BRATISLAVA. Kritizoval únos syna prezidenta Michala Kováča aj divokú privatizáciu tretej vlády Vladimíra Mečiara (HZDS), a preto musel skončiť. Minulý rok v decembri uplynulo dvadsať rokov odvtedy, ako parlament protiprávne zbavil mandátu poslanca parlamentu Františka Gauliedera.
Tri mesiace po tomto výročí ho v sobotu skoro ráno zrazil vlak. Polícia našla jeho auto odstavené medzi Trnovcom nad Váhom a Šaľou. Polícia pracuje aj s verziou samovraždy. V posledných rokoch si ako mestský poslanec v Galante našiel viackrát v schránke obálku s nábojom.
Gaulieder bol vášnivým golfistom. Bol členom golfového klubu v Bernolákove. Tomuto športu sa venovali aj jeho dvaja synovia. Staršiemu na začiatku minulého desaťročia financoval profesionálnu stáž hráčov golfu v USA.


Faustovská zmluva
Do politiky vstúpil Gaulieder ešte počas Nežnej revolúcie v roku 1989, keď sa stal členom Verejnosti proti násiliu. Neskôr prešiel do Hnutia za demokratické Slovensko. Za túto stranu sa vo voľbách v roku 1994 stal poslancom Národnej rady. Ešte predtým však podpísal s ostatnými poslancami zmluvu, že v prípade, ak odíde zo strany, vzdáva sa aj mandátu poslanca.
František Gaulieder (+66)
- bývalý poslanec HZDS
- v roku 1996 ho koalícia HZDS, SNS a ZRS protiprávne zbavila mandátu poslanca
- po vylúčení z parlamentu mu vybuchla pred domom bomba
- súdil sa za to so Slovenskom a odškodnili ho
- ako šéfa bezpečnosti v Slovak Telekome ho sledoval Deutsche Telekom, firma ho odškodnila
- pôsobil ako mestský poslanec v Galante a občiansky aktivista
- opakovane mu do schránky v obálke prišiel náboj
- v sobotu skoro ráno ho zrazil vlak
Proti podpisu sa pôvodne v novembri 1993 vzoprelo 21 členov Republikového predstavenstva HZDS v Horných Plachtiniciach. Mečiar im však pohrozil, že ak takýto dokument nepodpíšu, podá demisiu a postará sa, aby ľudia vyšli do ulíc a urobili pre nich praniere.
Sprostredkovateľom v spore medzi vzbúrencami a Mečiarom sa stal Ivan Gašparovič, ktorí im povedal, aby "neblbli". Pôvodne však záväzok tiež nechcel podpísať. Keď potom budúci poslanci vrátane Gauliedera podpisovali zmluvu na vzdanie sa mandátu v prípade odchodu z HZDS, údajne ich Gašparovič upokojoval, že nejde o právne záväzný dokument.
Avšak práve táto zmluva s HZDS sa Gauliederovi stala osudnou 4. decembra 1996, keď ho poslanci vládnej koalície zloženej z HZDS, SNS a ZRS 77 hlasmi zo 136 prítomných zbavili mandátu poslanca. Vtedajší šéf parlamentu Gašparovič rozhodnutie ospravedlňoval tým, že má od Gauliedera list, v ktorom sa vzdáva postu poslanca. Gaulieder však poprel, žeby mu nejaký list posielal.
Vtedajšia vládna koalícia vylúčila Gauliedera z parlamentu takmer mesiac po tom, čo na začiatku novembra 1996 vystúpil z HZDS.