BRATISLAVA. Pravidlá konaní pred súdom v menšinovom jazyku sa od mája 2017 vrátia pred júl 2016.
Poslanci v utorok schválili novely Civilného sporového poriadku a Správneho súdneho priadku.
Rovnaké možnosti
Poslanci koaličného Mosta-Híd, ktorí chceli zabezpečiť, aby náklady spojené s prekladom podaní a dôkazov v regionálnom alebo menšinovom jazyku v správnom súdnom konaní a civilnom súdnom konaní nemusel hradiť účastník konania.
"Každý má právo konať pred súdom v materinskom jazyku alebo v jazyku, ktorému rozumie. Súd je povinný stranám zabezpečiť rovnaké možnosti uplatnenia ich práv. S prihliadnutím na povahu a okolnosti veci priberie súd tlmočníka. Trovy spojené s tým, že strana koná v materinskom jazyku alebo v jazyku, ktorému rozumie, znáša štát," znie vynovená formulácia v Civilnom sporovom poriadku.
Trovy hradili účastníci konania
Poslanci Mosta-Híd upozorňovali, že v súčasnosti hradia trovy na preklady samotní účastníci, ktorí pred súdom konajú v inom ako štátnom jazyku.
Do 30. júna 2016 však účastníkom konania zabezpečoval právo konať pred súdom vo svojej materčine alebo v jazyku, ktorému rozumejú, a trovy spojené s prekladom a tlmočením hradil štát.
To sa zmenilo do dnešnej podoby novými kódexmi z dielne ešte minulej vlády. Most-Híd to chcel napraviť.
Na problém upozorňovala aj SMK
Na problém ešte vlani v októbri upozornila mimoparlamentná SMK. Strana vtedy hovorila o nedodržiavaní práva používať v občianskom súdnom konaní materinský jazyk bez podmienok.
SMK pripomínala, že Slovensko sa k tomuto zaviazalo podpisom Jazykovej charty Rady Európy v roku 2002.
Podľa SMK sa tiež krajina zaviazala, že v týchto konaniach príslušníci národnostných menšín môžu podať dôkazy vo svojom materinskom jazyku a výdavky súvisiace s prekladom má platiť štát.
To však podľa podpredsedníčky SMK Ildikó Kőrösi už neplatí po tom, čo prišli tri nové kódexy - Civilný sporový poriadok, Civilný mimosporový poriadok a Správny súdny poriadok.
Prejavia úctu Gauliederovi
Poslanci v utorok o 17:00 prejavia úctu bývalému poslancovi Františkovi Gauliederovi, ktorý prišiel o život za tragických okolností v sobotu 25. marca.
V stredu o 15:00 poslancom minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) predloží informáciu o využívaní letky ministerstva vnútra za roky 2015 až 2017. Žiadajú o to poslanci za Smer a návrh predložil poslanec Martin Nemky, ktorý vychádzal z medializovaných informácií, že prezident Andrej Kiska využíva letku na cesty, ktoré nie sú vždy služobné.
Nemky žiada túto informáciu preveriť a tiež vypracovať informáciu o využití letky aj ostatnými ústavnými činiteľmi.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Zverejňovanie informácií podľa infozákona sa meniť nebude. Poslanci odmietli novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám z dielne OĽaNO-NOVA, ktorá mala priniesť viaceré zmeny. Predkladatelia chceli, aby informácie povinne zverejňovali po novom aj občianske združenia, nadácie a neziskové organizácie, ak hospodária s verejnými prostriedkami v celkovom objeme viac ako 100-tisíc eur ročne. Navrhovali aj ďalšie rozšírenie okruhu povinných osôb, ktoré by mali zverejňovať informácie.
- Do druhého čítania prešiel návrh novely zákona o posunkovej reči nepočujúcich osôb z dielne koaličnej SNS. Dôvodom návrhu novelizácie je skutočnosť, že za 21 rokov existencie zákona o posunkovej reči nepočujúcich osôb, sa tento zákon zodpovedajúco nepremietol do praxe.
- Návrh novely zákona upravujúci postup obcí pri vymedzovaní priestoru na voľný pohyb psov, ktorý do parlamentu predložili poslanci za Most-Híd, poslanci posunuli do druhého čítania. Podľa opozičného poslanca za OĽaNO-NOVA Gábora Grendela, však nahnevá tisícky psíčkárov.
- Do druhého čítania rpešie aj návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne koaličných poslancov. „Návrh sleduje cieľ, aby v prípade potreby vykonania takzvaných nových volieb podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí sa vykonávali tak, aby nezasahovali do prípravy všeobecných volieb do orgánov samosprávy obcí v roku 2018 a nekolidovali najmä s lehotami ustanovenými pre vykonanie všeobecných volieb v súvislosti s právami a povinnosťami kandidujúcich subjektov vo volebnej kampani podľa zákona o volebnej kampani a o zmene zákona o politických stranách a politických hnutiach,“ zdôvodnili poslanci Tibor Bernaťák, Martin Glváč, Dušan Jarjabek, Tibor Glenda a Béla Bugár.
- Poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania návrh novely Správneho poriadku, ktorej cieľom je zmena právneho režimu doručovania písomností do vlastných rúk správnymi orgánmi občanom, a to konkrétne v prípade uplatnenia tzv. fikcie doručenia pre občanov. Predkladateľmi návrhu sú Tibor Bernaťák, Magdaléna Kuciaňová, Eva Smolíková, Jaroslav Paška, Štefan Zelník a Dušan Tittel.