BRATISLAVA. Parlament schválil 124 hlasmi zmeny v Ústave SR a vytvoril tak základ na to, aby mohol zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara z roku 1998 a milosť prezidenta Michala Kováča jeho synovi z roku 1997.

Najskôr budúci týždeň
Samotné amnestie sa budú rušiť najskôr na budúci týždeň, pretože prezident Andrej Kiska má pätnásť dní, aby zmeny v Ústave SR podpísal a zmena musí vyjsť v Zbierke zákonov. Ak by ju aj Kiska do pätnástich dní nepodpísal, zmena ústavy začne po tejto lehote platiť.
Vzápätí potom môže parlament zrušiť amnestie, čo musí navrhnúť 30 poslancov parlamentu. Na tomto návrhu je neformálna dohoda a poslanci už majú na stoloch návrh uznesenia o zrušení amnestií a milosti.
Čo sa bude diať ďalej?

Ústavnou väčšinou
O návrhu na zrušenie amnestií bude prebiehať riadna rozprava, v ktorej budú môcť vystúpiť jednotliví poslanci.
Na schválenie zrušenia amnestií je potrebná ústavná väčšina 90 poslancov, ako zákon musí zrušenie vyjsť v Zbierke zákonov. Hneď potom začne Ústavný súd automaticky proces posudzovania, či je toto uznesenie v súlade s Ústavou SR. Na vyjadrenie má 60 dní.
Keď v lehote nerozhodne a nevyjadrí sa, znamená to, že zrušenie amnestií platí. Proti zrušeniu amnestií by muselo na Ústavnom súde hlasovať sedem sudcov, inak bude platiť ich zrušenie.
Nezvratnosť zrušenia
Koalícia presadila, že keby sa Ústavný súd teraz nevyjadril a zrušenie amnestie tak bude naďalej platiť, v budúcnosti to nebude možné zvrátiť.
Napríklad v prípade, keby sa na Ústavný súd obrátili páchatelia únosu prezidentovho syna, že sú stíhaní po zrušení amnestie, súd bude musieť ich ústavnú sťažnosť odmietnuť.
Ak Ústavný súd potvrdí, že amnestie sú zrušené, a to budeme vedieť niekedy v júni tohto roka, automaticky sa zrušia aj rozhodnutia vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov o zastavení vyšetrovania alebo odložení veci.
Polícia tak bude musieť obnoviť vyšetrovanie skutkov súvisiacich s únosom, Okresný súd Bratislava III zas bude musieť vybrať obžalobu na Ivana Lexu a ďalších dvanástich podozrivých z únosu Kováča ml. z trezoru a predbežne ju prerokovať.
Na predbežnom prerokovaní obžaloby sa rozhodne, či ju súd prijíma a v takom prípade nariadi hlavné pojednávanie alebo prípad vráti prokuratúre na dovyšetrenie.
Premlčanie nebude argumentom
Vyšetrovatelia, prokurátori a ani sudcovia nebudú môcť argumentovať, že prípad je premlčaný, pretože koalícia súhlasila s opozičným návrhom a vo štvrtok do Ústavy SR poslanci jednoznačne napísali, že čas, keď vyšetreniu prípadu bránili amnestie alebo milosti, sa nezapočítava do premlčacích lehôt.
Koalícia a opozícia vo štvrtok uzavreli aj neformálnu dohodu, že v dvojmesačnom konaní na Ústavnom súde budú parlament zastupovať dvaja právnici.
Za koalíciu to bude poslanec Peter Kresák, spolutvorca mechanizmu rušenia amnestií. Za opozíciu to bude Peter Kubina, partner advokátskej kancelárie Dentons a niekdajší právny zástupca nevymenovaného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.
Koalícia nepristala na návrh opozície, aby sa spolu s milosťou prezidenta Kováča pre syna z decembra 1997 rušili aj ďalšie amnestie v takzvanej kauze Technopol, teda aj milosť pre podnikateľa Mariána Kočnera, ktorého meno sa objavilo aj na mafiánskych zoznamoch.
Koalícia sa obáva, že zrušenie týchto milostí by mohlo spochybniť celý mechanizmus rušenia amnestií, keďže na milosti pre Kováča ml. je pochybné to, že omilostený bol syn prezidenta, čo v prípade Kočnera a ostatných omilostených v kauze Technopol neplatí.
Beblavý neuspel s návrhom
Poslanci neschválili pozmeňujúci návrh nezávislého poslanca Miroslava Beblavého, ktorý navrhoval vylúčiť z rozhodovania o rušení amnestií na Ústavnom súde sudcov, ktorí boli v minulosti poslancami a akokoľvek hlasovali o rušení amnestií v parlamente.
Keby tento návrh prešiel, z rozhodovania o rušení amnestií by boli pravdepodobne vylúčení ústavní sudcovia Ladislav Orosz a Peter Brňák.
Orosz ako poslanec SDĽ v minulosti podporoval zrušenie amnestií, Brňák ako poslanec HZDS bol naopak proti a návrh na ich zrušenie nazval pokusom o vysmážanie snehových gúľ.
Pri vylúčení dvoch sudcov z rozhodovania o amnestiách by sa ťažšie hľadala sedemčlenná väčšina proti ich rušeniu. Momentálne totiž súdu chýbajú traja nevymenovaní sudcovia, plénum súdu teda pracuje v desaťčlennom zložení.

Beata
Balogová
