčenie bol väznený.

Keď padol komunizmus, bol roky jedným z hlavných odporcov autoritatívneho režimu Vladimíra Mečiara z HZDS, ktorý hrozil, že sa obráti na východ, aby takmer dvadsať rokov po jeho odchode z premiérskeho kresla sám úfal v podporu extrémistu Mariana Kotlebu z ĽSNS a obdivoval bývalého agenta KGB Vladimira Putina.

Názorový premet Jána Čarnogurského nechápe nikto z jeho dlhoročných priateľov či spolupracovníkov, ktorých oslovil denník SME.

Zakladajúceho člena a niekdajšieho podpredsedu KDH Ivana Šimka však jeho najnovšie postoje, keď brojí proti NATO a verí v pomoc od Ruska a Kotlebu, neprekvapujú.

"Myslím si, že postoje Jána Čarnogurského sa veľmi nezmenili. Zmenila sa skôr geopolitická realita a jeho postavenie v politike," vysvetľuje.

Čarnogurský podľa neho nikdy nebol demokratom v zmysle, ako je toto slovo vnímané v liberálnych demokraciách. Vždy mal blízko k zákazom a príkazom, napriek odporu väčšiny, tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Čarnogurský a jeho nasledovníci Čítajte 

Z odporcu invázie obdivovateľ Ruska

Keď eštebáci v polovici augusta 1989 zatkli Čarnogurského s Miroslavom Kusým, obvinili ich z prípravy spomienkovej akcie na august 1968. Bratislavská päťka, v ktorej boli okrem nich aj disidenti Anton Selecký, Hana Ponická a Vladimír Maňák, chcela položiť kvety na miesta, kde ruskí okupanti zastrelili nevinných ľudí.

Kusý a Čarnogurský išli do väzenia na niekoľko mesiacov. Ostatných troch členov stíhali na slobode. Pripravovaný politický proces však prekazila revolúcia.

Aj takmer 28 rokov od tejto udalosti má Čarnogurský vo svojej advokátskej kancelárii v bratislavskom Starom Meste fotografiu Pavla Bielika z augusta 1968, na ktorej stojí muž s odhalenou hruďou proti ruskému tanku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4VEA na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu