SME

Budúcnosť Európskej únie nie je ružová, povedal Sulík v parlamente

Po vystúpeniach europoslancov budú poslanci pokračovať v rokovaní o poslaneckých návrhoch zákonov.

	
Predseda parlamentu Andrej Danko privítal časť slovenských europoslancov v Národnej rade SR. Predseda parlamentu Andrej Danko privítal časť slovenských europoslancov v Národnej rade SR. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovenskí europoslanci v piatok zavítali do Národnej rady Slovenskej republiky. Vďaka novému rokovaciemu poriadku im to umožnil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Spolu s podpredsedom Bélom Bugárom (Most-Híd) privítali ôsmich z trinástich slovenských europoslancov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ocenil ich snahu

Ako Danko v úvode povedal, je mu cťou, že si môžu slovenskí poslanci vypočuť ich názory, a to, čo ich ako europoslancov trápi.

„Je pre mňa cťou, že vás môžem ako zástupcov Slovenska, ktorí zvádzajú neľahký boj v mase poslancov v európskom parlamente, privítať a umožniť vám vystúpenie na pôde NR. Mnohí z vás to iniciovali. Oceňujem vašu snahu sem prísť a prispieť k tomu, že sa budeme lepšie chápať a vydiskutujeme si problémy, ktoré nás trápia,“ povedal Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že Slovensko už privítalo všetkých predsedov európskych parlamentov, a teší sa na nich opäť v apríli.

„Aby sme boli dobrí hostitelia a aby som s nimi vedel diskutovať, treba vypočuť to, čo trápi vás v Európskom parlamente a na druhej strane je ambíciou nás poslancov zvolených v priamych voľbách povedať, ako je to na pôde SR,“ uviedol.

Danko: Sulík sa stále hľadá

Europoslanec Richard Sulík sa odmietol zúčastniť slávnostného uvítania poslancov Európskeho parlamentu (EP) na pôde NR.

Predseda NR Andrej Danko vyhlásil, že Sulík sa názorovo hľadá a bojuje medzi pozíciami lídra opozície a europoslanca.

"Richard Sulík meškal, lebo považuje za papalášizmus to, že sa pustila hymna. To ma trošku mrzelo. Ja si nemyslím, že je papalášizmus prejaviť úctu europoslancom," odkázal Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Samotné historicky prvé vystúpenie europoslancov v pléne parlamentu však označil za užitočné. "SR má jednu z najnižších účastí v eurovoľbách.

Ľudia totiž nevidia progres a ucelenú funkčnosť EÚ, vidia neschopnosť riešenia problémov Únie a euroskepticizmus spôsobila aj migrácia," priznal šéf parlamentu.

Vysvetľovanie úloh EÚ

Podľa neho je potrebné spolu hovoriť a ľuďom vysvetľovať úlohy EÚ, a o tom, ako sa môže Slovensko v rámci EÚ rozvíjať.

„Prečo by sme nemohli hovoriť o rozvoji sociálnych systémov, prečo by naši robotníci nemohli mať podmienky ako v západných krajinách. To sme povinní našim ľudom vysvetľovať,“ dodal.

Pripomenul, že možnosť europoslancov vystúpiť v NR sa zrodila nielen z ich iniciatívy, ale najmä vďaka novele rokovacieho poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Do parlamentu v piatok prišli europoslanci Monika Flašíková Beňová (Smer), Eduard Kukan (SDKÚ), Vladimír Maňka (Smer), Miroslav Mikolášik (KDH), Branislav Škripek (OĽaNO), Monika Smolková (Smer), Ivan Štefanec (SDKÚ), Anna Záborská (KDH). Neprišli europoslanci Pál Csáky (SMK), József Nagy (Most-Híd), Richard Sulík (SaS), Boris Zala (kandidoval za Smer) a Jana Žitňanská (NOVA).

Sulík má kompetencií dosť

Budúcnosť Európskej únie nie je podľa Richarda Sulíka ružová. EÚ sa podľa neho potáca od jednej krízy k druhej, čo trvá desať rokov. „Takto to nemôže pokračovať,“ zdôraznil. Napriek tomu je podľa neho členstvo Slovenska v únii naším kľúčovým záujmom. „Vystúpenie by nás výrazne poškodilo,“ uviedol s tým, že v záujme Slovenska je úspešná únia.

Sulík upozornil, že Brusel má kompetencií dosť, ale nevie s nimi zaobchádzať. „Všetky problémy si únia spôsobila sama najmä tým, že roky nedodržuje vlastné pravidlá. V roku 2010 som hovoril, že je hazard dávať peniaze Grécku. Dnes je Grécko v rovnakých, alebo väčších problémoch,“ povedal. EÚ má podľa europoslanca dosť dohôd. „Problém nie sú chýbajúce dohody, ale to, že kľúčoví hráči ich nedodržujú,“ konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Ak to bude pokračovať takto ďalej, vystúpi z únie podľa Sulíka čoskoro ďalšia krajina. „Briti vystúpili, lebo schengen či euro nie sú pre nich výhoda. Ani eurofondy. Zostal len spoločný trh, ale to je príliš málo. Vystúpenie Británie by malo otvoriť oči všetkým snílkom. Odmietam za to Britániu trestať. EÚ sa musí snažiť o korektnú dohodu o voľnom obchode ako má s Kanadou alebo USA,“ zdôraznil.

Podľa Sulíka Slovensko sa musí snažiť, aby naše pravidlá boli inteligentnejšie, ako má zvyšok Európy. „Len vtedy dokážeme dobehnúť Nemecko. Ak zafixujeme to, čo platí v Európe, ako chceme dobiehať zvyšok Európy, aby na Slovensku životná úroveň rástla viac ako v Nemecku? Buďme viac sebavedomejší,“ vyzval.

EÚ by sa mala venovať podľa predsedu SaS veciam, kde to má zmysel. Dnes je v zmluve o EÚ vymenovaných 30 kompetencií. „Nech EÚ vráti časť kompetencií členským štátom. Vzdelávanie, kultúra, o tom vieme rozhodovať aj tu,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Blaha poukázal na Sulíkove medzery

„Richard Sulík preukázal, že má medzery vôbec v tom, ako funguje EÚ. Sulík volá po tom, aby napríklad oblasť kultúry či školstva boli z Bruselu vrátené do kompetencií Slovenskej republiky, pritom kompetencie v oblasti kultúry sú v EÚ iba doplnkové a ani školstvo nepatrí do výlučných právomocí EÚ, čiže jeho výzvy sú jalové,“ upozornil Blaha, podľa ktorého Sulík volá po tom, aby Slovensko nebolo v prvej lige v EÚ, ale zároveň chce bohaté západné štáty dobiehať v životnej úrovni – čo je absolútne nerealistické a absurdné. „Pikantné je, že zároveň volá po eurorealizme,“ tvrdí Blaha.

Budúcnosť Únie je v záujme občanov

Ivan Štefanec zdôraznil, že pri debate o budúcnosti Únie treba zdôrazňovať, že je v záujme občanov SR byť v Únii.

SkryťVypnúť reklamu

"Je záujmom slovenských občanov, aby stratili možnosť pracovať, študovať a žiť v ktorejkoľvek krajine Únie? Je v záujme našich občanov, aby slovenské firmy stratili prístup k spoločnému trhu? Je v ich záujme, aby sme sa odstrihli od najúspešnejšieho ekonomického projektu v ľudskej histórii, ktorý priniesol nášmu kontinentu obdobie stabilitu, prosperity a mieru? Určite nie," zdôraznil Štefanec.

Hovoril tiež o potrebe podpory malých a stredných podnikateľov, poukázal na nezmyselnosť daňových licencií. Výzvou je tiež digitalizácia, jednotný digitálny trh. Digitalizácia je podľa Štefanca spätá aj so vzdelávaním.

Aj na Slovensku preto podľa Štefanca treba zreformovať školstvo. Zdôraznil aj ochranu schengenských hraníc. V bezpečnostnej otázke poukázal na potrebu spolupráce tajných služieb a boj proti kyberútokom.

SkryťVypnúť reklamu

Europoslanec Ivan Štefanec poukázal aj na dobré kroky europarlamentu. Napríklad zrušenie roamingu v EÚ ako aj to, že europoslanci pracujú na energetickej únii, ktorá zabezpečí nižšie ceny energií pre občanov v EÚ.

„Pracujeme na odstránení bariér, aby sme spoločný trh dôsledne dokončili. Spoločný trh v oblasti tržieb v súčasnosti celkom nefunguje,“ uviedol.

Ivan Štefanec zas podľa Blahu veľmi lacno útočil na parlamentný európsky výbor, avšak „odkedy dostal lukratívny flek v Bruseli – ako jediný europoslanec ešte ani raz nenavštívil a neprejavil žiadnu aktivitu či iniciatívu vo vzťahu k subsidiarite, rovnako ako ďalší opoziční politici“. Podľa Blahu je smutné, že Štefanec dodnes nepochopil, čo to znamená princíp subisidiarity a v jeho predstavách je to žolík, ktorým môže eurovýbor atakovať EÚ, kedy sa mu zachce, čo je kolosálny nezmysel. „Otázka je, čo potom vôbec robí v Štrasburgu, keď nepozná fungovanie EÚ,“ povedal.

Blaha je však rád, že europoslanci zo socialistickej frakcie otvorili otázku európskej minimálnej mzdy či pomoci chudobným regiónom. „Sociálne otázky musia byť prioritou do budúcnosti, inak Európa neprežije, pretože ľudia majú rastúce obavy z hyperglobalizácie, narastajúcej sociálnej nerovnosti a chudoby pracujúcich ľudí,“ povedal.

Ako predseda výboru Blaha pozitívne hodnotí kultivovanú diskusiu s europoslancami a teší sa na ďalšiu spoluprácu. „Verím, že budú častejšie navštevovať aj zasadnutia eurovýboru, doposiaľ to robili len výnimočne,“ dodal.

