Spojené štáty a mimovládky chystajú na Slovensku prevrat. Cieľom má byť položenie vlády Roberta Fica, vytvorenie úradníckej vlády ovládanej prezidentom Andrejom Kiskom a následne vopred plánovaný rozpredaj zásob pitnej vody, minerálnych prameňov a pôdy zahraničným investorom .
Podobný článok zdieľalo na facebooku takmer tisíc ľudí. Hoax, ktorý zverejnil web Idemvolit.sk, je však natoľko absurdný, že ešte aj samotní čitatelia v diskusii pochybovali, či nejde o prvý apríl.
Neexistujúci výrok poslankyne
Článok sa odrazil od údajného vyjadrenia poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO), že cieľom rušenia Mečiarových amnestií je položenie Ficovej vlády. Takýto výrok sa však nikde nedá dohľadať.
Článok cituje iba málo známy blog, ktorý sa odvoláva na Remišovej kritiku Ficovej vlády. Poslankyňa ju v relácii RTVS prirovnala k vláde Vladimíra Mečiara, pretože videla paralelu medzi tým, ako si Mečiarova vláda schválila právomoc menovať riaditeľa SIS (predtým ju mal prezident) a tým, ako si Ficova vláda dáva kompetenciu menovať šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
Nevedno, kde v tomto vyjadrení autor vidí plán položiť aktuálnu vládu. Obzvlášť, ak samotná koaličná väčšina na čele so Smerom zrušenie amnestií podporila.
Ďalšia nepravdivá informácia v článku je, že opozícia by nemohla zostaviť novú vládu, pretože by jej v ceste stála Kotlebova ĽSNS, ktorá má podľa „uniknutých prieskumov“ až 25% percent volebných preferencií.
Takéto čísla kotlebovcom pripísali iba pochybné grafy, ktoré sa šírili sociálnymi sieťami bez uvedenia zdroja alebo metodiky. Dôveryhodnejšie prieskumy im namerali v najlepšom prípade polovicu.
Zvyšok článku už tvoria iba konšpirácie a nepodložené závery, v ktorých hlavnú úlohu hrajú Spojené štáty, prezident Kiska a informácia, že pred rokmi zvažoval konverziu na židovskú vieru. Autor z toho vyvodil, že Kiskovi sa nepáči byť Slovákom.
Chystá sa Majdan
Väčšina „alternatívnych“ médií sa vďaka rušeniu Mečiarových amnestií dostala do kurióznej situácie. Zastávajú sa amnestií a ich zrušenie považujú za bezprávie, hoci za iných okolností sa zásadne stavajú „proti systému“.
Zem a Vek zverejnil článok, podľa ktorého je rušenie Mečiarových amnestií iba pokusným balónikom. Európska únia chce zistiť reakciu Slovákov na tento zásadný právny krok, aby vedela, ako bude ďalej pokračovať v demontáži národných štátov.
Autorka úplne ignoruje, že Mečiarove amnestie nad Slovenskom visia od roku 1998. Európska únia mala vtedy 15 členov a Slováci o vstupe do nej snívali, keď sa ovievali pasmi v kolónach pred hraničnými priechodmi.
Článok si pomáha aj nepravdivou informáciou, že zrušiť amnestie si doposiaľ nedovolil nik na svete. Viaceré médiá pritom písali o prípadoch z Peru a Argentíny, kde súdy povolili zrušenie amnestií, ktoré vládna moc udelila sama sebe.
Autorka textu navyše vidí paralely medzi Mečiarovými amnestiami a pádom poľského vládneho lietadla. Podľa článku je obnovenie vyšetrovania smolenskej tragédie rovnakým balónikom zo strany EÚ. Problémom je, že na nové vyšetrovanie najviac tlačí aktuálna poľská vláda, ktorá s Európskou úniou nemá dobré vzťahy.

Beata
Balogová
