Do Spojených štátov sa dostal ako 21-ročný vďaka sto dolárom vo vrecku. V deväťdesiatych rokoch ich dal prevádzačovi pri ilegálnom prekročení hranice z Mexika. Nevedel po anglicky a nikoho tam nepoznal. Žil ako bezdomovec, býval pod diaľnicou a živil sa hotdogmi. Podarilo sa mu zamestnať v salóne pre psy v San Diegu, kde získal povesť, že dokáže zvládnuť aj agresívne psy. Čoskoro sa presťahoval do Inglewoodu a spýtal sa susedov, či by nemohol brať na prechádzky ich štvornohých miláčikov. Po čase chodieval von s celou svorkou a jeho povesť sa šírila ústnym podaním.
Nakoniec si založil centrum Dog Psychology Center v Los Angeles, v ktorom sa venoval psom s problémovým správaním. Keď sa ho redaktorka novín Los Angeles Times v roku 2002 spýtala, čo spraví s týmto slušne rozbehnutým biznisom, povedal, že by mal rád vlastnú šou. Na druhý deň mal pred dverami zástup televíznych producentov.
Pomáhal aj celebritám
Hoci to pôsobí neuveriteľne, takto sa zrodila celosvetová hviezda Cesar Millan a jeho legendárna šou Znalec psej duše (v origináli Dog Whisperer), v ktorej pomáha ľuďom získať kontrolu nad nezvládnuteľnými, agresívnymi či neposlušnými psami. Stanica National Geographic ju vysielala osem rokov a bola nominovaná na cenu Emmy.
Odvtedy Millan napísal o téme výcviku psov a spolužití psov s ľuďmi medzinárodne úspešné knižné bestsellery, účinkoval vo viacerých vlastných televíznych reláciách a cestuje so svojou šou aj po svete.
“Veľa ľudí sa k psom správa ako k ľudským bytostiam, no pes sa potom stáva labilným a začne sa správať tak, ako nechcete.
„
Millan pomáhal s výcvikom psov aj známym osobnostiam, napríklad zakladateľovi sociálnej siete facebook Markovi Zuckerbergovi, televíznej moderátorke Oprah Winfreyovej, herečkám Charlize Theronovej či Scarlett Johanssonovej, hercom Vinovi Dieselovi a Nicolasovi Cageovi či speváčke Pink.
Pravidlá, hranice a obmedzenia
Princíp výcviku, ktorý Millan zakladá na pravidlách vlčej svorky v divočine, pripadá jeho odporcom tvrdý. Trvá na tom, že človek musí byť pre svojho psa vodcom svorky, a to sa dá dosiahnuť pokojným asertívnym správaním a vyžadovaním disciplíny v podobe dodržiavania „pravidiel, hraníc a obmedzení“. Náklonnosť máme psom podľa Millana poskytovať len na základe rešpektovania týchto hraníc a pravidiel.