BRATISLAVA. Prepraviť prezidenta do Popradu či inam nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. Hlava štátu má zakázané šoférovať a na každom kroku ju musí sprevádzať ochranka.
Ľudia z Úradu na ochranu ústavných činiteľov na prezidenta nedohliadajú len pri presunoch, ale zabezpečujú aj ochranu jeho domu či iných budov, do ktorých vojde.
„Prezident môže podpísať regres, že v daný deň ochranku nepotrebuje, no nerobí sa to bežne,“ vysvetľuje bývalý šéf úradu Juraj Zábojník.
Tému, ako by mal Kiska cestovať, živí dlhodobo najmä vládny Smer. Na žiadosť jeho poslanca Martina Nemkyho sa o nej hovorilo aj v stredu v parlamente.
Viacerí koaliční poslanci Kisku kritizovali, že do Popradu, kde má rodinu, lieta na víkendy vládnym špeciálom, čo stálo za dva roky takmer milión eur.
Hoci lietať Kiskovi odporučil minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru, aby mali štátne lietadlá aj piloti dostatok nalietaných hodín, viacerí zákonodarcovia teraz hovoria o zneužívaní letky.
Predseda parlamentu Andrej Danko z SNS, ktorý má od januára problém so svojím sporným povýšením na kapitána, označil prezidentove cesty lietadlami za papalášizmus a obvinil ho, že okráda štát.

Ak by Kiska namiesto lietadla cestoval napríklad vlakom, ako to mal vo zvyku bývalý prezident Rudolf Schuster, bolo by to zrejme ešte drahšie.
„Vo všetkých staniciach, kde vlak stojí, by museli byť bezpečnostné zložky vrátane záchranárov,“ opisuje Zábojník s tým, že ide o veľké manévre. Okrem zabezpečenia vlaku musí ochranka skontrolovať aj východziu a cieľovú stanicu. Popri vlaku sa presúva auto s ochrankou.
Schuster bol z Košíc a prízvukoval, že lístky na vlak si kupuje sám. „Pre mňa to malo význam. Nikdy som nemal problém rozprávať sa a stretávať s obyčajnými ľuďmi. A vlak bol na to ideálnou príležitosťou,“ povedal pred pár dňami pre denník Korzár.

Mohol by mať aj vojenský vrtuľník
Oveľa lacnejšie by nebolo ani voziť prezidenta autom, poukazuje bezpečnostný analytik Jaroslav Naď zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku. „Vyžaduje si to sprievodné vozidlá s ochrankármi, spravodajskú ochranu, nasadenie policajných jednotiek a tak ďalej."