SME

Pri brexite budú prioritou Slovenska záujmy jeho občanov, hovorí Korčok

Potvrdil, že Slovensko bude mať záujem o presun Európskej agentúry pre lieky do Bratislavy.

Ivan Korčok.Ivan Korčok. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Pri rokovaniach o odchode Veľkej Británie z Európskej únie budú prioritou Slovenska záujmy krajiny a jej občanov. V reakcii na oficiálnu notifikáciu žiadosti Veľkej Británie to v stredu uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vysvetlil, že po strede sa vyjasnia otázky ohľadom ďalšieho postupu v prípade brexitu a začne sa príprava na rokovania. Tá vyústi mimoriadnym summitom 29. apríla v Bruseli a následne začnú komplexné rokovania Únie s Britániou.

Ambíciou Slovenska v nasledujúcom období je zachovanie jednoty na úrovni 27 členských štátov Európskej únie počas celého obdobia rokovaní o vystúpení Veľkej Británie z Únie a následné dohodnutie sa na usporiadaní budúcich vzťahov v prospech občanov EÚ a Británie. Uvádza sa to vo vyhlásení vlády SR.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda v tejto súvislosti pripomína, že priority Slovenska sú známe a zhodujú sa s prioritami EÚ. "V snahe minimalizovať neistotu v najbližšom období je naším záujmom zabezpečiť ochranu práv našich občanov žijúcich v Spojenom kráľovstve, ako aj finančné vyrovnanie záväzkov Spojeného kráľovstva vyplývajúcich z doterajšieho členstva v EÚ," dodáva tlačový a informačný odbor.

Prečítajte si tiež: Slovenské firmy dosahy brexitu ešte nerátajú. Čakajú, ako dopadne Čítajte 

Zachovať a presadiť záujmy

"Chcem povedať za Slovensko, že Britániu považujeme teraz, ale aj v budúcnosti za veľmi dôležitú krajinu. Ekonomicky je to veľmi silný investor na Slovensku, takže našou prioritou je zachovať a presadiť naše záujmy, záujmy našich občanov, ale mať aj po odchode Británie nastavené veľmi dobré bilaterálne vzťahy," zdôraznil Korčok.

SkryťVypnúť reklamu

Štátny tajomník zároveň potvrdil, že Slovensko bude mať záujem o to, aby sa Európska agentúra pre lieky (EMA) presunula z Londýna do Bratislavy. Ministerstvo si pritom podľa Korčoka uvedomuje, že v tejto otázke je veľká konkurencia medzi členskými štátmi. Výhodou Slovenska môže byť, že zatiaľ na jeho území únijná agentúra nepôsobí.

"Je to obrovská agentúra, ktorá má tisíc zamestnancov, a pochopiteľne, krajina musí ponúknuť adekvátne a konkurenčné prostredie. Je to umiestnenie všetkých týchto zamestnancov, samozrejme, rodinných príslušníkov, vytvorenie celej infraštruktúry, ale ideme sa o to pokúsiť," doplnil.

Prečítajte si tiež: Brexit sa začína. Pozrite si čo a kedy sa stane Čítajte 

Zohľadní riziká svetového vývoja

Slovenská akadémia vied pripravuje štúdie, ktoré umožnia štátnej sfére pripraviť sa na možné scenáre vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) a na dopady týchto scenárov na slovenské hospodárstvo. V prvej fáze experti Ekonomického ústavu SAV pripravia strednodobú prognózu vývoja slovenskej ekonomiky. Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravovaná prognóza zohľadní okrem možných vplyvov brexitu aj ďalšie riziká svetového vývoja, vrátane zmien vo svetovom obchode v dôsledku možných ochranárskych opatrení zo strany novej prezidentskej administratívy Donalda Trumpa v Spojených štátoch. Podľa odborníkov z Ekonomického ústavu SAV sú krajiny EÚ nútené urýchlene reagovať na medzinárodný vývoj aj prípravou analytických podkladov.

"V súvislosti s brexitom sa spomínajú rôzne aspekty tohto procesu. V niektorých oblastiach je zostávajúca Európska únia pripravená dobre, v niektorých horšie," upozornil Viliam Páleník z Ekonomického ústavu SAV. Pripomenul, že únia pred troma rokmi vytvorila pracovnú skupinu pod vedením talianskeho ekonóma Maria Montiho pre riešenie otázky, ako financovať európsky rozpočet. Tá na prelome rokov 2016 a 2017 vydala záverečnú správu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Británia spustila brexit, Tuskovi už teraz Briti chýbajú (minúta po minúte) Čítajte 

Rozsiahle skúsenosti

"Vďaka tomu máme množstvo kvalitných analýz a argumentácií, ktorými je EU27 dobre pripravená na nevyhnutné zmeny príjmovej strany svojho rozpočtu po výpadku britských platieb. Avšak zďaleka nie vo všetkých oblastiach je EU27 na brexit analyticky a argumentačne pripravená, aj preto je analyzovanie jeho dôsledkov síce obtiažne, ale o to potrebnejšie," doplnil Páleník.

Ekonomický ústav SAV má s modelovaním hospodárskeho vývoja rozsiahle skúsenosti. "V oblasti ekonomického modelovania a analýz dlhodobo aktualizujeme metodiku viacerých typov modelov - od modelov vhodných na krátkodobé prognózovanie, cez štruktúrne modely, až po modely dlhodobého rastu.

Na analýzu štrukturálneho dopadu jednorazového nemarginálneho šoku, akým je aj brexit, je z nášho pohľadu najvhodnejšie využiť rekurzívno-dynamický model všeobecnej ekonomickej rovnováhy, teda CGE model," priblížil jeden z hlavných riešiteľov projektu Marek Radvanský.

SkryťVypnúť reklamu

Vplyv na pomoc chudobnejším štátom

Prvotné odhady Národnej banky Slovenska (NBS) o vplyve brexitu na rast HDP sa pohybujú medzi 0,3 až 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). "Pripravovaná analýza pôjde ďalej a bude skúmať viacero scenárov a kanálov možného vplyvu na slovenskú ekonomiku, čo môže napomôcť pripraviť reakciu na možné scenáre. Z hľadiska Slovenska však budeme radi, keď sa predpoklad len o miernom negatívnom vplyve potvrdí," konštatoval Radvanský.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ ovplyvní aj vyjednávania, ako má v budúcnosti vyzerať pomoc chudobnejším členským štátom a regiónom, vrátane Slovenska, alebo o tom, akým spôsobom sa má chod únie v budúcnosti financovať. "Zároveň treba rátať napríklad s dopadmi na slovenských občanov žijúcich v Británii, ktoré vyplynú zo zmenenej sociálnej politiky," doplnil Juraj Draxler, šéf Inštitútu strategických analýz, ktorý štúdiu zastrešuje.

SkryťVypnúť reklamu

Avizoval, že okrem tejto štúdie predpokladá prípravu ďalších materiálov, ktoré v blízkom čase ukážu, na aké možné dopady brexitu sa treba pripraviť a ako postupovať vo vyjednávaniach na európskej úrovni s cieľom efektívne ochrániť záujmy Slovenskej republiky a jej občanov.

O odchod už oficiálne požiadali

Britská premiérka Theresa Mayová v utorok (28.3.) podpísala list, ktorým v stredu Spojené kráľovstvo oficiálne požiadalo o odchod z Európskej únie. List, ktorým Británia uplatní článok 50 Lisabonskej zmluvy, odovzdal o 13.30 h SELČ predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi veľvyslanec Británie pri EÚ Tim Barrow.

Očakáva sa, že Tusk následne vydá vyhlásenie o prijatí tohto oznámenia a v priebehu 48 hodín rozošle predstaviteľom zvyšných 27 štátov EÚ návrh, ako by mali prebiehať rokovania s britskou vládou. Schválenie navrhovaných usmernení bude predmetom mimoriadneho summitu EÚ, ktorý sa uskutoční v Bruseli 29. apríla. O vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodli britskí voliči v referende konanom 23. júna 2016.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 26 317
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 582
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 926
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 308
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 200
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 873
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 699
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu