BRATISLAVA. Členovia Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) odsudzujú pripravované zmeny v legislatíve maďarských univerzít a vyjadrujú podporné stanovisko všetkým študentom Central European University (CEU).
Reagujú tak na situáciu v Maďarsku, kde by podľa navrhovaného zákona mali zahraničné univerzity mať svoj kampus - univerzitné mestečko - aj v krajine svojho pôvodu.
Vníma to ako útok na členov
Študentská rada VŠ zároveň upozorňuje, že vládny návrh Maďarska sa v konečnom dôsledku vzťahuje výlučne na univerzitu Central European University.
Vníma ho preto ako útok na členov akademického spoločenstva. Agentúre SITA poskytol stanovisko Študentskej rady vysokých škôl tajomník rady Peter Zubaľ.
Študentská rada vo svojom stanovisku uvádza, že CEU označuje mnoho odborníkov za jednu z najlepších univerzít v EÚ a študujú na nej tisícky študentov z celej Európy aj z krajín mimo nej.
"Medzi nimi sa nachádzajú aj slovenskí študenti, ktorým bude po schválení nezmyselného návrhu odobraté právo študovať na univerzite, ktorú si slobodne vybrali," uvádza Študentská rada VŠ.
Sloboda bádania a slova
Študentská rada tiež uvádza, že v čase, keď sa v krajinách naprieč celou Európou dvíha vlna extrémizmu, populizmu a falošných predstaviteľov právd, je dôležité zabezpečiť slobodu bádania a slobodu slova.
"Priestor univerzít a vysokých škôl už oddávna predstavoval miesto zabezpečujúce členom akademickej obce, študentom a pedagógom akademické práva a slobody," uvádza Študentská rada
VŠ s tým, že ako súčasť európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania stojí za hodnotami, ktoré sú založené na princípoch akademickej slobody, slobody bádania a vzdelania, a nemôže nečinne prihliadať na akékoľvek narušenie týchto princípov.
Hovoria o znemožnení jej fungovania
Vedenie Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Budapešti tvrdí, že nová legislatíva, ktorú navrhla vláda premiéra Viktora Orbána, znemožňuje jej ďalšie fungovanie.
Maďarsko-americký miliardár a filantrop George Soros, ktorý túto univerzitu založil v roku 1991 a dodnes ju podporuje, nemá s Orbánom ideálne vzťahy a je všeobecne považovaný za jeho ideologického oponenta.
Rektor CEU Michael Ignatieff vyhlásil, že škola sa bude brániť navrhovanému zákonu, ktorý označil za diskriminačný.
"Ide o hrozbu pre našu existenciu. Ak legislatívu schvália, CEU využije na svoju obranu všetky dostupné právne kroky. Sme súčasťou maďarského akademického života a útok na nás je útokom na všetky akademické inštitúcie v tejto krajine," uviedol Ignatieff a požiadal ostatné maďarské univerzity a akademické telesá o podporu.