Miroslava Hapalová pracuje pri MESA10 na projekte To dá rozum ako odborná garantka a analytička pre odborné vzdelávanie.
Vo všeobecnosti považuje predloženú reformu za dobrý krok, ale vidí aj veľa nášľapných mín.
Premiér Fico už minulý rok hovoril, že chce dostať žiakov z gymnázií na odborné školy, problematike gymnázií sa venuje aj dokument. Naozaj potrebujeme viac odborne vzdelaných mladých ľudí?
„V porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie alebo OECD je u nás prúd odborného vzdelávania stále veľmi silný. V počte detí z populačného ročníka smerujúcich do stredného odborného školstva je Slovensko nad priemerom krajín OECD a EÚ. Na stredných odborných školách u nás študuje približne dvakrát toľko žiakov ako na gymnáziách. Nemyslím si, že treba tento pomer ešte umelo zvyšovať a nehovorí o tom ani dokument Učiace sa Slovensko. Navrhuje však, aby gymnáziá boli aj praktickejšie zamerané.“
Znamená to, že počet gymnázií by mal zostať rovnaký?
„Počet gymnazistov by mal zostať rovnaký s tým rozdielom, že súčasný akademicky zameraný vzdelávací program by mal byť podľa návrhu určený pre skupinu 10 až 15 percent žiakov z ročníka. Autori však chcú viac regulovať počet detí na osemročných gymnáziách. S tým sa dá do istej miery súhlasiť, ukazuje sa totiž, že je lepšie, ak sa deti s rôznymi predpokladmi vzdelávajú čo najdlhšie spoločne.“

Je v programe niečo, čo je z vášho pohľadu vyslovene zlé?