BRATISLAVA. Podpredsedníčka výboru NR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Veronika Remišová a člen výboru Miroslav Sopko (obaja OĽaNO-NOVA) ohlásili na utorkový Deň učiteľov iniciatívu za debyrokratizáciu školstva.
Zároveň vyzvali ministra školstva Petra Plavčana, aby systematicky znižoval zbytočnú administratívnu záťaž pre učiteľov tak, aby sa učitelia mohli venovať predovšetkým učeniu.
Stanovisko poslancov poskytol agentúre SITA Dano Mitas z komunikačného odboru OĽaNO-NOVA.
Nadmerná byrokracia
Remišová tvrdí, že problémom v školstve nie je len nedostatok peňazí, ale aj nadmerná byrokracia.
Upozorňuje pritom, že niektoré úkony učitelia musia robiť duplicitne, iné sú nadbytočné a zaťažujúce.
Osobitným problémom v školstve je podľa nej nízka miera elektronizácie, ktorá by pritom mohla zjednodušiť učiteľom administratívu a odstrániť povinnosť viesť dokumentáciu v papierovej forme.
„Chceme začať dialóg s odbornou verejnosťou a pripraviť konkrétne kroky na odstránenie zbytočnej byrokracie na školách. Učitelia by mali hlavne učiť a venovať sa svojim žiakom, nie zbytočným papierom,“ povedala Remišová.
Súčasne dodala, že podľa výskumu klímy pedagogického zboru, ktorý uskutočnil Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania, až jednu tretinu slovenských učiteľov často alebo veľmi často značne zaťažujú administratívne povinnosti v škole.
Pripravili novelu zákona
Sopko upozorňuje, že hnutie OĽANO-NOVA pripravilo novelu školského zákona, ktorá by mohla zjednodušiť učiteľom život.
Znižovanie administratívnej náročnosti je podľa Sopka nevyhnutným predpokladom, aby sa prestalo mrhať s energiou učiteľov.
„Prvým opatrením, ktoré sme pripravili, je návrh zákona, ktorý umožní školám archivovať elektronickú triednu knihu bez toho, aby sa musela na konci školského roka vytlačiť. Súčasné znenie školského zákona totiž stanovuje, že triedna kniha vedená v elektronickej forme sa najneskôr na konci príslušného školského roka vytlačí v listinnej podobe, podpíše a opatrí odtlačkom pečiatky školy alebo školského zariadenia", uviedol Sopko.
Súčasne dodal, už "v súčasnosti platný zákon umožňuje viesť triednu knihu v elektronickej podobe, tak nutnosť triednu knihu vytlačiť a takýmto spôsobom archivovať je zbytočnou byrokratickou záťažou pre školy a školské zariadenia".
Sopko to uviedol s tým, že zákon o archívoch a registratúrach tiež umožňuje archiváciu dokumentov aj v inej ako tlačenej podobe, pričom podľa zákona o archívnictve je archivácia elektronických záznamov rovnocenná papierovým.
Menej administratívy pre učiteľov
Poslanci uvádzajú, že ďalšie zmeny v znižovaní administratívnych úkonov pre učiteľov a školy by sa mali týkať prehodnotenia a zjednodušenia niektorých koncepčných dokumentov a správ, ako aj povinnosti štatistického vykazovania.
Takisto by sa mali vytvoriť elektronicky editovateľné vzory pre čo najväčší počet tlačív a dokumentov, ktoré musia učitelia vypĺňať.
Zoznam konkrétnych požiadaviek na debyrokratizáciu školstva predstavia poslanci počas nasledujúceho mesiaca tak, aby ich do začiatku školského roka mohli uviesť do praxe.