BRATISLAVA. So 149 profesionálnymi vojakmi Ozbrojených síl (OS), ktorí odchádzajú na výcvikovú misiu do Lotyšska, sa v piatok v Leviciach rozlúčil minister obrany Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu OS generál Milan Maxim.
Vyslaním vojakov Slovensko napĺňa svoj záväzok z minuloročného summitu NATO vo Varšave, ktorý sme prijali v rámci opatrení na posilnenie kolektívnej obrany NATO na východnej hranici.
Táto skupina nesie meno Štefánik a tvoria ju predovšetkým príslušníci levického práporu, väčšinou z prvej mechanizovanej roty, doplnení sú ďalšími vojakmi najmä z topoľčianskej mechanizovanej brigády, ako aj príslušníci čaty opráv a prepravy z martinského opravárenského práporu a hlohovského práporu logistiky. V Lotyšsku budú do konca júna.
Prejav solidarity
„Naši vojaci odchádzajú do Pobaltia v rámci spoločnej iniciatívy V4, ktorá bola prijatá Severoatlantickou alianciou. Po prvýkrát v histórii sa takýmto spôsobom priamo zapájame do opatrení na uistenie spojencov na východnom krídle. Z pohľadu výcviku ide pre nás takisto o novú skúsenosť, pretože príslušníci Ozbrojených síl doposiaľ neboli nikdy na výcviku v zahraničí v takomto počte a tak dlhé obdobie,“ zdôraznil minister obrany Gajdoš.
Ako doplnil, krajiny V4 dospeli ku konsenzu vo veľmi krátkom čase. Je to prejav solidarity, jasný dôkaz „silnej značky V4“, ale aj napĺňania mušketierskeho hesla NATO „jeden za všetkých, všetci za jedného“, uviedol šéf rezortu obrany. Každá z krajín V 4 prispieva do výcvikovej misie svojím príspevkom.
Prvú rotáciu vyslala začiatkom roka 2017 Česká republika do Litvy. Na ňu nadväzuje, v termíne od apríla do konca júna, naše účelové zoskupenie Štefánik v Lotyšsku. Nasledovať bude pôsobenie maďarských vojakov v Estónsku a nakoniec budú pôsobiť poľskí vojaci v Litve.

Súdržnosť so spojencami
V4 vrátane slovenského príspevku bude pôsobiť v rámci tzv. assurance measures, teda aktivity na ubezpečenie spojencov, a nie v rámci enhanced forward presence, čiže predsunutej prítomnosti vojsk NATO na obranu východnej hranice, vysvetlil pre agentúru SITA riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI) Jaroslav Naď.
Týmto príspevkom má V4 cieľ deklarovať súdržnosť so spojencami, ale zároveň je to signál, že to nie je namierené proti Rusku. Z pohľadu Slovenska ide zároveň o kompromis v rámci vládnej koalície, kde vyslanie na cvičenie je priechodnejšie a zároveň do NATO deklarujeme, že niečo posielame.
Naď každé medzinárodné cvičenie Ozbrojených síl hodnotí pozitívne, ale spojenci v aliancii by od nás podľa neho očakávali aktívnejší postoj. Ide o obranu východnej hranice NATO, teda aj o obranu SR, pripomenul.