Dajú sa u človeka, ktorý chce spáchať samovraždu, pozorovať nejaké príznaky?
"U ľudí, ktorí majú dlhodobejší psychický problém, ich vidíme. Väčšinou sú úzkostlivejší, depresívnejší, bezradnejší, alebo žijú v určitom chaose napríklad z toho, že niekoho či niečo stratili.
Ak niekto podniká alebo chodí do práce, má priateľov, pričom nemusí byť zrovna spoločensky aktívny, ale má nejaký svoj aktívny život, tak takéto veci (samovraždu, pozn. red.) nerobí.
Môžu však byť osobnostne štrukturovaní ľudia, ktorí majú príliš prísne a voči sebe tak náročné vnútorné požiadavky, ktoré aj napriek tomu, že sa im v živote normálne darí a žijú normálny život, bývajú s ním, alebo so sebou, tvrdo nespokojní."
U Františka Gauliedera, ktorý bol aktívny v komunálnej politike a išiel stavať bazén v svojom rodinnom dome, podľa toho, čo hovoríte, by samovražda bola zrejme prekvapivá, alebo sa mýlim?
"Vylúčiť nemožno nič, ale bol by to absurdný vývoj. Pokiaľ človek vykazuje normálnu vitalitu a aktivitu, tak sa skôr vynárajú iné súvislosti, prečo je po smrti."

V akých situáciách si človek volí dobrovoľný odchod z tohto života?
"Keď prežíva beznádej, alebo bezmocnosť."
Keď nevidí iné riešenie?
"Áno, keď zo vzťahových, ekonomických, či existencionálnych záležitostí, v ktorých sa ocitol, nevidí iné východisko."
Rozhodnutie pre samovraždu býva náhle, alebo to zvyčajne človek dlhšie nosí v hlave?
"Väčšinou si to tí ľudia držia v hlave dlhodobo. Ale býva to aj skratové rozhodnutie - to by sa ale pre toho človeka muselo niečo traumatizujúce stať Napríklad teraz by niekomu žena oznámila, že odchádza s druhým preč."
Čiže vážny nejaký zásah do života?
"Áno, vtedy to môže prísť ako skratová reakcia na niečo, čo je pre toho človeka neznesiteľné."

Beata
Balogová
