BRATISLAVA. Štát by pred občanmi nemal podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej (OĽaNO) skrývať, komu a na čo verejné peniaze dá.
Ako povedala v utorok na tlačovej besede, predpokladom zužovania priestoru pre korupciu je voľný prístup k informáciám o tom, ako štát narába s našimi spoločnými peniazmi.
Hospodárenie štátnych firiem
Ako jedno zo systémových opatrení pripravili poslanci hnutia novelu infozákona, ktorá mala za cieľ rozšíriť množstvo zverejňovaných informácii a okruh povinných osôb, ktoré musia informácie zverejňovať.
„V súčasnosti sa napríklad nedozvieme, ako hospodária niektoré štátne firmy, nedozvieme sa, kto mal prospech z predaj pozemkov pod bratislavským obchvatom alebo pod diaľnicami, pretože štát tieto informácie tají,“ upozornila.
Podľa Remišovej sa ľudia nedozvedia ani to, či a prečo štátne podniky financujú športové kluby oligarchov, alebo ako a prečo polícia odmietla trestné oznámenie napríklad v politicky citlivých kauzách.
Návrhy budú ďalej presadzovať
„Na túto schôdzu sme predkladali novelu infozákona, ktorá by odtajnila niektoré informácie, ktoré sa štát snaží skrývať a pomohla systémovo zlepšiť rozsah informácií o hospodárení s našimi peniazmi. Žiaľ, napriek tomu, že predseda vlády sa v ostatných mesiacoch tvári ako veľký bojovník proti korupcii, koaliční poslanci hlasovali proti,“ uviedla Remišová.
Dodala, že "tým, že svoje návrhy budú naďalej presadzovať aj v spolupráci s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, pretože je dôležité, aby štátny aparát bol otvorený a transparentný a aby občania mohli kontrolovať, ako štát narába s ich peniazmi."
„Je to kľúčový prvok bez ktorého sa nepodarí odstrániť korupciu,“ dodala.
Parlament novelu odmietol
Novela, ktorú parlament odmietol, mala rozšíriť povinnosť zverejňovať informácie aj na právnické osoby, občianske združenia, nadácie a neziskové organizácie, ktoré hospodária s verejnými prostriedkami v celkovom objeme viac ako 100-tisíc eur ročne.
Taktiež malo byť „povinné zverejňovanie zmlúv uzatváraných v bežnom obchodnom styku, ak ide o povinnú osobu, povinné zverejňovanie všetkých príloh a dodatkov k povinne zverejňovaným zmluvám a vypustenie výnimky zo zverejňovania takýchto zmlúv Národnou diaľničnou spoločnosťou".
Remišová navrhovala, aby boli zverejnené všetky dotácie, granty, finančné podpory zo strany povinných osôb.