SME

Vtáky majú svoj deň od roku 1900. Ornitológovia si ich pripomínajú prvého apríla

Každý rok priletí na Slovensko približne 30 miliónov vtákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Prvý apríl je spájaný s Medzinárodným dňom vtáctva. Oslavuje sa už od roku 1900 a dátum bol zámerne vybraný na toto obdobie, lebo vtáčia migrácia naberá na intenzite a práve v apríli na Slovensko priletí najviac sťahovavých vtákov.

Ornitológovia odhadujú, že každý rok priletí na Slovensko približne 30 miliónov vtákov, ktorí tiahnu ďalej na svoje severské hniezdiská, no časť z nich zostáva hniezdiť v našich končinách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vrchol presunov

„Tieto dni sú prvým vrcholom jarnej migrácie, niektoré druhy, napríklad pinky, vytvárajú až tisícové kŕdle. Bohužiaľ, viaceré sa zo svojich zimovísk nevrátia, pretože sa mohli stať obeťou strelcov, niektoré podľahli vyčerpanosti či nedostatku potravy,“ uviedla Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Na Zemi žije vyše 9 600 vtáčích druhov. Svoj domov na Slovensku z nich má takmer 220 vtáčích druhov, pričom niektoré sa na zimu sťahujú do teplejších krajín. Naopak, niektoré druhy k nám v zime prilietajú zo severu, a tak sa aj počas mrazivých dní u nás zdržuje viac ako 19 druhov vtákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Medzi prvými prilietajú na Slovensko drozdy, škovránky a cíbiky, bociany a lastovičky, orol krikľavý, prepelica poľná, slávik alebo kukučka, ktorá prilieta až na prelome apríla a mája. Ako posledný až z ďalekej Ázie obvykle prilieta hýľ karmínový.

Najmenší a najväčší

Pri príležitosti Medzinárodného dňa vtáctva priniesla Ochrana dravcov na Slovensku niekoľko zaujímavostí z vtáčej ríše na Slovensku.

Najmenšia sova, ktorá dorastá len do veľkosti vrabca, je kuvičok vrabčí. Najväčším dravcom na Slovensku je orliak morský s rozpätím krídel až takmer 2,5 metra a najväčšou sovou výr skalný s výškou 75 centimetrov a rozpätím necelé dva metre. Najťažší európsky lietajúci vták žijúci aj na Slovensku je drop fúzatý s hmotnosťou až 16 kilogramov a najrýchlejší vták je sokol sťahovavý, ktorý v strmhlavom lete dosahuje rýchlosť až 320 kilometrov za hodinu.

Najdlhšiu trasu počas migrácie prekonal sokol červenonohý, vďaka vysielačke sa potvrdila vzdialenosť 33-tisíc kilometrov. Najstarším jedincom vtáčieho druhu, o ktorom ornitológovia vedia, je orol skalný, ktorý sa dožil až 32 rokov, nasleduje 30-ročný orliak morský či 26-ročný orol kráľovský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najpočetnejším druhom na Slovensku je pinka lesná, hniezdi tu tri až päť miliónov párov. Najmenej početným, kriticky ohrozeným druhom, je napríklad sokol červenonohý (len päť párov v roku 2016) či drop veľký (hniezdenie je zriedkavé).

Sme v obrazoch

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok počas tlačovej konferencie.

Rezort chce pripraviť plán na rekonštrukciu krytov civilnej obrany.


TASR 5
Slovenské národné divadlo.

Trať má viesť popred novú budovu Slovenského národného divadla.


TASR 25
Súvisiace témy: Vtáky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke vľavo hore asistent trénera Róbert Petrovický, uprostred asistent trénera Ján Pardavý a vpravo hore tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh spolu s hráčmi počas zápasu A-

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie utorok, 20. máj?


Wout van Aert vyhral pred Isaacom Del Torom 9. etapu na pretekoch Giro d'Italia 2025.

Prvý súťažný blok Gira ukončil triumf Wouta van Aerta.


Egyptský futbalista v drese Liverpoolu Mohamed Salah.

O víťazstve Brightonu rozhodol v 85. minúte Jack Hinshelwood.


Juraj Pekarčík v drese Monctonu Wildcats.

Mladý útočník sa stal šampiónom v Kanade.


SkryťZatvoriť reklamu