BRATISLAVA. Ak 90 poslancov bude hlasovať za, príde líder OĽaNO Igor Matovič o poslanecký mandát. Návrh, aby ho Národná rada vylúčila, v utorok odobril výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.
Opozičný poslanec môže doplatiť na to, že už dvakrát urobil tú istú chybu - v tomto aj v minulom volebnom období mal niekoľko dní aktívnu živnosť, čo zákon zakazuje.
"Nech sa pán Matovič obháji v pléne. Má šancu preukázať, či to bolo pochybenie úmyselné, alebo neúmyselné," povedal poslanec Smeru Jozef Burian.
Za takýto postup hlasovalo deväť z pätnástich poslancov výboru. Proti boli piati.
Opozíciu prehlasovali
Opozícia proti tomuto postupu namietala vrátane šéfa výboru Martina Poliačika z SaS. Argumentoval tým, že Matovič neporušil zákon dvakrát v jednom volebnom období, a tak by mal dostať len pokutu. Strata mandátu hrozí podľa zákon za "opakované porušenie zákona".
"Som presvedčený, že toto konanie nie je opakovaným porušením zákona," vyhlásil Poliačik. K hlasovaniu o jeho návrhu sa však výbor ani nedostal, keďže na prvý pokus prešiel návrh koaličných poslancov.
Opozícii oponoval najmä Róbert Puci zo Smeru. „Bude nám prekážať, keď je to v jednom období a nebude nám prekážať, keď je to v druhom období? Tak potom neviem...“ reagoval. Naznačil, že Matovič o obnovenej živnosti vedel a prípadom iba provokuje.

Hlasovať môžu tajne
O šéfovi OĽaNO rozhodla trojpätinová väčšina výboru, ktorú si podľa Matoviča uplatnili vládne strany nezákonne.
Opozícia ešte po voľbách upozorňovala, že koalícii patrilo podľa rokovacieho poriadku osem miesto vo výbore, nie deväť. Rovnaký postup uplatnila aj v mandátovom a imunitnom výbore, ktorý rozhoduje napríklad o vydaní poslancov na trestné stíhanie.
„Duch mečiarizmu sa teraz po 20 rokoch do parlamentu vrátil. Neváhajú zneužiť moc, ktorú si umelo a protizákonne sami nadelili,“ povedal Matovič.
Pripomenul, že on ako živnostník nezarobil ani euro, keďže v skutočnosti nepodnikal, kým ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru za podozrivý obchod s podnikateľom Ladislavom Bašternákom výbor nijako nepotrestal.
Medzi poslancami sa už hovorí, že padne návrh na tajné hlasovanie, ktoré vládny Smer pravidelne pretláča pri rozhodovaní o personálnych otázkach.
"Som prvý za to, aby bola tajná voľba," tvrdí Matovič. Roberta Fica, Bélu Bugára a Andreja Danka vyzval, aby nechali svojich poslancov hlasovať slobodne. Bugár podľa Matoviča plánuje, aby poslanci Mosta počas hlasovania odišli a strata mandátu by neprešla vďaka nim.
Schváliť stratu mandátu musí kvalifikovaná väčšina, teda 90 poslancov. Kedy bude plénum hlasovať, určí Danko ako predseda parlamentu. Či návrh zaradí ešte teraz, alebo počká na ďalšiu schôdzu v apríli, zatiaľ neodpovedal.

