BRATISLAVA. Nápadu zrušiť milosť bývalého prezidenta Michala Kováča, ktorú udelil svojmu synovi, by sa koalícia mohla vzdať. Bude však trvať na tom, že ak prejde jej návrh na zrušenie Mečiarových amnestií, automaticky ho posúdi Ústavný súd.
Postoje koaličných strán k piatim požiadavkám opozície nie sú podľa informácií SME jednotné a zhodu bude hľadať v stredu koaličná rada.
Zrušiť v jednom balíku s Mečiarovými amnestiami aj Kováčovu milosť pre syna v kauze Technopol bola podľa poslanca Mosta-Híd Petra Kresáka požiadavka SNS.
Kritizoval ju prezident Andrej Kiska a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd povedala, že zrušenie milosti v návrhu mať nepotrebuje. Práve Most-Híd by podľa kuloárnych informácií chcel, aby milosť pre Kováča mladšieho parlament nerušil.
Opozícia žiadala, že ak sa majú rušiť milosti, tak všetky, ktoré Kováč v kauze Technopol udelil a nielen pre jeho syna. Milosť dostal napríklad aj podnikateľ Marián Kočner, neskôr známy z mafiánskych zoznamov.
Koalícii sa požiadavka nepozdáva a skôr ustúpi od plánu rušiť milosť pre Kováča mladšieho.
Smer zas trvá na tom, aby Ústavný súd rozhodoval o amnestiách automaticky a nie na návrh 30 poslancov, ako žiada opozícia. Povedal to podpredseda parlamentu Martin Glváč zo Smeru.

Z koaličnej rady do parlamentu
Zmenu ústavy, ktorá je podľa koalície predpokladom na zrušenie Mečiarových amnestií, parlament prerokuje v skrátenom konaní. Odhlasovalo ho 80 koaličných poslancov. Koalícia nepotrebovala ústavnú väčšinu, teda 90 hlasov.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár potvrdil, že o téme amnestií bude v stredu predpoludním opäť hovoriť koaličná rada. Predseda parlamentu Andrej Danko z SNS na popoludnie zvolal poslanecké grémium, kam príde už so závermi rady.
Poslanec Ján Budaj z hnutia OĽaNO rátal s tým, že grémium zasadne ešte pred začiatkom schôdze v utorok ráno. "Odpovede na pozmeňujúce návrhy, ktoré chcem predložiť v druhom čítaní, neviem povedať, lebo mali byť predmetom grémia," povedal.
Opozícia podľa neho zahlasuje len za znenie takého návrhu zákona, o ktorom bude presvedčená, že "smeruje k skutočnému, nie fiktívnemu zrušeniu Mečiarových amnestií".
Podporu koaličnému návrhu už ohlásili extrémisti z ĽSNS, ktorých hlasy vláde stačia.
Päť pripomienok
Opozícia žiada zábezpeku, že amnestované skutky nebudú brané ako premlčané. Chce aj dohodu s koalíciou, kto bude parlament zastupovať v tejto veci pred Ústavným súdom. Opozícia žiada, aby dôrazne obhajoval zrušenie amnestií a aby mohol predkladať námietky zaujatosti proti niektorým ústavným sudcom, najmä nominantom HZDS.
Ďalšia podmienka opozície je, aby sa rušili všetky milosti v kauze Technopol. Za štvrté žiada, aby Ústavný súd konal až v prípade, ak sa naň obráti 30 poslancov. Piata pripomienka znie, aby vedľajším účastníkom konania pred súdom boli prezident aj vláda.
"Naozaj sa chceme dohodnúť. Ak nám schvália pripomienky, bude zjavné, že to myslia vážne," povedal líder Sme rodina Boris Kollár.
S vlastným návrhom na rušenie amnestií prišli Smer a SNS po tlaku verejnosti a filme Únos, ktorý vychádza zo zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny a vraždy Róberta Remiáša. Most-Híd podporoval v parlamente zrušenie amnestií aj v minulosti.

Beata
Balogová
