PARÍŽ. Korupcia je témou, ktorá v súčasnosti hýbe celou politikou a spoločnosťou a Slovensko jej venuje veľmi veľkú pozornosť.
“Rád by som povedal, že korupcia je rakovinou dnešného sveta.
„
V boji proti korupcii sme na Slovensku urobili mnoho vážnych krokov. Na Globálnom fóre OECD proti korupcii a za bezúhonnosť v Paríži to uviedol slovenský premiér Robert Fico.
Fico vystúpil na piatkovom fóre s príhovorom a absolvoval aj rokovanie s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Josém Ángelom Gurríom.
Výsledky auditu v júni
"Rád by som povedal, že korupcia je rakovinou dnešného sveta," začal Fico svoje vystúpenie. Hovoril o tom, ako narúša stabilitu, ničí pracovné príležitosti a o koľko ročne oberá svetovú ekonomiku. V boji proti korupcii chce pokračovať v spolupráci s OECD.
Po rokovaní s Gurríom povedal, slovenská vláda pripravuje novelu zákona o oznamovateľskej činnosti, ktorú bude organizácia pripomienkovať. Súčasný platný zákon o oznamovateľoch trestnej činnosti má podľa premiéra pracovnoprávny charakter, ide teda o ochranu oznamovateľov najmä v pracovnoprávnom procese. Vláda chce podľa premiéra rozšíriť túto ochranu aj na iné úrovne.
“Od rána do večera sú tu tisícky obvinení bez dôkazov. Toto boju proti korupcii nepomáha.
„
"Musíme sa baviť aj na tému, či neposkytovať finančné odmeny ľuďom, ktorí poskytnú relevantné informácie o korupcii, musíme sa baviť o tom, či týmto ľuďom nevieme ponúknuť, v prípade zvlášť kvalitných informácií, novú identitu," uviedol Fico.
Prácu OECD ocenil s tým, že organizácia je mimoriadne efektívna, pokiaľ ide o jej schopnosť sústrediť sa na konkrétny problém v danej krajine.
Fico pripomenul, že Slovensko požiadalo OECD, aby vypracovala audit našej legislatívy. "Prvé výsledky budeme vedieť v júni," povedal premiér. Sľúbil, že s prípadnými pripomienkami OECD bude Slovenská republika pracovať.
Loading
...
Uviedol konkrétne príklady
Ako konkrétne príklady boja proti korupcii na Slovensku spomenul prijatie tzv. protischránkového zákona, elektronické trhovisko či zákon o ochrane oznamovateľov trestnej činnosti.
"Chcem povzbudiť ľudí na Slovensku, že ak majú informáciu o korupčnom správaní, aby sa to nebáli oznámiť," vyjadril sa Fico. Premiér zároveň potvrdil, že povzbudzuje verejnosť, aby sa k téme korupcie vyjadrovala. "Nemám, žiadny problém s tým, že ľudia chcú ísť na námestie a povedať niečo o korupcii. Pozývam ich, nech prídu povedať svoj názor na korupciu, ja im chcem ponúknuť relevantné riešenie," vyhlásil.
Ocenil pritom prácu polície v tejto oblasti. Fico sa nevyhol kritike opozičných politických strán: "Od rána do večera sú tu tisícky obvinení bez dôkazov. Toto boju proti korupcii nepomáha," uviedol.
Globálne fórum OECD v Paríži sa koná počas dvoch dní (30. a 31. marca). Jeho témou sú napríklad otázky prevencie pred korupciou, jej trestnoprávne aspekty či antikorupčné stratégie. OECD zastrešuje rozvinuté štáty uznávajúce hodnoty a princípy demokracie a trhovej ekonomiky.
