SME

Slovensko si podľa vlády plní záväzky v boji proti klimatickým zmenám

V stredu zasadala vláda, zaoberala sa Minamatským dohovorom aj príspevkami Keni.

Na snímke zľava ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a predseda vlády SR Robert Fico.Na snímke zľava ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a predseda vlády SR Robert Fico. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Vláda na stredajšom zasadnutí schválila správu ministerstva životného prostredia (MŽP) o priebežnom stave plnenia prijatých medzinárodných záväzkov Slovenska v oblasti politiky zmeny klímy za rok 2016.

Ide v poradí už o šiestu takúto správu, ktorá prináša prehľad o aktuálnom vývoji v oblasti politiky zmeny klímy v medzinárodnom, európskom aj národnom kontexte. Prináša tiež informácie o najdôležitejších výzvach a úlohách, ktoré Slovensko v tejto agende čakajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém zmeny klímy

V rámci medzinárodného kontextu patrila v roku 2016 k najvýznamnejším ratifikácia Parížskej dohody a úlohy súvisiace s 22. konferenciou zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP 22) a 12. zasadnutia zmluvných strán Kjótskeho protokolu v marockom Marrákeši, kde sa dohodli pravidlá spoločnej implementácie Parížskej dohody.

SkryťVypnúť reklamu

Problematika zmeny klímy bola adresovaná aj v aktivitách súvisiacich s plnením záväzkov Slovenska v rámci iných medzinárodných dohovorov, napríklad Dohovoru o biologickej diverzite, Dohovoru o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť či Rámcového dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát.

V minulom roku Slovensko deklarovalo plnenie európskeho záväzku znížiť emisie do roku 2020 o 20 percent v porovnaní s rokom 1990. „Slovenská republika je na najlepšej ceste splniť tieto záväzky aj z dôvodu zavedenia prísnejšej EÚ legislatívy pre emisie skleníkových plynov riadené smernicou o obchodovaní s emisnými kvótami,“ konštatovalo v správe MŽP.

V roku 2016 uskutočnila Európska komisia podrobnú revíziu emisií, pričom výsledok dopadol pre Slovensko pozitívne - momentálne sa emisie pohybujú na úrovni o 20 percent nižšie než v roku 2005.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupráca so svetovou bankou

MŽP v novembri 2016 nadviazalo spoluprácu so Svetovou bankou pri príprave Nízkouhlíkovej stratégie do roku 2050, ktorá nákladovo-efektívnym spôsobom identifikuje potenciál znižovania emisií v jednotlivých sektoroch hospodárstva a podporí dlhodobé investície do nízkouhlíkových a čistých technológií šetrných k životnému prostrediu. Výsledkom tejto spolupráce bude Štúdia nízkouhlíkového rastu SR do roku 2030, ktorá bude základom pre vypracovanie Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja SR.

Aktivity v oblasti adaptácie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy sa v roku 2016 sústredili najmä na intenzívnejšiu spoluprácu s odbornými inštitúciami, ktoré realizujú adaptačné projekty na miestnej alebo regionálnej úrovni. MŽP v správe zdôraznilo, že vzhľadom na odborný obsah a prierezový charakter boja proti klimatickým zmenám nie je možné záväzky Slovenska plniť bez aktívnej účasti ďalších relevantných ministerstiev, orgánov štátnej správy, samospráv ako aj odborných, vedeckých, univerzitných a mimovládnych inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

„Možno konštatovať, že aj keď vytvorenie medzirezortnej koordinačnej komisie znamená určitý prínos, je nevyhnutné neustále usilovať o aktívny prístup jednotlivých ministerstiev a skvalitňovanie vzájomnej spolupráce. Je dôležité prekonávať prípadný pretrvávajúci konzervatívny postoj a neklásť prílišný dôraz na kompetenčné rozhranie,“ uvádza MŽP, pričom poukazuje na to, že aj renomované medzinárodné inštitúcie a analýzy Európskej komisie hovoria o nutnosti zosúladenia fiškálnej, energetickej, dopravnej, pôdohospodárskej a iných národných politík s klimatickou politikou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 496
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 173
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 786
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 992
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 529
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 772
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu