SME

Za neočkovanie vlani u nás udelili pokuty za 39-tisíc eur

Pokuta za odmietnutie očkovania je viac ako 300-eurová.

Ľudí odmietajúcich očkovanie pribúda. Ľudí odmietajúcich očkovanie pribúda. (Zdroj: Pavol Funtál)

BRATISLAVA. Antivakcinačné aktivity sa na Slovensku začali častejšie objavovať v roku 2000. Pravdepodobne to súvisí s internetizáciou spoločnosti a rozvojom sociálnych sietí, hovorí Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Prvýkrát sa na poklese zaočkovanosti prejavili v roku 2011. Približne od tohto času uložili hygienici za odmietnutie povinného očkovania vyše 1900 pokút v sume asi 140.000 eur. Minulý rok šlo o 690 pokút v hodnote asi 39.000 eur.

Prečítajte si tiež: Odborníčka na očkovanie: Je len otázkou času, kedy osýpky prídu aj k nám Čítajte 

Nekriticky prijímajú vyvrátené argumenty

"Na internete existuje sloboda vyjadrovania, to kladie zvýšené nároky na schopnosti osôb zorientovať sa v danej problematike," povedala pre TASR hovorkyňa ÚVZ SR Zuzana Drobová. Rodičia sa podľa nej najčastejšie obávajú možného vzniku nežiaducich reakcií po očkovaní. "Nekriticky však prijímajú už dávno vyvrátené argumenty o tom, že očkovanie spôsobuje autizmus či cukrovku," hovorí Drobová.

SkryťVypnúť reklamu

Spoliehanie sa rodičov na sociálne informácie v téme očkovania potvrdzuje aj prieskum vedcov z Ústavu experimentálnej psychológie Slovenskej akadémie vied. Web označili za jednu z rozhodovacích skratiek. "Často sa odvolávajú aj na názory blízkych či významných osôb zo svojho okolia a príbehy o očkovaní," interpretovala vlani výsledky prieskumu Mária Hatoková z vedeckého tímu.

Pokuta za odmietnutie očkovania je viac ako 300-eurová. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) si nemyslí, že by mala byť vyššia. Takisto nezastáva názor, že by jej zvýšením mal reagovať na antivakcinačné aktivity. "Naším cieľom nie je vyberať pokuty za jeho odmietnutie, ale prevencia závažných prenosných ochorení," povedala Drobová. Za zvýšenie pokút nie je ani Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Antivaxeri s pokutami nesúhlasia. "Vynucovanie očkovania považujeme za porušovanie základných ľudských práv," uvádza Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania. Priznáva však, že "vzhľadom na zlú sociálnu situáciu mnohých rodín na Slovensku by vyššie pokuty asi niektorých donútili k očkovaniu".

Ústavný súd SR však už raz povedal, že očkovanie detí je povinné a nie je v rozpore s Ústavou SR, ktorá o základných ľudských právach hovorí. Rozhodol o tom v roku 2014. Prípad sa na súd dostal z Nitry, mamička nesúhlasila s pokutou za odmietnutie očkovania svojho dieťaťa.

O očkovaní treba hovoriť

O potrebe očkovania sa podľa Kancelárie WHO na Slovensku musí viac hovoriť. Privítala by v tejto oblasti väčšiu edukáciu. Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že na to dohliada. Jeho cieľovou skupinou sú rodičia a zdravotníci. "Relevantné informácie k téme tiež zverejňujeme na svojej webovej stránke, často komunikujeme so zástupcami médií zrozumiteľnou formou," uviedla Drobová z ÚVZ SR.

SkryťVypnúť reklamu

Kancelárii WHO na Slovensku však chýba väčšia "osveta z najvyšších miest". "Vysokí štátni predstavitelia by o téme očkovania mali hovoriť proaktívne, a nie iba vtedy, keď treba dementovať vyhlásenia antivaxerov," povedala riaditeľka tejto inštitúcie Darina Sedláková.

Bola by za to, aby sa aj v školách hovorilo viac o ochrane a podpore zdravia. Súhlasí s tým aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Aj on je za väčšiu osvetu na školách. "Mladí ľudia musia rozumieť problematike očkovania, pretože i oni raz budú rodičmi," povedal. Deti by sa mali učiť vytvárať si svoj vlastný názor na akúkoľvek tému, povedali antivaxeri. "Otázkou je, či im v tom slovenský školský systém dokáže pomôcť," uvádza Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo školstva odpovedá, že o ochrane a podpore zdravia sa v školách vyučuje. "Táto téma je buď súčasťou prvouky, prírodovedy, chémie či biológie, dá sa ňou zaoberať aj prostredníctvom samostatných projektov, seminárov, vyučovacích blokov či kurzov," povedala hovorkyňa rezortu Ivana Skokanová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu