SME

Návrh na zrušenie amnestií posunuli poslanci do druhého čítania

Fico je podľa Nicholsonovej za zrušenie amnestií kvôli preferenciám.

Pohľad do rokovacej sály parlamentu počas rokovania 14. schôdze Národnej rady SR.Pohľad do rokovacej sály parlamentu počas rokovania 14. schôdze Národnej rady SR. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Zmena Ústavy SR, na základe ktorej má Národná rada SR dostať možnosť rušiť prezidentské amnestie alebo individuálne milosti, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu, a ústavný súd má získať kompetenciu posudzovať ich rušenie, je v druhom čítaní. V závere piateho rokovacieho dňa 14. schôdze Národnej rady o tom 112 hlasmi rozhodli poslanci. Prítomných bolo 146 poslancov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za posunutie návrhu do ďalšieho legislatívneho procesu hlasovali poslanci Smeru, Mosta-Híd aj SNS okrem Antona Hrnka, ktorý sa zdržal. Kladne hlasovali aj poslanci Sme rodina, ĽSNS a polovica klubu SaS. Poslanci OĽaNO-NOVA sa zdržali.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusia o koaličnom návrhu na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara bola dnes v parlamentnom pléne jedinou témou. Koalícia si najskôr presadila skrátené legislatívne konanie a podvečer piateho rokovacieho dňa 14. schôdze parlamentu prijala rozhodnutie, že všetci prihlásení do rozpravy v rámci prvého čítania vystúpia ešte dnes bez ohľadu na čas tak, aby sa mohlo hlasovať.

Budaj má výčitky

Opozičný poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) počas rozpravy ocenil, že sa koaličné strany Smer a SNS odvážili zmeniť svoj doterajší odmietavý postoj ku zrušeniu amnestií Vladimíra Mečiara.

Vyhlásil to ako prvý rečník počas rozpravy ku zrušeniu amnestií s dôvetkom, že názory nemení iba hlupák.

"Ale či ich Smer a SNS zmenili naozaj, alebo len zdanlivo, to ukážu až činy. Z návrhu zákona to celkom zrejmé nie je. Ani po hlasovaní nebude nič rozhodnuté, lebo stále je v hre aj možnosť zrušenie amnestií zmariť. Ale v hre bude aj to, že tí, ktorí si ich zrušenie nikdy nepriali, budú musieť priznať, že k tomu dôjsť musí," povedal Budaj.

SkryťVypnúť reklamu

Amnestie porušili ľudské práva jednotlivca a sú preto v rozpore s princípmi demokratického a právneho štátu.

Lucia Žitňanská

Poslanec je presvedčený, že pre slovenskú spoločnosť a demokraciu je dôležité, aby kauza bola vyšetrená a aby sme poznali vraha. "Osud jednotlivca nesmie byť nikdy hračkou v rukách politikov," povedal na margo vraždy Róberta Remiáša.

Budaj však má výčitky k tomu, ako chce koalícia tento dobrý zámer realizovať. "Neverím, že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská či Béla Bugár (obaja Most-Híd) sú osobne nadšení z tohto postupu. Na prvom mieste je to skrátené legislatívne konanie," povedal na margo dopoludňajšieho rozhodnutia parlamentu rokovať o amnestiách v zrýchlenom režime.

Budajovi sa tiež nepáči, že definitívne rozhodovanie o zrušení amnestií chce nechať koalícia na pleciach Ústavného súdu. "Politickým cieľom tejto novely je teda preniesť definitívnu bodku za rozhodnutím von z tejto sály, niekam, kde sú tí, ktorí sa občanom priamo nezodpovedajú," upozornil s tým, že ústavní sudcovia sú nominanti na 12 rokov, ich mandát je pevný, imunita nedotknuteľná, platy ozrutné a ich rozhodovanie veľmi vzdialené z dohľadu verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Koaliční lídri budú opäť riešiť Mečiarove amnestie Čítajte 

Žitňanská obhajuje kompromis

Ministerka Žitňanská Budajovi poďakovala, že najmä prvá časť jeho prejavu bola dôslednou obhajobou liberálnej demokracie. "Ak nás niečo zaťažuje, tak to, že sme sa nedokázali dôsledne vyrovnať s našou minulosťou prvou Slovenskej republiky ani s minulosťou komunizmu a možno aj preto sme spadli do éry mečiarizmu," myslí si.

Vicepremiérka je presvedčená, že keď koaličný návrh prejde a amnestie parlament zruší, pred Ústavným súdom sa bude o čo oprieť. "Amnestie porušili ľudské práva jednotlivca a sú preto v rozpore s princípmi demokratického a právneho štátu," deklarovala.

Je normálne, aby sa spamätal po desiatich rokoch, kedy tvrdil, že amnestie sú nezrušiteľné, a dnes predkladá návrh na ich zrušenie?

Lucia Nicholsonová

Žitňanská na druhej strane priznala, že je vo zvláštnej pozícii, pretože aktuálne obhajuje vládny návrh, ktorý je kompromisom, v minulosti pritom vždy hlasovala za ústavný zákon, ktorý by amnestie zrušil. "Ale táto priama cesta dnes v pléne nemá 90 hlasov," podotkla.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo ústavných sudcov vyhlásila, že aj keď má kritický pohľad na viaceré verdikty tohto súdu, nedovolí si všetkých ústavných sudcov "spláchnuť" do jedného vreca a nazvať ich straníckymi nominantami. "To, že Ústavný súd hodnotovo nereprezentuje celé toto plénum, tak to možno súvisí aj s tým, že už dvakrát sa nám ako pravici podarilo neobsadiť niektoré miesta na Ústavnom súde," priznala.

Prečítajte si tiež: Prokurátor Serbin: Neverím, že za zavlečenie niekoho odsúdia Čítajte 

Nicholsonová vidí populizmus

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) tvrdí, že skutočným dôvodom, prečo sa premiér Fico tvári, že pri rušení amnestií zmenil názor, sú klesajúce preferencie jeho Smeru.

"Dve tretiny občanov si želajú zrušenie amnestií a je jedno, čím je to spôsobené. Ale je to tak. A to je jediný dôvod, prečo sa Fico tvári, že chce amnestie zrušiť. Je normálne, aby sa spamätal po desiatich rokoch, kedy tvrdil, že amnestie sú nezrušiteľné, a dnes predkladá návrh na ich zrušenie?" pýtala sa Ďuriš Nicholsonová.

SkryťVypnúť reklamu

Ako človek, ktorý od začiatku pracoval na vytvorení ústavného systému republiky, som jeden z tvorcov ústavy, musím povedať, že nepodporím ani koaličný, ani opozičný návrh.

Anton Hrnko

Za premiérovým postojom preto vidí populizmus. "Je to jeden veľký oklam, ktorý súvisí jedine s tým, že to chcú dve tretiny občanov a Smeru klesajú preferencie. Fico potrebuje vstúpiť do dejín, že jeho návrh bol úspešný a amnestie sa zrušili. My ostatní sme tu len v úlohe štatistov. Tvárou zrušenia amnestií nebude Ján Budaj (OĽaNO-NOVA), ale Robert Fico," odkázala.

Opozičná poslankyňa zdôraznila, že z piatich opozičných pripomienok ku koaličnému návrhu vládne strany zrejme vyhovejú len dvom. Prvou je, aby sa koalícia a opozícia spolu dohodli, kto bude v tejto veci zastupovať parlament pred Ústavným súdom. Druhou pripomienkou, ktorá by mohla prejsť, je zábezpeka, že nebude možné brať amnestované skutky ako premlčané. "Mám preto obrovský problém za to zahlasovať. Ja sa chcem podpísať pod skutočné zrušenie amnestií a nechcem byť hrobárom týchto snáh," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Na kritické slová Ďuriš Nicholsonovej nikto zo zástupcov koalície nereagoval.

Prečítajte si tiež: Pre amnestie sa opäť musia stretnúť Fico, Danko a Bugár Čítajte 

Hrnkove nie koalícii aj opozícii

Poslanec za SNS Anton Hrnko nepodporí opozičný, ale ani koaličný návrh na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. Vyhlásil to v pléne s tým, že sa nechce podieľať na búraní ústavného poriadku, ktorý pomáhal stavať.

"S Mečiarom sme mali od začiatku mnohé rozpory najmä o tom, ako treba vykonávať politickú moc. Nikto ma nemôže obviniť, že by som bol stúpencom Mečiara alebo jeho politiky. Ale ako človek, ktorý od začiatku pracoval na vytvorení ústavného systému republiky, som jeden z tvorcov ústavy, musím povedať, že nepodporím ani koaličný, ani opozičný návrh," deklaroval.

Podľa Hrnka je 22 rokov dosť na to, aby sa amnestiami prestali zaoberať politici a venovali sa tomu historici. "Spravodlivosť nie je možné budovať inak ako prostredníctvom práva a zákona. Príliš si vážim česť, svoje meno, zákony a spravodlivosť. História bude hodnotiť každého a ten súd bude tvrdý," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Hrnkovi sa tiež nepáčia niektoré pohľady na Mečiarovu éru. "Prvý, kto použil tajnú službu proti protivníkovi, bol prezident Michal Kováč, ktorý dal sledovať Vladimíra Mečiara tajnou službou. Ale nazvať to zločinným režimom mečiarizmu, ako to urobil prezident Andrej Kiska, je nehoráznosť. Bola taká doba. Netreba to ospravedlňovať, ale vysvetľovať. Ale nazvať to zločinným režimom je nehorázne," dodal.

Blahová hovorí o nešťastnom postupe

Poslankyňa Natália Blahova v mene strany SaS povedala, že lámať ústavu v skrátenom legislatívnom konaní, naviac v takomto senzitívnom prípade, je nešťastný postup, ktorý spoločenskú, politickú aj odbornú diskusiu skrátil na absolútne a neprijateľné minimum. To môže mať vážne dôsledky. Ako uviedla, SaS víta „unikátnu zmenu postoja vládnej koalície“.

SkryťVypnúť reklamu

„My, poslanci za SaS, máme veľký záujem na tom, aby táto obrovská poškvrna našej minulosti neohavila krátku históriu Slovenskej republiky. Máme eminentný záujem na tom, aby prebehol spravodlivý proces, na ktorého konci budú vinníci potrestaní. Lebo štátna moc amnestovala samú seba zo zločinov proti svojim občanom. A to je neospravedlniteľné,“ vyhlásila.

Za návrhom Jána Budaja stoja a považujú ho za čistejší, no sú otvorení rokovaniu aj o vládnom návrhu. „No ten prináša také úskalia, ktoré môžu spôsobiť, že Mečiarove amnestie budú ústavným súdom navždy pochované. Stali by sa tak našou nočnou morou zatlačenou do podvedomia tejto krajiny,“ povedala. Dodala, že liberáli sú si vedomí týchto nástrah, a preto v druhom čítaní majú záujem vládny návrh vylepšiť pozmeňujúcimi návrhmi. „Na konci má byť návrat spravodlivosti a právneho štátu,“ uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Ondrej Dostál z SaS skritizoval, že poslanci rokujú o vládnom návrhu aj po devätnástej hodine, až pokým neukončia rokovanie v prvom čítaní o zrušení Mečiarových amnestií. Túto zmenu času rokovania navrhla poslankyňa za Smer Jana Laššáková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 123
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 640
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 780
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu