BRATISLAVA. Po koaličnej rade ani po poslaneckom grémiu sa koalícia s opozíciou stále nedohodli na podpore vládneho návrhu zákona na zrušenie Mečiarových amnestií.
Líder SaS Richard Sulík však po konci stredajšieho grémia naznačil, že dohoda je reálna.

Päť pripomienok
Vládne strany chcú dať právomoc poslancom prelomiť trojpätinovou väčšinou prezidentské amnestie, zároveň ich však musí automaticky posúdiť Ústavný súd. Na základe nich by sa zrušili následne amnestie udelené Vladimírom Mečiarom, ale aj milosť Michala Kováča svojmu synovi v kauze Technopol.
Opozícia má k návrhu päť pripomienok.
"Speje to k nejakému kompromisu a máme záujem tento kompromis uzavrieť," povedal Sulík s tým, že vníma určitú ústretovosť koaličných strán k ich pripomienkam, ktorými podmienili podporu koaličného návrhu.
Už teraz je však jasné, že koalícia neustúpi opozícii pri všetkom. Trvá napríklad na automatickom posudzovaní zrušenia amnestií ústavným súdom. Sulík to označil ako cenu za kompromis.
Opozícia tiež žiada, aby k zrušeniu milosti, ktorú udelil exprezident Michal Kováč svojmu synovi pribudli všetky milosti v kauze Technopol. Exprezident v tejto kauze omilostil napríklad podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý sa neskôr objavil v mafiánskych zoznamoch.
Záujem o širšiu dohodu
Keďže to však Smer s SNS odmietajú, tak sa ich najmenší Most-Híd podľa informácií SME pokúšal na koaličnej rade presvedčiť partnerov, aby zrušenie milosti pre Kováča ml. z balíka vypadlo úplne.
"Vyzerá to tak, že tam Michal Kováč ml. zostane. Nepovažujem to za šťastné, je to nespravodlivé, malo by sa to týkať všetkých," povedal Sulík.
Koalícia však ustúpila opozičným poslancom napríklad pri premlčaní skutkov, ktoré boli amnestované, aby sa nebránilo ich vyšetrovaniu či v tom, aby parlament zastupovali v celom procese dvaja právnici, jeden za opozíciu a jeden za koalíciu.
Sulík povedal, že v ich prípade to bude advokát Peter Kubina, ktorý sa téme amnestií venuje.
Ďalšie grémium zasadne vo štvrtok ráno. Sulík povedal, že na ňom budú dolaďovať ešte nejaké detaily. Čím viac im koalícia vyjde v ústrety, tým viac poslancov za SaS podľa neho zmenu ústavy, ktorá predchádza samotnému zrušeniu amnestií, podporí.
Dodal, že koalícia má záujem o širšiu dohodu a nielen nájsť 90 hlasov, ktoré sú potrebné na zrušenie Mečiarových amnestií.
Zrušenie Mečiarových amnestií je na veľmi dobrej ceste. Povedal to predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko.
"Vytvoril sa mechanizmus, aby sme raz a navždy tento problém pochovali, aby sme vyriešili túto traumu," povedal Danko novinárom o rušení amnestií.
On sám ho považuje za riešenie na hrane ústavnosti, rešpektuje aj názor podpredsedu Antona Hrnka, ktorý rušenie Mečiarových amnestií nepodporuje. Danko nevie o tom, že by návrh nepodporili ďalší poslanci SNS okrem Hrnka.
Danko potvrdil, že koalícia vie splniť niektoré z požiadaviek opozície. Hovoril napríklad o tom, že pred ústavným súdom by mohli parlament zastupovať poslanec Peter Kresák (Most-Híd) a právnik Peter Kubina.
Výhrady nemá ani k požiadavke zábezpeky, že nebude možné brať amnestované skutky ako premlčané. Všetky požiadavky však koalícia opozícii nesplní. "Je dôležité hľadať konsenzus," doplnil Danko.

Beata
Balogová
