BRATISLAVA. Slovensko je podľa právnika Jána Mazáka, ktorý dlhé roky pôsobí aj v zahraničí, prvou krajinou, ktorej poradný výbor odmietol dvoch kandidátov na miesto sudcu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ). Mazák v minulosti sám bol členom takéhoto poradného výboru. „ Sem-tam sa stane, že výbor neodporúča osoby a členský štát potom na druhýkrát nájde kandidáta, s ktorým ide viac-menej na istotu,“ priblížil pre médiá svoje skúsenosti z praxe.
Poradný výbor ešte v decembri minulého roka prijal negatívne stanovisko ku kandidatúre expolitika Radoslava Procházku na post eurosudcu. Slovenská vláda jeho kandidatúru stále oficiálne nestiahla. Prvá naša kandidátka Mária Patakyová neprešla výberom v marci 2016 pre neznalosť francúzštiny, pracovného jazyka súdu. Treba uvedomiť, že už rok si na Všeobecnom súde EÚ prerozdeľujú agendu, ktorá by už patrila slovenskému sudcovi, upozornil Mazák, ktorý tiež na tento post kandidoval a plánuje tak urobiť aj v prípade ďalšej voľby v Súdnej rade SR.

Mazák nerozumie Ficovej vete
Mazák uviedol, že nerozumie vete premiéra Roberta Fica, že Procházka je pravdepodobne pripravený odstrániť niektoré problémy, ktoré boli pomenované poradným výborom, a preto s ním treba o tom hovoriť. „Konanie pred výborom je uzavrené, výbor sa nemá ako vrátiť k prerokovávaniu Procházkovej kandidatúry,“ zdôraznil.
Rozptýlenie pochybnosti by mohlo byť adresované možno zástupcom vlád členských štát, ale takýto postup nie je nikde upravený a Európska únia prísne dbá, aby sa dodržiavali určené pravidlá, dodal. Mazák priblížil, že v prípade Českej republiky sa stalo, že trvali na kandidatúre osoby, ktorú výbor neodporučil, a skončilo sa to neúspechom.
Konferencia zástupcov vlád členských štátov jednomyseľne menuje kandidáta za sudcu. Ako Mazák uviedol, nevie si predstaviť, že napríklad Francúzsko by nerešpektovalo negatívne stanovisko poradného výboru, na ktorého čele stojí ich uznávaný odborník. Dodal, že poradný výbor je sedemčlenný, každý člen je z inej krajiny a sú v ňom „absolútne kapacity“.
Mazák ale odmietol vyjadrenia, že miesto sudcu Všeobecného súdu EÚ mala byť pre Procházku trafika. To sú politické hodnotenia, ktoré neberie Mazák do úvahy. „Je to vynikajúci právnik a za iných okolností, ktoré sú dôsledkom toho, že pôsobil v politik, by nemohol mať takmer žiadne problémy s odporúčaním poradného výboru,“ myslí si. Pri jeho inteligencii, vzdelaní, publikačnej činnosti, schopnosti právnicky rozmýšľať a pracovať v medzinárodnom prostredí si nemyslím, že by mal nejaké problémy, uviedol na margo Procházku, ktorý bol dva roky jeho poradcom na Ústavnom súde SR.
Lajčák už avizoval
Minister zahraničných vecí Miroslava Lajčák už avizoval, že je veľmi pravdepodobné, ak bude Slovensko trvať na Procházkovej kandidatúre, tak v pléne zástupov členských krajín neprejde. Na Slovensku musíme v tejto otázke prijať politické rozhodnutie na úrovni predsedov koaličných strán, či budeme na Procházkovej kandidatúre trvať, uviedol šéf rezortu zahraničia.
Premiér Robert Fico sa 10. marca vyjadril, že predpokladá, že sa asi bude musieť stretnúť s exlídrom bývalej koaličnej strany Sieť a riešiť otázku jeho kandidatúry. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v tejto súvislosti uviedla, že existujú nepísané pravidlá v rámci procedúr, a to nepísané pravidlo je, že sa rešpektuje stanovisko poradného výboru. Myslím si, že je dobré rešpektovať aj nepísané pravidlá, lebo v opačnom prípade sa nám to môže vrátiť, a bude to nepríjemná situácia pre Slovenskú republiku,“ vyhlásila ministerka spravodlivosti, podľa ktorej by sme nemali ísť proti negatívnemu odporúčaniu poradného výboru.
Vláda odobrila kandidatúru Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu 28. septembra minulého roka. Túto kandidatúru vzhľadom na Procházkovu politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádzala kritika. Nikto nespochybňoval jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňoval sa jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za ,trafiku´, ktorú mal dostať na základe politických dohôd. To však expolitik odmietol. Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu v Národnej rade SR, aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal.
Poradný výbor odmietol Procházkovu kandidatúru, a to „vzhľadom na obavy o integrite kandidáta, ktoré podľa výboru neboli rozptýlené". Stanovisko výboru v tejto časti neobsahuje podrobnejšie odôvodnenie nad rámec stručnej zmienky o vôli kandidáta vyhnúť sa zdaňovaniu niektorých nákladov jeho prezidentskej kampane v roku 2014, uviedla v januári Súdna rada SR po doručení písomného stanoviska. Podľa Súdnej rady SR v stanovisku poradného výboru rozsiahlo opisujú nesporné kvality Procházku, jeho právnu prax, jazykové schopnosti a medzinárodné skúsenosti.