Po prednáške začínajúcej o 16:00 bude nasledovať diskusia a Vaše otázky môžete už počas prednášky zasielať na student@spectator.sk.
Ak chcete počúvať prednášku bez tlmočenia, stačí si mechanicky upraviť balance L a R kanála na slúchadlách, pričom v jednom po úprave pôjde čisto originálny prejav v angličtine a v druhom tlmočenie.
Obchodovanie s ľuďmi sa vyskytuje takmer v každom kúte sveta. Vďaka reportážam novinárov z Associated Press sa podarilo oslobodiť viac ako 2 000 otrokov, ktorých využíval thajský krevetový priemysel.
Ak si chceli odpočinúť, bičovali ich chvostami z rají. Z rúk kapitánov lodí im dokonca hrozila smrť. Martha Mendoza vás prevedie pozadím prípadu, na ktorom pracovala spolu s ďalšími tromi reportérkami niekoľko rokov.
Vďaka sérii článkov došlo k zmene legislatívy, podnikania v tejto oblasti ako aj ovplyvneniu zákazníkov na celom svete.
Organizátori podujatia sú Petit Academy, Nadácia Tatra banky, Univerzita Komenského v Bratislave.
Prečítajte si rozhovor s Marthou Mendoza alebo jej ocenený článok.
Životopis Marthy Mendoza
Martha Mendoza pracuje pre agentúru Associated Press. Jej reportáže podnietili viacero parlamentných debát o návrhoch zákonov, začatie vyšetrovaní vedených Pentagonom či vzbudili pozornosť Bieleho domu.
Bola súčasťou tímu novinárov, ktorých reportovanie o otroctve v thajskom krevetovom priemysle viedlo k oslobodeniu viac ako 2 000 mužov. Za ich prácu získali v roku 2016 Pulitzerovu cenu. Ďalšiu Pulitzerovu cenu získala v roku 2000 za odhalenie pozadia masakry v dedine No Gun Ri, kde americkí vojaci povraždili stovky civilistov na začiatku Kórejskej vojny.
Pre agentúru AP prispievala zo Silicon Valley, New Yorku, Nového Mexika a Mexika. Pôsobila na Stanfordovej a Princetonskej univerzite, a už viac ako desaťročie učí na Kalifornskej univerzite.

Beata
Balogová