Výsledok nejasný
Za podnikanie potrestal výbor Matoviča prvýkrát vlani v júni. Trest sa týkal ešte roku 2013, v ktorom mal aktívnu živnosť 21 dní. Obnovila sa mu automaticky, lebo si ju zabudol opäť pozastaviť.
Pokutu 12-tisíc eur najskôr odmietol zaplatiť a obrátil sa Ústavný súd, ktorý však sankciu začiatkom marca potvrdil.
Krátko po prvej pokute vyšlo najavo, že Matovičovi sa živnosť obnovila aj druhýkrát, v septembri minulého roka. S trestom výbor čakal na rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré padlo nedávno.
Ak by Matovič o mandát prišiel, bol by prvým poslancom, ktorého takto potrestali. Mohol by sa ešte obrátiť na Ústavný súd a v parlamente by mohol sedieť až do právoplatného rozhodnutia, teda aspoň dva mesiace. "O tom potom," hovorí o tejto možnosti.
Opoziční poslanci zatiaľ o spoločnom postupe podľa Poliačika ešte nerokovali. Smer a SNS už vopred naznačovali, že Matoviča zrejme nepodporia, ostatné kluby sa vyjadrovali neurčito.
Šéf klubu Smeru Martin Glváč hovorí, že sám ešte nevie, ako sa rozhodne. Zákon síce považuje za príliš prísny, no zdôrazňuje, že stále platí. "Ako vysvetlíme ľuďom, že poslanec predpis môže porušiť a obyčajný človek dostane pokutu a musí znášať konzekvencie?" pýtal sa.

Jurinová už hlasovala inak
Členka OĽaNO Erika Jurinová, ktorá za vlády Ivety Radičovej sedela vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií, podporila pokutu pre štátneho nominanta v Lesopoľnohospodárskom majetku Františka Marinica.
Výbor vtedy do uznesenia napísal aj to, že jeho konanie bolo v rozpore s ústavným zákonom "bez ohľadu na to, či činnosti uvedené v živnosti vykonáva odplatne, bezodplatne, alebo ich nevykonáva vôbec".
Jurinová dnes tvrdí, že išlo o úplne inú situáciu ako dnes v Matovičovom prípade. "Teraz do toho vstúpil politický moment. Ide o stratu poslaneckého mandátu, nie je to jednoduchá záležitosť," hovorí.
Až teraz sa podľa jej slov ukázalo, aký deravý je zákon, a že ho treba spraviť jednoznačnejším. "To, že sme vtedy hlasovali jednohlasne, svedčí o tom, že tá automatizácia, ktorú máme, akoby zabúdala na správne znenie zákona," povedala.
Smerák Kubánek dostal šancu
BRATISLAVA. Podnikateľské aktivity podobne ako u Igora Matoviča z OĽaNO rieši parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií aj u ďalších troch poslancov.
Pokuty môžu dostať aj Stanislav Kubánek zo Smeru, Eugen Jurzyca z SaS a Peter Šuca zo Smeru.
Kubánkovi hrozí rekordná pokuta až stotisíc eur. Zákon porušil až deväťkrát. Šéf Smeru v Prešove, ktorý zároveň šéfuje aj župnému úradu, už vopred pripustil, že sa možno vzdá mandátu, aby sa pokute vyhol.
Spraviť tak môže len do okamihu, kým výbor pokutu odhlasuje. Potom by mu to už podľa šéfa výboru Martina Poliačika z SaS nepomohlo a platiť by musel aj tak.
Kubánkov prípad v utorok výbor prerokoval, no zasadnutie prerušil práve pred hlasovaním o ňom. Dostal tak čas na rozmyslenie.
Na otázku SME, ako sa zachová, v utorok Kubánek nereagoval.
Medzi poslancami sa spomína, že by mohol dostať pokutu len za niektoré prípady z deviatich. Poliačik je však presvedčený, že to nie je možné. „Rozprava bola ukončená. Neviem, ako by ju chceli znova otvoriť,“ povedal s tým, že hlasovať sa má o stotisícovej pokute v jednom celku.
Keby bude výbor pokračovať v rokovaní, nie je známe.
Riešiť by mal aj návrh na konanie proti šéfovi extrémistickej ĽSNS Marianovi Kotlebovi. Ten si živnosť pozastavil až k 21. februáru 2017, teda takmer rok po parlamentných voľbách. Noví poslanci si pritom musia podnikanie pozastaviť alebo zrušiť najneskôr do 30 dní od zisku mandátu.
Za prehrešok by mohol dostať pokutu asi 12-tisíc eur. Kotleba podnikal s textilom, mal živnosť „Marian Kotleba – KKK – Anglická móda“. Skratku KKK používajú extrémisti po celom svete ako odkaz na rasistickú organizáciu Ku-Klux-Klan.
Kotleba tvrdí, že v jeho prípade je odvodená od mien troch bratov Kotlebovcov.

Beata
Balogová
