
Fedor Gál, sociológ
"Hodnotím to ako dlhé vedenie národa. Ešte pred 25 rokmi sme boli vypískaní verejnosťou a Mečiar bol hlavný hrdina, takže to uvedomenie trvalo štvrť storočia.
Medzitým sa mohli stať aj omnoho horšie veci, nemuseli sme byť v EÚ, v NATO, mohli sme mať iný štát. To oneskorenie je desivé. Kto chcel vtedy vedieť, vedel, o koho ide.
A Mečiar dokázal trikrát vyhrať slobodné voľby. Na druhej strane je neuveriteľné aj to, ako rýchlo ľudia zabudli. Beriem to veľmi ťažko, ale samozrejme, že je fajn, že spravodlivosti bude, možno, učinené zadosť."

František Horn, detský chirurg
"Verím, že sa nikomu znova neublíži. Verím, že sa nájde ten najlepší spôsob ako napraviť krivdy, ktoré boli spáchané.
A pripomína mi to nežnú revolúciu: pán Budaj znova v akcii a umelci nútia ľudí uvažovať. Som rád, že sa to deje v parlamente a nemusíme štrajkovať."

Michal Hvorecký, spisovateľ
"Je to cenný prvý krok. Ale k nastoleniu spravodlivosti ešte povedie veľmi dlhá a strastiplná cesta.
Ignorovať, zapierať a prehliadať vážne zločiny je už dvadsať rokov národný šport našich politikov."

Peter Visolajský, predseda LOZ
"Zrušenie tzv. Mečiarových a Kováčových amnestií je veľmi dôležitý a nevyhnutný krok ak chceme aby Slovensko v demokracii a v spravodlivosti rástlo.
Zrušenie je potrebné nie kvôli tomu, že si to praje celé Slovensko, ale pretože spravodlivosti nemôžu brániť štátni predstavitelia."

Meky Žbirka, hudobník
"Keď sme z totality prechádzali do demokracie, bolo to divoké obdobie, kadečo sa vtedy stalo. Takmer sme sa vrátili do starých koľají.
Kebyže dnes amnestie zrušíme, definitívne by sme sa tej minulosti vzdialili.
Ak by som mal súdiť podľa nálady v spoločnosti v posledných týždňoch, myslím si, asi sa to stane. Aj keď z praktického hľadiska to možno vyvolá rôzne názory právnikov, bude to mať aspoň symbolický význam."

Elena Kohútiková, ekonómka
"Je to dobrý signál, že spoločnosť sa ozdravuje a to ma veľmi teší.
Je to silný signál nielen pre tých, čo si tieto doby pamätajú, ale hlavne pre mladú generáciu, pre kreovanie ich hodnotového a morálneho rebríčka."

Ján Ďurovčík, choreograf a režisér
"Sledujem kauzu ako každý normálny občan tejto krajiny, ale myslím si, že okrem túžby vyriešiť ju drvivá väčšina ľudí nerozumie právnej stránke veci. Jedna skupina právnikov hovorí tak, druhá inak.
Zázraky nečakám, z môjho pohľadu je najdôležitejšie memento do budúcnosti, že nad akýmkoľvek takýmto podobným krokom bude vždy visieť hrozba, na akú sa nezabúda."

Zuzana Pechočiaková,lekárka a Biela Vrana
"Som za zrušenie Mečiarových amnestií, pretože sa navodí spravodlivosť v krivdách, ktoré boli spáchané v minulosti a súčasne to bude signál i pre nás, obyčajných ľudí, že môžeme dôverovať v demokraciu a spravodlivosť v našej krajine."

Ivan Šramko, ekonóm
"Silne podporujem zámer zrušiť amorálne amnestie a teším sa z dosiahnutého politického konsenzu v národnej rade v tejto téme a verím že sa podarí dosiahnuť vytýčený cieľ a bude vyvodená zodpovednosť voči všetkým páchateľom."

Iveta Radičová, bývalá premiérka
"Zrušenie amnestií je dôležité. Problém však mám minimálne s tromi aspektami koaličného návrhu: zrušenie milosti v kauze Technopol len voči jednej osobe, čo vytvára novú nespravodlivosť.
Rozšírenie kompetencie NRSR vo vzťahu k prezidentovi, čo mení pozíciu priamo voleného prezidenta. A rozšírenie kompetencie Ústavného súdu SR. Spôsob zrušenia amnestií preto považujem za nespravodlivý a rizikový."

František Kovár, herec
"Dá sa povedať, že to bola jedna z tráum, ktoré nás občanov doslova prenasledovali. V roku 1989 sme si ani vo sne nemysleli, že sa čosi také môže stať.
Ide o nevyriešenú záležitosť, ktorá je v rámci demokracie taká dôležitá, že by som to prirovnal k rakovinovému nádoru nášho demokratického organizmu. Predpokladám a dúfam, že dospejeme k zdarnému koncu a nádor sa odstráni.
Hoci človek je nastavený tak, že dokáže isté, aj temné veci opakovane urobiť, toto by mal byť príklad, keď ľudia nezabúdajú. Verejná mienka je natoľko silná, že ústavný súd to zrejme bude musieť zobrať do úvahy."

Beata
Balogová
