BRATISLAVA. Zo zimného spánku sa počas marca prebúdzajú aj sysle pasienkové.
Ako vo vyhlásení uvádza organizácia Ochrana dravcov na Slovensku, sysle boli u nás kedysi bežný druh, no v súčasnosti patria medzi ohrozené.
Ochrancovia prírody preto podnikajú v rámci projektu LIFE Energia aktivity na jeho záchranu a vrátenie do slovenskej prírody, mimo iného ako dôležitej zložky potravy vzácnych dravcov.
Obnovili populáciu sysľov
Za posledné dva roky sa podarilo obnoviť populácie sysľov na dvoch lokalitách v Slovenskom krase.
„Syseľ pasienkový bol kedysi bežným druhom, vyskytuje sa v lokalitách, ktoré sú pravidelne kosené alebo spásané. V dôsledku zmeny hospodárenia v našej krajine z mnohých miest vymizol,“ uviedla Lucia Deutschová, koordinátorka projektu LIFE Energia.
Súčasne dodala, že "osobitnú pozornosť venujú ochranári dvom kolóniám sysľa pasienkového – v Hrhove a v Gemerskej Hôrke, ktoré patria do Chráneného vtáčieho územia Slovenský kras.
Čistia plochy kde sysle žijú
Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku informoval, že na spomínaných lokalitách vyčistením plochy od náletov drevín a krovín a kosením rozširujú rozlohu, kde môžu tieto živočíchy žiť.
Sysle tiež prikrmujú, a to najmä pred zimou alebo na jar, keď sa preberú zo zimného spánku.
„V prípade Gemerskej Hôrky sme prišli doslova v poslednej chvíli, bolo tu už len posledných pár jedincov, ktoré by bez pomoci človeka s najväčšou pravdepodobnosťou v nasledujúcich dvoch-troch rokoch vyhynuli. Na jeseň minulého roku sme tu pozorovali už 70 sysľov,“ konštatoval Hapl.
Dodal, že v Hrhove bolo na začiatku roku 2015 len 75 sysľov, na jeseň 2016 už 250.
Postupne sa prebúdzajú
Syseľ podľa Hapla predstavuje veľmi dôležitú korisť pre orla kráľovského a sokola rároha.
Patrí medzi druhy, ktoré zimu prečkávajú takzvaným pravým zimným spánkom (hibernáciou), pred zimou sa poriadne vykŕmia a chladné dni s nedostatkom potravy prespia vo svojich norách.
„Prvé jarné lúče zobudili zatiaľ 80 sysľov v Gemerskej Hôrke a 10 sysľov v Hrhove, postupne budú vstávať ďalšie. Pre dlhšie trvajúcu zimu sa tento rok prebrali trochu neskôr – minulý rok to bolo už koncom februára, tento rok sa prvé sysle prebrali 3. marca. Aj túto sezónu budeme pokračovať v opatreniach tak, aby sme obe populácie stabilizovali,“ uzavrel Hapl.
Projekt LIFE Energia podporila Európska únia prostredníctvom programu LIFE. Významným prínosom projektu je zlepšenie stavu prioritných druhov vtákov v trinástich chránených vtáčích územiach, ktoré sú súčasťou siete Natura 2000. Projekt trvá od septembra 2014 do decembra 2019.