SME

Poslanci zrušili Mečiarove amnestie (minúta po minúte)

Za návrh hlasovalo 129 poslancov, proti bola poslankyňa extrémistickej ĽSNS Grausová.

  • Poslanci zrušili amnestie Vladimíra Mečiara a milosť Michala Kováča.
  • Za uznesenie hlasovalo 129 zo 144 prítomných poslancov.
  • Proti hlasovala len poslankyňa extrémistickej ĽSNS Natália Grausová.
  • Posledné slovo bude mať Ústavný súd. Ten do 60 dní buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje a amnestie budú platiť ďalej.
  • Ak súd neprijme v uvedenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.

Dianie v parlamente sme sledovali minútu po minúte:

18:10 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

18:03 "Zrušenie amnestií na pôde Národnej rady je historická udalosť. Je to významný signál nielen pre nastolenie spravodlivosti a vysporiadanie sa s minulosťou, ale aj pre našu budúcnosť. Znamená, že politici si nemôžu sami pre seba zabezpečiť beztrestnosť," povedal výkonný riaditeľ VIA IURIS Milan Šagát.

17:30 "Toto je víťazstvo, amnestie boli zrušené," povedal po hlasovaní Ján Budaj. „Je to úspech predovšetkým občanov, ktorí si vynútili zmenu postoja premiéra aj strany SNS," poďakoval sa poslanec.

Poslanec Igor Matovič pripomenul, že hlavne vďaka pôvodnému návrhu na zrušenie amnestií, ktorý v˙tomto volebnom období priniesol do parlamentu Budaj, je dnes parlamentom schválené Uznesenie o˙zrušení Mečiarových amnestií. "Zrušenie podporili aj tí, ktorí 20 rokov tvrdili, že amnestie sa zrušiť nedajú. Dnešný deň je víťazstvom nad ľuďmi, ktorí amnestie dlhé roky hájili," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Na diaľku sa tiež poďakovali Anne Remiášovej za jej dlhoročný boj za zrušenie amnestií.

Prečítajte si tiež: Poslanci zrušili Mečiarove amnestie, ústavných sudcov nemusí chrániť anonymita Čítajte 

17:20 Proti zrušeniu amnestií hlasovala len poslankyňa extrémistickej ĽSNS Natália Grausová, zvyšok klubu nehlasoval. Nezaradený poslanec Peter Marček, ktorý odišiel z klubu Sme rodina sa ako jediný zdržal. Na hlasovanie neprišli Anton Hrnko a Eva Antošová z SNS a poslanci Smeru Ján Podmanický, Miroslav Číž, Robert Madej a Dušan Muňko.

17:12 Po schválení uznesenia poslanci aj ministri zatlieskali. Premiér Robert Fico hneď potom odišiel z pléna.

17:10 Národná rada prijala uznesenie, ktorým ruší článok V a článok VI rozhodnutia predsedu vlády SR z 3. marca 1998 o amnestii, rozhodnutie predsedu vlády zo 7. júla 1998 o amnestii, rozhodnutie prezidenta SR v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997.

SkryťVypnúť reklamu

Z prítomných 144 poslancov hlasovalo za 129, proti bol jeden poslanec a zdržal sa taktiež jeden poslanec a nehlasovalo 13 poslancov.

17:03 Do rokovacej sály prišiel už aj premiér Robert Fico a ďalší ministri.

17:01 Predsedajúci Béla Bugár vyhlásil pred hlasovaním krátku prestávku.

16:58 Do pléna niekoľko minút pred hlasovaním o zrušení Mečiarových amnestií prišiel aj minister kultúry Marek Maďarič.

12:10 V minúte po minúte budeme pokračovať pred 17:00 hod, kedy poslanci budú o návrhu hlasovať.

12:05 "Som presvedčený, že ústavný súd potvrdí zrušenie Mečiarových amnestií, aj tej jednej milosti pána prezidenta Kováča," povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

12:00 Bez zmeny ústavy by podľa predsedu parlamentu Andreja Danka z SNS vznikol pri rušení amnestií právny chaos. "Chvíľa zrušenia amnestií a milosti prezidenta Kováča prichádza dnes na hlasovaní o piatej," povedal Danko.

SkryťVypnúť reklamu

11:58 Premiér Fico povedal po rokovaní vlády, že koaličné riešenie na zrušenie amnestií považuje za jediné možné z hľadiska ústavnosti. Vyrušujú ho pochybnosti, ktoré vznikli okolo ústavného súdu, ktorý má podľa koaličného návrhu posúdiť zrušenie amnestií do 60-tich dní.

Dnešný deň, keď parlament bude hlasovať o amnestiách, ohlásil za výnimočný. "Vnímam to ako šancu posunúť kvalitu politického a spoločenského vedomia na novú úroveň," povedal Fico.

Fico dlhé roky tvrdil, že Mečiarove amenstie sú nezrušiteľné. Názor zmenil až po tlaku verejnosti.

