BRATISLAVA. Vojenskí policajti by mali ísť pomáhať do Stredomoria do operácie EUNAVFOR MED Sophia, ktorej hlavným cieľom je rozloženie prevádzačských sietí.
Vláda v stredu súhlasila s týmto návrhom ministerstva obrany. Vyslanie musí ešte odsúhlasiť parlament. Do operácie by mal ísť zásahový tím v počte do desať vojakov a Slovensko plánuje vyslať vojakov do dvoch šesťmesačných rotácií.
„Ide o historicky prvú námornú operáciu vojakov OS SR,“ zdôraznil na brífingu minister obrany Peter Gajoš. Doplnil, že prvá rotácia vojakov pôjde do operácie v auguste a druhá v januári 2018. Pôsobiť budú v južnej časti Stredozemného mora. Riaditeľ Vojenskej polície Michal Migát uviedol, že medzi vojakmi bol záujem o túto misiu. Vojaci cvičili na Slovensku, ale aj v Nemecku, kde sa špeciálne cvičili na pôsobenie na mori.
Pod nemeckou vlajkou
Slúžiť budú na lodi pôsobiacej pod vlajkou Nemecka. Odísť do misie by mali v auguste, dovtedy sa budú pripravovať na vyslanie.
Rada Európskej únie rozhodla o vedení vojenskej operácie v južnej časti centrálneho Stredomoria v máji 2015. Jej hlavným cieľom je rozloženie prevádzačských sietí, a to predovšetkým systematickou identifikáciou, zaistením a likvidáciou plavidiel, ktoré prevádzači alebo obchodníci s ľuďmi využívajú alebo môžu využívať.
Minulý rok v júni Rada rozhodla o rozšírení úloh operácie aj na poskytovanie výcviku líbyjskej pobrežnej stráži a námorníctvu. Operácia okrem toho prispieva k predchádzaniu obchodovania so zbraňami v dohodnutom operačnom priestore, a to v súlade s príslušnými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, uvádza sa v materiáli rezortu obrany.
Na tejto operácii v súčasnosti participuje 24 štátov Európskej únie. Slovenská republika teraz neprispieva do operácie personálom ani kapacitami, avšak podieľa sa na jej realizácii poskytovaním príspevkov do spoločných nákladov operácie v rámci mechanizmu ATHENA, píše rezort obrany.
Túto misiu EÚ podporuje aj NATO. Ministri obrany členských krajín NATO súhlasili, aby lode aliancie napríklad poskytovali misii radarové snímky alebo zabezpečovali zásobovanie plavidiel Európskej únie palivom. Slovenský minister obrany Peter Gajdoš v minulosti označil nasadenie slovenských vojenských policajtov do operácie Sophia z pohľadu Slovenska za "konkrétny príklad spolupráce medzi NATO a EÚ".
Nové spôsobilosti, ktoré naši vojenskí policajti získajú pod vlajkou EÚ, môžeme podľa neho v budúcnosti využiť aj v rámci NATO. Štáty Európskej únie si od operácie Sophia sľubujú okrem iného výrazné obmedzenie nekontrolovanej migrácie z Líbye.
Slovensko vlani v 17 misiách
Slovensko sa v roku 2016 zapojilo do 17 misií medzinárodného krízového manažmentu (MKM), a to v rámci aktivít Európskej únie (6), OBSE (6), NATO (2) a OSN (3). Zástupcovia Slovenska pôsobili v operáciách a misiách v Afganistane, na Cypre, v Bosne a Hercegovine, Kosove, Macedónsku, na Mali, Haiti, Golanských výšinách, Ukrajine, v Turkmenistane, Moldavsku a Gruzínsku. Uvádza sa to v správe o pôsobení SR v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu v roku 2016 z dielne ministerstva zahraničných vecí, ktorú dnes vzala vláda na vedomie.
Pokiaľ ide o misie OSN, najviac príslušníkov Slovensko vyslalo do mierovej misie UNFICYP na Cypre. K 1. januáru 2016 pôsobilo v operácii UNFICYP na Cypre 159 príslušníkov OS SR, v septembri na žiadosť OSN navýšila SR počet príslušníkov na 169. Vlani vykonali dve rotácie, počas ktorých sa vystriedalo 326 vojakov, z toho 13 žien. Od začiatku pôsobilo v rámci misie 2 941 príslušníkov OS SR, z toho 122 žien. Misia UNFICYP je jedna z najdlhšie aktívnych mierových misií na svete. Jej úlohou je prevencia konfliktu medzi komunitou cyperských Grékov a cyperských Turkov na ostrove.
Pokiaľ ide o misie OSN v tomto roku, Slovensko chce pokračovať vo vysielaní príslušníkov do misií na Haiti a na Cypre. Slovensko takisto chce, aby na Haiti ostalo pôsobiť šesť policajtov a na Cypre sa ich počet zvýšil na šesť.
V rámci operácie NATO Resolute Support v Afganistane pôsobilo koncom minulého roka 42 vojakov. OZ SR majú v tejto operácii mandát na vyslanie 66 vojakov. V priebehu roka 2016 nasadili do operácie Letecký poradný tím, nasaditeľný komunikačný modul, vojenských poradcov a zdravotnícky personál, konkrétne poľný chirurgický tím. Od začiatku operácie v roku 2015 pôsobilo v Afganistane 202 príslušníkov OS SR, z toho 11 žien.
V operácii EÚ EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine pôsobilo ku koncu minulého roka 41 príslušníkov ozbrojených síl. Vďaka rotáciám sa v operácii vystriedalo 76 vojakov, z toho tri ženy. Od začiatku operácie v nej pôsobilo 755 príslušníkov OS SR, z toho 23 žien. Vojenská operácia EUFOR ALTHEA, zriadená v decembri 2004, je súčasťou komplexného prístupu EÚ k bezpečnostnej, politickej a sociálno-ekonomickej stabilizácii Bosny a Hercegoviny.
V tomto roku budú príslušníci ozbrojených zložiek SR naďalej pôsobiť v rámci misií EUBAM Moldavsko-Ukrajina, EUMM Gruzínsko a EULEX Kosovo. Pre redukciu v misii v Kosove sa bude Prezídium PZ spolu s MZVaEZ snažiť zapojiť do civilnej misie EÚ na Ukrajine (EUAM Ukrajina) a navýšiť počet policajtov v misii EUMM Gruzínsko.
V misiách OBSE malo v roku 2016 Slovensko zastúpenie v špeciálnej monitorovacej misii (SMM) na Ukrajine (10 príslušníkov), na hraničnom prechode Gukovo-Doneck (1), Kosove (1), Macedónsku (1), v Turkménsku (1) a Bosne a Hercegovine (1). Takmer polovica občanov SR, ktorí pôsobia v misiách OBSE, sú policajti, ostatní sú zástupcovia iných rezortov, respektíve zástupcovia civilnej sféry. „Vzhľadom na nedávne negatívne skúsenosti s aktivitami jedného slovenského príslušníka v pozorovateľskej misii na východnej Ukrajine bude treba v nasledujúcom období venovať väčšiu pozornosť komplexnému preverovaniu osôb, ktoré budú vysielané do misií. Nomináciám kandidátov by mala predchádzať informácia zodpovedných spravodajských a policajných inštitúcií sprístupnených ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí,“ píše sa v správe.
Zavŕšenie polročnej pohotovosti
Dokument tiež pripomína, že bojová skupina EÚ zostavená krajinami Viségradskej štvorky (V4) v júni 2016 zavŕšila svoju polročnú pohotovosť. Príslušníci OS SR boli spoločne s českými, maďarskými a poľskými vojakmi v období od 1. januára do 30. júna 2016 pripravení reagovať na prípadné krízové situácie.
V tomto roku sme zase vyslali do Pobaltia 152 vojakov ako spoločný príspevok V4 v oblasti ochrany a obrany východného krídla NATO.
V materiáli sa takisto upozorňuje na to, že bezpečnostné prostredie v roku 2016 bolo charakterizované vysokou mierou nepredvídateľnosti a komplexnosti. „Oblúk nestability, ktorý lemoval EÚ pozdĺž juhovýchodnej hranice, obsiahol viacero bezpečnostných rizík a hrozieb, vrátane nekontrolovaných migračných tokov, energetickej bezpečnosti, teroristických útokov, ako aj konvenčných hrozieb, a to najmä v dôsledku zvýšenej aktivity leteckých operácií tretích krajín v blízkosti vzdušného priestoru EÚ a NATO,“ uvádza sa v správe.
Okrem toho pokračoval trend pretrvávajúceho násilia a destabilizácie na juhovýchodnej Ukrajine, ozbrojených aktivít teroristických skupín v oblasti Blízkeho východu, najmä v oblasti Sýrie a Iraku, ako aj pokračujúce násilie a neschopnosť štátov zaručiť bezpečnosť a viesť politický dialóg v severnej a subsaharskej Afrike.