SME

Smrť odvážneho kapitána Weinholda zostáva záhadou

Adolf Weinhold patril k hrdinom SNP, no jeho rodina nemala po vojne kde bývať.

Adolf Weinhold na salaši v Čiernom Balogu v roku 1943. (Zdroj: ARCHÍV Ľ.K.)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S uznaním na neho dodnes spomínajú najmä v Zemianskych Kostoľanoch a Podbrezovej. Kto bol chlapík s typicky nemeckým menom, ktorý sa v prvých hodinách Slovenského národného povstania postavil na odpor postupujúcim Nemcom?

Ľudmila Klimová mala päť rokov, keď s mamou a dvoma súrodencami koncom augusta 1944 opustili služobný byt v Zemianskych Kostoľanoch a uchýlili sa u švagrinej v Tajove. To bolo naposledy, čo videla svojho otca.

„Zostali nám po ňom tieto tri fotografie," vysvetľuje 78-ročná pani a z obalu postupne vyberá zožltnuté stránky starých dokumentov, kópie novinových článkov o Adolfovi Weinholdovi, či životopis, ktorý o manželovi úhľadným písmom pripravila jej mama. „Tu je napríklad povolenie na vlastnenie rádiostanice, keďže otec bol rádioamatér," ukazuje list s niekoľkými pečiatkami. Najstaršia má pražský domicil a letopočet 1934.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomáhal, kde bolo treba

Adolf Weinhold sa narodil 10. decembra 1903 v Stropkove, no jeho predkovia prišli na východné Slovensko ešte v 19. storočí z Warnsdorfu v západných Čechách. Značnú časť života prežil v Prahe, kde študoval na Vysokom technickom učení a neskôr sa zamestnal na Štátnom štatistickom úrade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Železnému kapitánovi od slovenského Stalingradu po vojne zlomil väzy list Čítajte 

Po obsadení Prahy nemeckým wehrmachtom v marci 1939 sa vrátil na Slovensko. Aj tu pracoval na štatistickom úrade, ale prihlásil sa na výzvu ministerstva obrany, keďže bol dôstojníkom v zálohe a v auguste 1939 vstúpil do služieb armády.

Weinhold vykonával vojenský priemyselný dozor nad dvanástimi vojenskými strategickými podnikmi na strednom Slovensku vrátane Železiarní v Podbrezovej, ktoré počas druhej svetovej vojny patrili do nemeckého vojenského koncernu Herman Göring Werke.

„Neustále sa pohyboval medzi robotníkmi, či už na pracoviskách, alebo v súkromnom živote. Pomáhal, kde bolo treba, celou váhou svojej funkcie, odstraňoval krivdy a sústavne, od svojho príchodu do Podbrezovej, vytváral predpoklady pre odboj proti Nemcom a ich pomáhačom," napísali o Weinholdovi dva roky po vojne noviny Podbrezovan.

Kto nesúhlasí, môže odísť

Na jar 1944 ho z Horehronia preložili do Vojenského technického a chemického ústavu v Zemianskych Kostoľanoch. V tom čase už bol v kontakte s podplukovníkom generálneho štábu Jánom Golianom i ďalšími antifašisticky zmýšľajúcimi dôstojníkmi, ktorí plánovali ozbrojené vystúpenie slovenskej armády proti Nemcom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj v novom pôsobisku mal po ruke spoľahlivých dôstojníkov Jozefa Hurtu, Rudolfa Kolníka, Štefana Krátkeho, Vladimíra Olasa či Jána Litvanského.

„Ešte pred vydaním Golianovho hesla boli u nás 29. augusta bratia Veselovci a inžinier Marko. Od tej chvíle môj manžel nepoznal inú prácu ako vojenskú,“ spomínala po rokoch vdova po kapitánovi Ľudmila Weinholdová.

Po vypuknutí Povstania dôstojníci v Zemianskych Kostoľanoch najskôr odstavili posádkového veliteľa podplukovníka Eduarda Lifku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4VKJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Patrik Lamper (Košice) v súboji s Dávidom Okoličánym (Nitra). Vo finále Tipos extraligy sa očakáva dlhá séria a výborný hokej.

Finálová séria sa začína v piatok v Košiciach.


Ondrej Rusnák
Juraj Slafkovský sa so spoluhráčmi z Montreal Canadiens teší po strelenom góle.

Pozrite si dvojice a program 1. kola play-off NHL. Vo vyraďovacej časti si môže zahrať 6 Slovákov.


TASR
Harry Maguire oslavuje víťazný gól v odvete štvrťfinále Európskej ligy Manchester United - Olympique Lyon (5:4).

Na Old Trafforde padlo deväť gólov.


Sidney Crosby (vľavo) a Alexander Ovečkin v zápase NHL Pittsburgh Penguins - Washington Capitals.

Nepostupujúci Rangers vynuloval Tampu s Černákom.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu