BRATISLAVA. Opozícia podá na budúci týždeň návrh na odvolanie ministra práce Jána Richtera (Smer).
Generálna prokuratúra tiež preskúmava rozhodnutie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o nezrušení akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň v Galante. Koná na základe pokynu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Uviedla to hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Rozhodnutie považuje za protizákonné
V tejto veci začala prokuratúra konať 7. marca. "Na účel preskúmania zákonnosti rozhodnutia ústredného orgánu štátnej správy si vyžiadala k veci sa vzťahujúci spisový materiál," priblížila Predajňová.
Generálna prokuratúra vo veci preskúmania rozhodnutia ministerstva o nezrušení akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň eviduje aj podnet poslankyne Natálie Blahovej (SaS), ktorý jej bol doručený 14. marca, doplnila Predajňová.
O podaní podnetu voči ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer) za nezrušenie akreditácie informovala vo štvrtok Blahová na tlačovej konferencii.
Rozhodnutie ministra považuje za protizákonné. Poslankyňa uviedla, že je podnet skúma netrestný odbor GP a tiež Výbor OSN pre práva dieťaťa. Podľa opozície už Čistý deň nemal mať akreditáciu, ale minister Richter im ju neodobral napriek odporúčaniam akreditačnej komisie.

Podala trestné oznámenie
Blahová tiež uviedla, že podala trestné oznámenie v súvislosti s galantským zariadením Čistý deň pre podozrenie zo subvenčného podvodu.
Rieši ho podľa nej Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave. Poslankyňa vychádzala z tzv. medzistrediskovej zmluvy, ktorá má vytvárať akýsi čierny fond s peniazmi za vymenené deti, ten mal motivovať kurátorov posielať deti do Čistého dňa.
Hovorkyňa prokuratúry potvrdila, že 21. marca k nim bolo doručené ústne trestné oznámenie pre podozrenie z majetkovej trestnej činnosti, ktorej sa mal dopustiť riaditeľ zariadenia Čistý deň Peter Tománek.
"Trestné oznámenie posúdi a vybaví prokurátor Generálnej prokuratúry SR zákonným spôsobom," doplnila.
Krajské riaditeľstvo polície v Trnave zatiaľ nedisponuje podnetom na galantské resocializačné zariadenie, o ktorom hovorila poslankyňa Blahová. Pre TASR to uviedla krajská policajná hovorkyňa v Trnave Martina Kredatusová. Dodala, že po prijatí sa ním bude polícia zaoberať zákonným spôsobom.
Richtera chcú odvolať
Opozícia podá na budúci týždeň v piatok 31. marca návrh na odvolanie ministra Richtera. Dôvodom je jeho konanie v kauze Čistý deň.
Podľa opozície kauzu minister kryje a k jej obetiam, ktorými sú deti - klienti zariadenia, sa správa nehanebne.
Svoj zámer oznámili opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA na tlačovej konferencii v parlamente. Pod návrh na odvolanie ministra Richtera sa podľa nich podpísalo viac ako 50 opozičných poslancov.
Blahová zároveň informovala, že podala trestné oznámenie v súvislosti s Čistým dňom pre podozrenie zo subvenčného podvodu.
Podľa Blahovej sa vytváral akýsi čierny fond s peniazmi za vymenené deti. Poslankyňa dodala, že čierny fond mal podľa bývalého zamestnanca zariadenia motivovať kurátorov posielať deti do Čistého dňa.
"Na túto habaďúru museli navliecť ešte jedno zariadenie, vieme o minimálne jednom, s ktorým takto spolupracovali. Uzavreli medzi sebou zmluvu, na základe nej poslali jedno dieťa do iného zariadenia a jedno si z ich zariadenia vzali tam. Dostali navzájom platbu. Jedno zariadenie dostalo od Čistého dňa 1200 eur a Čistýdeň prijal od toho zariadenia 1200 eur. Tým sa tie peniaze stali nedosledovateľné," opísala Blahová.
Obe zariadenia dostali peniaze za služby a podľa Blahovej sa tak akoby očistili od ďalšej kontroly. "Uzavreli sa do balíka služby a to je na voľné použitie toho zariadenia. Takýmto spôsobom akoby ušli spod očí kontroly," doplnila Blahová. Podľa jej informácií sa takto malo použiť päť detí. "Máme podozrenie, že došlo k zneužívaniu štátnych peňazí, ktoré boli presne určené na starostlivosť o deti," doplnila.
Podľa opozície už Čistý deň nemal mať akreditáciu, ale minister Richter im ju neodobral napriek odporúčaniam akreditačnej komisie. "Čistý deň mal byť dávno zatvorený a deti mali byť dávno v bezpečí," vyhlásil predseda SaS Richard Sulík s tým, že Richter už dávno nemal byť ministrom. Blahová doplnila, že takéto zariadenie nemá čo v slušnej spoločnosti hľadať.
Súhlasí aj Erika Jurinová z OĽaNO-NOVA, ktorá odmieta bagatelizovanie kauzy, ku ktorému sa podľa nej uchyľuje minister Richter. "Pristupuje k svojej funkcii diletantsky a kryje kauzu Čistý deň," poznamenala Jurinová. Opozícia žiada okrem Richterovej hlavy aj poctivé vyšetrenie kauzy.
Minister sa odvolávania nebojí
Minister práce Ján Richter (Smer-SD) je na odvolávanie v parlamente pripravený. Opozičným politikom odkazuje, že o tomto kroku hovoria "už prakticky pol roka".
Richter si stojí za tvrdením, že viaceré vyhlásenia v kauze Čistý deň opakovane vyvrátil už preverenými faktami a dôkazmi.
Minister si myslí, že "k otrasnej situácii" okolo galantského resocializačného zariadenia Čistý deň prispieva aj časť opozície.
"A je z toho zhnusený, nenechá sa vydierať," povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Rezort pod Richterovým vedením koná podľa neho "vždy zákonne a na základe faktov a dôkazov".
"Nie na základe spolitizovaných pocitov a jednostranných informácií," uviedol Stuška s tým, že "prakticky každé jedno tvrdenie opozície v súvislosti s touto témou je prinajmenšom zavádzanie, ak nie úplná lož".
Vážne obvinenia
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny odmieta tvrdenia opozičnej poslankyne Národnej rady Natálie Blahovej (SaS) o "akejsi motivácii" sociálnych kurátorov zo strany galantského resocializačného strediska Čistý deň, aby umiestňovali klientov do konkrétneho zariadenia.
"Ide o vážne obvinenie kolegov - sociálnych kurátorov, ktorí pracujú s tou najťažšou cieľovou skupinou mladých ľudí. Považujeme za absolútne neseriózne, aby z úst poslankyne NR odznievali nepodložené obvinenia či spochybňovania pracovníkov, ktorí si plnia svoje každodenné povinnosti a politický boj im v tom nepomáha, naopak, demotivuje ich a diskredituje v očiach verejnosti. A to si určite nezaslúžia," píše sa v reakcii ÚPSVaR.
Ústredie práce ďalej informuje, že od januára 2015 do konca augusta 2016 vykonalo deväť finančných kontrol na mieste v resocializačných strediskách, s ktorými má uzatvorené zmluvy.
"Kontroly boli zamerané na kontrolu dodržiavania podmienok všetkých zmlúv o poskytnutí finančného príspevku na vykonanie rozhodnutí súdov v resocializačnom stredisku, uzatvorených podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele," uviedla Jana Lukáčová z ÚPSVaR.
Tieto kontroly ukázali, že boli uzatvárané tzv. medzistrediskové zmluvy, na základe ktorých boli maloletí umiestňovaní do iného resocializačného strediska, ako bolo určené rozhodnutím súdu. Tým došlo k porušeniu zmlúv uzatvorených s ÚPSVaR.
Medzistrediskové zmluvy uzatvárali podľa zistení ÚPSVaR resocializačné strediská COR Centrum v Krupine a Čistý deň v Galante. Z COR Centra bolo do Čistého dňa v roku 2015 na základe medzistrediskovej zmluvy umiestnené jedno dieťa.
"Na základe účtovných dokladov a faktúr bolo použitie finančných prostriedkov vo výške 5040 eur vyhodnotené ako neoprávnené a stredisko musí tieto finančné prostriedky vrátiť na účet ústredia," uviedla Lukáčová s tým, že kontrola konštatovala uvedené porušenie zmluvy.
Z Čistého dňa boli na základe medzistrediskových zmlúv v roku 2015 umiestnené dve deti. Jedno išlo do COR Centra a druhé do zariadenia MANUS. V roku 2016 bolo takto umiestnené jedno dieťa, ktoré išlo do zariadenia ADAM.
"Kontrolou na základe účtovných dokladov a faktúr bolo zistené, že poskytnuté finančné príspevky na vykonávanie rozhodnutia súdu boli využité na stanovený účel - vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, teda starostlivosť o konkrétne dieťa," zdôraznila Lukáčová s tým, že kontrola však konštatovala porušenie zmluvy s ÚPSVaR.