"Poslanec Blaha hrubo zavádza a navyše sa eurovýbor pod jeho vedením stal poslušnou slúžkou výkonnej moci," reagoval Ivan Štefanec.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú diskusiu s europoslancami v NR SR, ktorá podľa neho splnila svoj účel privítal a je pripravený na užšiu spoluprácu s NR SR pri riešení európskych tém v prospech slovenských občanov.

"Diskusia ale zároveň ukázala, že predseda Blaha si vo svojej funkcii neplní základné povinnosti, ktoré mu prikazuje Ústava SR, ale naopak, plní úlohu bábky výkonnej moci, najmä strany Smer-SD a jej predsedu Roberta Fica. Navyše, nemá elementárne znalosti o fungovaní a postavení inštitúcií v EÚ," dodal.

Blaha podľa Štefanca "k svojej práci pristupuje čisto ideologicky a popri tom mu zrejme neostáva čas na hájenie národných a štátnych záujmov Slovenskej republiky a ochranu jej občanov."

Čo sa týka vyjadrení Blahu smerom k europoslancom Štefanec pripomenul, že europoslanci sú tak ako poslanci NR SR volení priamo občanmi a im sa aj zodpovedajú.

SkryťVypnúť reklamu

"Som pripravený kedykoľvek svojimi vedomosťami a schopnosťami prispieť k zlepšeniu fungovania Výboru pre európske záležitosti a vyzývam jeho predsedu Ľuboša Blahu, aby ho prestal zámerne zvolávať na termíny, ktoré kolidujú so zasadnutiami Európskeho parlamentu v Bruseli a v Štrasburgu“.

Europoslankyňa Monika Smolková pochválila, ako Slovensko zvládlo predsedníctvo v Rade EÚ.

Záborská poukázala na nerovnosť v odmeňovaní

Miroslav Mikolášik by rád žil v Únii, v ktorej sa ani Slováci nebudú hanbiť hovoriť, že sú Európania. Mikolášik si uvedomuje, že Únia možno nie je dokonalá pre všetkých. "Ale je to podľa neho "stále najlepší projekt, aký sme tu kedy mali," povedal.

Anna Záborská poukázala na nerovnosť v odmeňovaní a dôchodkoch. Pripomenula boj proti chudobe. Záborská zopakovala, že sa zameriava na ženy a rodinu, ako aj na humanitárnu pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Záborská poukázala na dôležitosť stability a jednoty Únie. "Pre európske národy je spoločná cesta jedinou alternatívou," vyhlásila. Pri otázkach, či by Slovensko malo byť súčasťou jadra Únie, dodala, že to bude znamenať aj presun ďalších kompetencií do Bruselu.

Eduard Kukan pred poslancami povedal, že Európska únia môže prežiť a prinášať výhody svojim občanom, keď bude jednotná. Kukan povedal, že na tomto treba budovať vzťahy vo vnútri Únie aj navonok.

Slováci podľa Kukana stále celkom nechápu, že Brusel nie je Bratislave taký vzdialený. "Bratislava je Brusel a Brusel je Bratislava. Považujem za dôležité to povedať, lebo sme členmi roky a ešte si to tu veľa ľudí neuvedomuje," povedal Kukan, ktorý odmieta reči o diktáte Bruselu.

SkryťVypnúť reklamu

Krajniak by europarlament zrušil

Slovenskí europoslanci sa zhodujú, že zrušenie Európskeho parlamentu je nie je dobrý nápad, pretože je to jediná priamo volená inštitúcia v Únii, ktorá zastupuje záujmy členských štátov.

Krajniak (Sme rodina) vyhlásil, že europarlament je zbytočný a bol by za jeho zrušenie. Aj tak z neho podľa neho vychádzajú hlúposti.

Ľuboša Blahu zo Smeru to nenechalo chladným. "Ja by som radšej zrušil psychadeliká, ktoré motivujú takýchto križiakov," reagoval s tým, že Krajniak nevie nič o Únii.

"Názor o zrušení EP ma prekvapil. Považoval by som to za rezignáciu na možnosť občanov hovoriť do práce Bruselu," povedal europoslanec Eduard Kukan.

Kolega Ivan Štefanec (KDH) zdôraznil, že EP je jediná priamo volená inštitúcia občanmi. Ako príklad jeho úspechu uviedol zrušenie roamingu. "Občanom to prinesie lacnejšie telefonovanie," poznamenal. EP tiež podľa jeho slov pracuje na energetickej únii, ktorá má ľuďom zlacnieť energie.

SkryťVypnúť reklamu

"Prítomnosť priamo volených zástupcov je dobrá," vyhlásila europoslankyňa Anna Záborská (KDH). Monika Smolková (Smer-SD) si nevie bez europarlamentu predstaviť fungovanie Únie. Sú to podľa nej práve europoslanci, ktorí dolaďujú smernice do najprijateľnejšej podoby pre ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 533
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 811
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 968
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 641
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


MŠK Považská Bystrica - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: MŠK Považská Bystrica - FK Humenné.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu