SME

Konšpiračný magazín sa sťažuje na boj proti hoaxom

Médiá šíriace hoax a konšpirácie sa zrazu sťažujú, že proti nezmyslom bude štát bojovať.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

Boj proti “propagande v konšpiračných weboch” vracia Slovensko do 50. rokov.

Takýmto spôsobom nazval svoj nový článok známy konšpiračný magazín Zem a Vek. Venuje sa v ňom kritike plánovaného posilnenia Odboru počítačovej kriminality Ministerstva vnútra SR o 12 policajtov, ktorých úlohou bude sledovať dezinformačné kampane, propagandu a hoaxy šíriace sa internetom, sociálnymi sieťami a konšpiračnými webmi na Slovensku.

Text navodzuje dojem, že ide o „antidemokratické“ opatrenie, ktoré potláča slobodu prejavu a prakticky „evokuje návrat do 50. rokov 20. storočia“. Autor sa dokonca obáva, že spomínaný útvar môže byť zneužitý na „ideologické, politické, ale i geopolitické ciele stojace v protiklade so záujmami Slovenskej republiky“ a tvrdí, že opatrenie má za cieľ potlačiť možnosť občanov slobodne si vybrať geopolitickú orientáciu a zabrániť šíreniu informácií o „hierarchických najvyšších“ témach ako napríklad o údajne tajne pripravovanej vojenskej základni USA na Slovensku – tento nezmysel sme ako hoax vyvrátili TU.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Plánovaná utajená americká základňa je hoax Čítajte 

Je pritom až tragikomické čítať práve v mesačníku Zem a Vek tvrdenia o aktivitách, ktoré sú v protiklade so záujmami Slovenskej republiky alebo o nemožnosti občanov vybrať si geopolitickú orientáciu Slovenskej republiky.

Všetky tvrdenia v článku je pritom možné vyvrátiť jednoducho a z dostupných zdrojov.

Štyri nezmysly, ktorými zavádzajú

1. Už sledovanie dezinformačných a konšpiračných webov je samo osebe „antidemokratické“ – existuje veľké množstvo štúdií, v ktorých je dokázané, ako dezinformačné kampane, propaganda a šírenie hoaxov vplývajú na verejnú mienku a rozhodovanie občanov.

Je teda logické, že ak na území štátu prebiehajú aktivity, ktoré ohrozujú vnútornú bezpečnosť štátu a jeho občanov, štát prijme opatrenia. Dostupné zdroje (Ministerstvo vnútra SR, Slovenská informačná služba a iné) tvrdia, že Slovensko je cieľom nepriateľskej propagandy, dezinformačných kampaní a klamstiev, ktoré podkopávajú dôveru ľudí v štátne a európske inštitúcie a taktiež v demokratické a prozápadné smerovanie Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Preto tvrdenie, že zo strany Ministerstva vnútra SR ide o „antidemokratické“ opatrenie nemá žiadne opodstatnenie, práve naopak, toto opatrenie má posilniť demokraciu a slobodu prejavu a pomôcť identifikovať konšpiračné weby a média, ktoré tieto lživé informácie šíria.

2. Posilnenie Odboru počítačovej kriminality Ministerstva vnútra môže byť zneužité na „ideologické, politické, ale i geopolitické ciele stojace v protiklade so záujmami Slovenskej republiky“ – opäť ide o neopodstatnené a nelogické tvrdenie, nakoľko Slovenská republika je členským štátom Severoatlantickej aliancie a Európskej Únie.

Táto skutočnosť je obsiahnutá aj v strategických dokumentoch Slovenskej republiky, ako napríklad bezpečnostnej stratégii SR z roku 2005, no bude sa nachádzať aj v pripravovanej novej bezpečnostnej stratégii. Na druhej strane, na Slovensku pôsobí niekoľko dezinformačných webov a médií, ktoré šíria klamlivé informácie, hoaxy a pro-ruskú propagandu, ktoré navyše podporujú rôzne pochody za vystúpenie Slovenska z NATO a EÚ, a ktoré označujú tieto inštitúcie za zločinecké a fašistické.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tieto weby konajú v protiklade so záujmami Slovenskej republiky a práve proti nim je toto opatrenie namierené.

3. Spomínané opatrenie má za cieľ potlačiť možnosť občanov slobodne si vybrať geopolitickú orientáciu a zabrániť šíreniu informácií o „hierarchických najvyšších“ témach ako napríklad o tajne pripravovanej vojenskej základni USA na Slovensku – ide opäť o tvrdenie založené na lži.

V roku 2003 sa konalo referendum, v ktorom za vstup Slovenska do Európskej únie hlasovalo 92,46% Slovákov (pri účasti 52,15% opravených voličov). Občania si teda slobodne vybrali geopolitickú orientáciu a to orientáciu západnú a teda orientáciu demokratickú a liberálnu.

Taktiež informácia o „tajnej vojenskej základni USA na Slovensku“ bola už niekoľkokrát vyvrátená z dôveryhodných zdrojov, jedným z nich je aj Ministerstvo obrany.

SkryťVypnúť reklamu

4. Za všetkým stoja „neoliberálni politici a ich „korektne uvažujúci“ novinári“ – klasické konšpiračné tvrdenie, s ktorým pracujú všetky alternatívne médiá. Snahou tohto tvrdenia je poukázať na to, že tradičné média spolupracujú s politickými elitami a snažia sa zakrývať pravdu a sú to práve „alternatívne“ média, ktoré odkrývajú utajované skutočnosti a sprisahania.

Stačí sa len zamyslieť, koľkokrát sa „alternatívne“ médiá podieľali na odhalení reálnych káuz a korupcie, bez zmienky o zakrývaní pravdy politikmi, tajnými službami a tradičnými médiami. V „alternatívnych“ médiách nenájdete iné témy ako Putin, Rusko, NATO, Trump, chemtrails, anti-vax, rozpínanie NATO, fašisti, neocons a mnoho iných – no o korupcii a tunelovaní v štáte sa v nich nedočítate.

SkryťVypnúť reklamu

Dvanásť je v skutočnosti málo

Dezinformačné kampane, propaganda a haoxy patria medzi najnebezpečnejšie hrozby informačnej doby a je len dobré, že sa tejto problematike začína venovať vyššia pozornosť.

Je však viac ako nepravdepodobné, aby 12 ľudí dokázali dostatočne pokrývať dezinformačné kampane na Slovensku, najmä v dobe, keď existuje čoraz viac informácií o ruských aktivitách v krajinách V4.

Navyše, Ruská Federácie investuje do dezinformačných kampaní milióny dolárov ročne a má s propagandu dlhoročné skúsenosti - preto je veľmi dôležité, aby štátne orgány začali problematike informačnej vojny a propagande venovať dostatočné zdroje a pozornosť.

Autor je riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy.

Autor: Tomáš Čížik

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 365
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 063
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 912
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu