BRATISLAVA. Koaliční lídri sa dohodli, že zmenia ústavu, o dva dni už bol na stole aj hotový návrh. Dva týždne od okamihu, keď sa s ním verejnosť zoznámila, môže mať Slovensko zmenenú ústavu - to všetko pre nemorálne amnestie Vladimíra Mečiara spred 19 rokov.
Vládny návrh, ktorý ide v utorok v parlamente do prvého čítania, však takmer okamžite narazil na odpor opozície, ktorá nevidí dôvod na to, aby sa ústava novelizovala v skrátenom konaní.
Opoziční poslanci napokon dostali na diskusiu o ponúknutom riešení niekoľko dní navyše, minulý týždeň zasadalo poslanecké grémium, na ktorom predniesli svojich päť požiadaviek.
Vládne riešenie amnestií:
Koaličné riešenie zrušenia amnestií pozostáva z viacerých zmien, ktoré má parlament prijať v zrýchlenom režime. Národná rada má zmenami v ústave dostať právomoc zrušiť amnestie a milosti prezidenta. Potom by mohla zrušiť Mečiarove amnestie a rozhodnutie parlamentu má automaticky preskúmať Ústavný súd. Keď ho odobrí, bude platné.
Chcú, aby novela zaručila, že trestné činy v súvislosti s únosom Michala Kováča ml. nebudú premlčané, aby zrušenie amnestií nešlo automaticky na Ústavný súd, majú aj rozdielny pohľad na rušenie milostí v kauze Technopol.
Ústupky pri niektorých návrhoch koalícia pripúšťa, no jasná dohoda zatiaľ na stole nie je. Poslanci tvrdia, že až do štvrtka je ešte stále čas na to, aby rokovania dotiahli do konca.

Na dohodu stále čakajú
Prezident Andrej Kiska ešte minulý týždeň v pondelok debatoval s právnymi expertmi, ktorí vyzvali na zrušenie amnestií. Po stretnutí vyhlásil, že treba využiť zhodu koalície a opozície v tejto veci, no tiež nesúhlasí so zmenou ústavy v skrátenom konaní.
„Nepokladám za správne, aby sme ústavu zmenili za niekoľko dní. Nechajme prebehnúť diskusiu a vypočujme si všetky argumenty,“ povedal Kiska. Viac času na analýzu žiadala aj opozícia, ale neúspešne.
Pri niektorých ďalších opozičných návrhoch by vládna koalícia mohla ustúpiť. Smer sa podľa šéfa poslaneckého klubu strany Martina Glváča vie rozprávať o premlčacích lehotách aj o spoločných zástupcoch koalície a opozície pred Ústavným súdom.
Požiadavky opozície
- Zabrániť premlčaniu spáchaných trestných činov.
- Zabezpečiť odborné zastupovanie koalície aj opozície pred Ústavným súdom.
- Zrušiť všetky milosti v kauze Technopol.
- Ústavný súd nemá konať automaticky, ale na návrh 30 poslancov.
- Vedľajším účastníkom konania pred Ústavným súdom majú byť vláda aj prezident.
„Keď má byť dohoda, nikto nemôže čakať, že mu prejde päť z piatich podmienok,“ tvrdí Glváč. Smer napríklad trvá na tom, aby Ústavný súd o zrušení amnestií rozhodoval automaticky.
Koalícia tiež chce, aby parlament zrušil len milosť pre Michala Kováča ml. Glváčovi prekáža najmä to, že milosť udelil otec synovi.
Ak sa začnú rušiť aj milosti, opozícia žiada, aby sa zrušili pre všetkých aktérov kauzy, okrem iných aj pre podnikateľa Mariána Kočnera.
Kľúčovou zmenou vo vládnom návrhu je však pre ňu to, aby sa zabránilo premlčaniu únosu.
Líder strany OĽaNO Igor Matovič podmieňuje podporu novely ústavy tým, či a v akej podobe prejdú ich pozmeňovacie návrhy. „My sme im otvorene povedali, že čím viac ustúpia, tým viac poslancov dokážeme presvedčiť, aby boli za, je to na nich,“ hovorí.
Šéfka klubu SaS Natália Blahová však tvrdí, že na 90 percent je isté, že vo štvrtok sa zmenu ústavy podarí presadiť.
V pondelok sa ešte debatovalo o jednotlivých pozmeňovacích návrhov. Šéf klubu Mosta-Hídu Gábor Gál hovorí, že chcú využiť všetok čas až do štvrtkového definitívneho rozhodnutia. Aj Glváč potvrdil, že na diskusiu je priestor až do štvrtka.

Rušenie amnestií môže zbrzdiť Kiska
Už je isté, že tento týždeň sa o samotných amnestiách ešte hlasovať nebude. Kedy budú môcť poslanci podať návrh na ich zrušenie, ovplyvní aj prezident.
V utorok prejde novela ústavy prvým čítaním a v stredu by sa mala aspoň nakrátko dostať do parlamentných výborov. Vo štvrtok by malo prísť na rad aj druhé a tretie čítanie, a teda definitívna zmena najvyššieho zákona. Poslanci koalície tvrdia, že sú ochotní vo štvrtok rokovať aj do noci.
Schválenú novelu však dostane Kiska, ktorý má pätnásť dní na to, aby si premyslel, čo urobí. Zmenu ústavy síce vetovať nemôže, no v Zbierke zákonov sa novinka objaví až po jeho podpise, alebo po uplynutí pätnástich dní.
Prezident sa k tejto možnosti nestihol vyjadriť, je služobne v Izraeli.
„Ťažko povedať, či sa to stíha ešte na tejto schôdzi,“ hovorí o zrušení amnestií Gábor Gál.
Z prostredia opozície už zaznelo, že sa preto v parlamente už pripravuje mimoriadne rokovanie s jediným bodom - rušením amnestií Vladimíra Mečiara.

Beata
Balogová