11:44 Poslanci rozpravu k uzneseniu na zrušenie amnestií ukončili.

10:53 Jana Cigániková z SaS hovorí, že zákon má platiť pre každého rovnako. Nesúhlasí, aby bola zrušená len milosť exprezidenta Kováča jeho synovi, ale všetky. Preto predniesla svoj pozmeňujúci návrh. Peter Kresák z Mosta-Híd Cigánikovú upozornil, že takýto návrh nemôže dať, pretože by šiel nad rámec ústavného zmocnenia, pretože by celé uznesenie postavila do protiústavného svetla.

SkryťVypnúť reklamu

10:36 Predsedajúci schôdze Béla Bugár z Mosta-Híd oznámil, že hlasovať o uznesení na zrušenie Mečiarových amnestií budú až o 17:00 h.

10:35 Renáta Kaščáková z SaS uviedla, že nehlasovala za návrh na zmenu ústavy. Podľa vlastných slov chce, aby sa vražda Roberta Remiáša poriadne vyšetrila.

Stalo sa to napriek nemu.

Martin Poliačik k zásluhám premiéra Roberta Fica na zrušení amnestií

10:30 Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) verí, že poslanci zrušia amnestie. Predseda kresťanských demokratov Alojz Hlina na brífingu v Bratislave na to vyzval a povzbudil poslancov.

"Veríme, že dnešný deň je významný pre SR a spravodlivosť na Slovensku," uviedol Hlina. Je presvedčený, že spoločnosť neočakáva nič iné ako zrušenie Mečiarových amnestií. Rýchly proces, ktorý v prípade snáh o zrušenie amnestií nastal, podľa neho potvrdzuje, že "keď sa chce, tak sa dá".

SkryťVypnúť reklamu

10:02 "Mečiarove amnestie treba zrušiť," povedal pred plénom poslanec SaS Ondrej Dostál. Má však pochybnosti o zrušení, na Ústavnom súde to podľa neho môže dopadnúť zle. Preto podľa vlastných slov nehlasoval za zmenu ústavy. Kováčova milosť synovi sa podľa Dostála nedá porovnávať s Mečiarovými amnestiami.

Navrhol, aby z uznesenia, ktorými sa rušia Mečiarove amenstie, vyňali zrušenie milosti, ktorú udelil exprezident Michal Kováč svojmu synovi. Tento pozmeňujúci návrh zrejme nebude mať dostatok hlasov, keďže koalícia s opozíciou sa už minulý týždeň dohodli, že rušenie milosti tam zostane.

Prečítajte si tiež: Pre amnestie zmenili ústavu. Čo to vlastne znamená? Čítajte 

09:50 Premiér Robert Fico nemá podľa poslanca SaS Martina Poliačika žiadnu zásluhu na zrušení Mečiarových amnestií. "Stalo sa to napriek nemu," hovorí s odkazom, ako pred niekoľkými týždňami na tlačovej besede na Úrade vlády hovoril, že jeho vláda bude iniciovať zrušenie amnestií.

SkryťVypnúť reklamu

Boj za zrušenie Mečiarových amnestií začal liečbu demokratického Slovenska.

Ján Budaj (OĽaNO)

Pôvodný návrh na zrušenie amnestií predložil do parlamentu opozičný poslanec Budaj koncom minulého roka. Po tlaku verejnosti, filme Únos a výzve právnych kapacít začala vládna koalícia pripravovať vlastný návrh zákona, ktorým by amnestie zrušili.

Smer v minulosti viackrát v parlamanete zablokoval pokusy zrušiť Mečiarove amnestie.

09:40 Nezaradený poslanec Zsolt Simon hovorí, že "úprimnej snahe Smeru a SNS uverí až vtedy, keď zrušenie Mečiarových amnestií odobrí ústavný súd". Zmenu ústavy, ktorá predchádza prijatiu uznesenia o amnestiách, minulý týždeň v parlamente nepodporil.

09:34 Z Úradu vlády informovali, že o 11:30 h. bude vyhlásenie lídrov koaličných strán k Mečiarovým amnestiám.

Anketa:
Mali by poslanci Mečiarove amnestie zrušiť?
Áno
11569
Nie
899
Hlasovalo: 12468
Hlasovanie otvorené:
od: 30.01.2017 13:19

09:27 "Boj za zrušenie Mečiarových amnestií začal liečbu demokratického Slovenska," hovorí poslanec opozičného hnutia OĽaNO Ján Budaj. V Národnej rade sa podľa neho veľa hovorí aj o zneužívaní moci, korupcii či nebezpečí extrémizmu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ohrozuje nás kriminalizácia verejného života," hovorí Budaj. Môže mať podľa neho podobu sympatií k extrémizmu, ale aj únosu prezidentovho syna. Ak sa parlamentu podarí zrušiť Mečiarove amnestie, dá to podľa neho Slovensku nádej na zlepšenie pomerov.

09:20 Pod uznesenie sa podpísalo 89 poslancov. Na predloženie uznesenia ich stačilo 30, na schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov.

09:09 Návrh na prijatie uznesenia na zrušenie Mečiarových amnestií a milosti, ktorú udelil exprezident Michal Kováč svojmu synovi v kauze Technopol, predstavil v pléne poslanec Mosta-Híd Peter Kresák.

"Toto rozhodnutie nám môže umožniť po 19 rokoch definitívne sa vysporiadať s obdobím výkonu štátnej moci, ktoré bolo poznamenané nielen hrubým zneužívaím, ale aj nerešpektovaním základných práv a slobôd," hovorí Kresák.

SkryťVypnúť reklamu

09:01 Začalo sa rokovanie parlamentu.

8:05 Národná rada má podľa návrhu prijať uznesenie, ktorým ruší článok V a článok VI rozhodnutia predsedu vlády SR z 3. marca 1998 o amnestii, rozhodnutie predsedu vlády zo 7. júla 1998 o amnestii, rozhodnutie prezidenta SR v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997.

8:00 Poslanci na zasadnutí parlamentu prerokujú návrh uznesenia na zrušenie Mečiarových amnestií.

BRATISLAVA. Parlament bude v stredu prerokovávať návrh uznesenia, ktorým sa majú zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara.

Zákonodarný zbor by mohol hlasovať o zrušení amnestií večer o 17:00. Novela ústavy ako aj nadväzujúci zákon o ústavnom súde, ktoré schválili minulý týždeň poslanci, aby následne na ich základe prijali uznesenie o zrušení Mečiarových amnestií a milosti udelenej Michalovi Kováčovi ml., vyšli už v Zbierke zákonov. Znamená to, že táto legislatíva je platná a účinná.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Fegyveres: Ak amnestie zrušia, pôjdem znovu vypovedať Čítajte 

Poslanci rozhodnú o amnestiách

Návrh uznesenia musí predložiť 30 poslancov a súhlasiť s ním musí najmenej 90 zákonodarcov. Ak bude takéto uznesenie prijaté, bude ho môcť posúdiť ústavný súd. Poslanci novelu ústavy, ktorá rozširuje kompetencie parlamentu o možnosť zrušiť amnestie a milosti, prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní a schválili minulý týždeň 30. marca. Rovnako tak ako aj nadväzujúcu novelu zákona o ústavnom súde.

Podľa schváleného návrhu zrušenie amnestií či milosti udelených prezidentom SR musí do 60 dní posúdiť Ústavný súd. Ten rozhodnutie parlamentu môže potvrdiť, alebo ho zruší. Ak však ústavný súd neprijme v stanovenej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné. V pondelok tieto legislatívne zmeny podpísal prezident Andrej Kiska.

Národná rada má podľa návrhu v stredu prijať uznesenie, ktorým ruší článok V a článok VI rozhodnutia predsedu vlády SR z 3. marca 1998 o amnestii, rozhodnutie predsedu vlády zo 7. júla 1998 o amnestii, rozhodnutie prezidenta SR v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Hlasovanie o amnestiách je len začiatok pochodu Čítajte 

Amnestie znepokojujú spoločnosť

V dôvodoch sa okrem iného uvádza, že slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojujú amnestie predsedu vlády Vladimíra Mečiara, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta obsiahnuté v rozhodnutiach predsedu vlády o amnestiách, a tiež aj udelená milosť prezidentom Michalom Kováčom zo dňa 12. decembra 1997.

Uznesenie vychádza z presvedčenia, že neoddeliteľnou súčasťou právneho štátu je rešpektovanie základných práv a slobôd, rešpektujúc princíp, že amnestiu nemožno udeliť predstaviteľom štátnej moci, osobám, ktoré konajú v ich mene alebo v súčinnosti s nimi, a blízkym predstaviteľom štátnej moci.

Taktiež berie do úvahy Deklaráciu o ochrane všetkých osôb pred núteným zmiznutím, Medzinárodný dohovor o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím. Odvoláva sa aj na sľub prezidenta, ktorého súčasťou je záväzok vykonávať svoje povinnosti v záujme občanov a zachovávať a obhajovať ústavu a ostatné zákony.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 251
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 768
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 886
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 824
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 6 773
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 696
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 877
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Skokan na lyžiach Hektor Kapustík.

Čerstvo ukončená letecká sezóna bola v mnohých ohľadoch pre 17-ročného Slováka výnimočná.


TASR
Marián Zeman a Martin Petro v podcaste Taký je futbal.

Nájsť kvalitného stredného útočníka je čoraz ťažšie.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Jazdec Ferrari Charles Leclerc.

Monačan zdôraznil, že kľúčom k zlepšeniu je rýchlosť v kvalifikácii.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu