BREZNO. To, že ľudia volia extrémistické strany, neznamená, že sú fašisti, ale že sú nespokojní s neriešením problémov, ktoré dennodenne vidia.
Po pondelkovom stretnutí s vedením Brezna to uviedol prezident SR Andrej Kiska, podľa ktorého je najťažšou problematikou v meste práve nárast extrémizmu.

Neriešenie problémov
"Nerieši sa kriminalita, často spojená s Rómami, obrovský neporiadok. Tu vyvstávajú otázky, ako funguje naša polícia a čo máme spraviť ako spoločnosť. Pri rómskej problematike však nikdy nesmieme ostať len pri represiách, musíme diskutovať o tom, čo pre nich aktívne spraviť," konštatoval prezident, podľa ktorého sa s primátorom Brezna Tomášom Abelom zhodli na dvoch cestách.
"Nachádzať a dať im prácu a sústrediť sa na ich vzdelanie," konkretizoval.
Počkali si ho kotlebovci
Kisku prišli pred synagógu v Brezne počkať aj predstavitelia neonacistickej ĽSNS na čele s poslancom Milanom Mazurekom, ktorý pred dvoma rokmi v Bratislave slovne zaútočil na moslimskú rodinu.
S prezidentom absolvovali krátku výmenu názorov, v ktorej prezident zdôraznil potrebu vzdelávania Rómov z vylúčených komunít.
„Úprimne si myslím, že pokiaľ chcú prejaviť svoju nenávisť, svoju agresivitu, je lepšie, keď to spravia voči mne. Je to lepšie, ako keby mali útočiť na mamičky s kočíkmi a na mladých ľudí len preto, že majú inú farbu pleti alebo sú iného vierovyznania,“ vyhlásil Kiska.

O práci v regióne
Počas stretnutia sa dotkli i témy zamestnanosti v regióne.
"Principiálne je tu veľmi málo súkromných investorov. Najväčšími zamestnávateľmi sú mesto, nemocnica, školy. Chýba tu taký skutočne podnikateľský duch," povedal Kiska a zároveň ocenil, že samospráva na to reaguje a z pohľadu infraštruktúry či priemyselných parkov pripravuje všetko pre to, aby sa do regiónu podarilo pritiahnuť investorov.
Za prednosť Brezna považuje prezident prírodu v jeho okolí.
"Horehronie je nádherný kraj. Muránska planina či Telgárt sú nádherné oblasti Slovenska, ktoré sú často neobjavené aj nami, Slovákmi, a nieto ešte zahraničím. Takže je otázka, čo spraviť, aby sme túto prírodu ukázali ľuďom a aby sa sem mali, ako dostať," podotkol prezident, podľa ktorého sú v tomto smere dôležité cesty a ubytovacie zariadenia.
Navštívil Centrum právnej pomoci
Zákon o osobnom bankrote je výborný prostriedok na to, aby sme dokázali dostať ľudí z cyklu zadlženosti a umožnili im nastúpiť do práce. Pri návšteve Centra právnej pomoci v Brezne to uviedol prezident SR Andrej Kiska.
"Na Slovensku máme viac ako tri milióny exekúcií, niekoľko stotisíc ľudí je pod ťarchou exekútora. Tento zákon platí od 1. marca a už teraz je niekoľko stoviek aktívnych žiadateľov o pomoc pri osobných bankrotoch, pretože to nie je jednoduché," povedal prezident s tým, že práve centrá právnej pomoci slúžia na to, aby ľuďom v tomto smere poradili.
Podľa jeho názoru môže nová legislatíva pomôcť práve v menej rozvinutých okresoch. "Dnes riešime mnohokrát problém, že zamestnávateľ príde do regiónu, kde je vysoká nezamestnanosť, a ľudí, ktorí by chceli alebo mohli ísť pracovať, nevie nájsť práve pre to, že majú ťarchu exekúcie. Boja sa, že čokoľvek zarobia, tak im to exekútor zoberie," konštatoval Kiska.

Beata
Balogová
