Agentúrny článok sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Parlament už tento týždeň dostane možnosť zrušiť Mečiarove amnestie. Prezident Andrej Kiska totiž v pondelok podpísal novelu ústavy, ktorá ich zrušenie umožňuje. Rovnako podpísal aj novelu zákona, ktorá na schválené zmeny ústavy nadväzuje.
Predseda parlamentu Andrej Danko z SNS vo štvrtok po hlasovaní parlamentu povedal, že ak bude prezident súčinný, parlament môže uznesenie o zrušení amnestií prijať do konca tohto týždňa.
Keď bude zmena ústavy zverejnená aj v Zbierke zákonov, poslanci NR SR môžu pristúpiť k zrušeniu amnestií.

Ocenil poslancov
„Po skoro dvadsiatich rokoch sa pôsobenie nemorálnych Mečiarových amnestií blíži ku koncu. Chcel by som oceniť všetkých tých, ktorí za tým stoja," povedal prezident. Ocenil aj poslancov, ktorí sa napriek rôznym nezhodám dokázali dohodnúť a zmenu ústavy schváliť.
Opozícia mala problém najmä s klauzulou, aby odhlasované zrušenie amnestií automaticky posudzoval Ústavný súd.
Žiadala tiež, aby spolu s milosťou, ktorú udelil exprezident Michal Kováč svojmu synovi, padli aj všetky milosti v kauze Technopol. Jednu z nich udelil exprezident podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi, ktorý sa neskôr objavil v mafiánskych zoznamoch.
Tieto pripomienky opozície neprešli. Koalícia však ustúpila napríklad pri zabezpečení nepremlčateľnosti skutkov, na ktoré sa amnestie vzťahujú. Pred ústavným súdov budú parlament zastupovať dvaja právnici. Za koalíciu poslanec Mosta-Híd Peter Kresák a za opozíciu Peter Kubina, ktorý sa téme amnestií dlhodobo venuje.

Pomohol tlak verejnosti
Poslanci sa zhodli, že zrušenie Mečiarových amnestií je konečne reálne najmä pre tlak verejnosti. Pod výzvu na zrušenie sa podpísalo rekordne veľa ľudí, tému oživil aj film Únos. Ozvalo sa aj 26 právnych kapacít, ktoré potvrdil, že amnestie sa zrušiť dajú.
Vyzdvihol to aj prezident Kiska. "Chcem ale oceniť aj veľkú podporu verejnosti, odborníkov, všetkých tých, ktorí stáli za tým, že sa vyvinul celospoločenský tlak,“ povedal prezident počas pracovnej návštevy Brezna.
Ak parlament prijme tento týždeň uznesenie, ktorým zruší amnestie, ústavný súd bude mať 60 dní na to, aby posúdil, či to bolo v poriadku. Ak lehotu nestihne, zrušenie amnestií platí automaticky.


Beata
Balogová
