SME

Vlani najviac odpočúvala polícia a SIS, všetky odposluchy boli zákonné

Zároveň nie je jasné, či získané informácie sa použili ako dôkaz v trestnom konaní.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Celkovo 1391 žiadostí o vydanie súhlasu na použitie informačno-technických prostriedkov (ITP) bolo v roku 2016 doručených na všetky krajské súdy a Špecializovaný trestný súd.

Vyplýva to zo správ Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS a Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva o stave použitia ITP za minulý rok, ktoré vo štvrtok poslanci zobrali na vedomie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väzenská stráž neodpočúvala

Zo spomínaných 1391 žiadostí súdy vyhoveli v 1326 prípadoch s tým, že všetky odposluchy boli zákonné. Najviac odpočúvala polícia, ktorá podala 1047 žiadostí, súdy vyhoveli 982 z nich. Slovenská informačná služba chcela odpočúvať 234-krát, súdy odobrili tajnej službe každú žiadosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani odpočúval aj Kriminálny úrad finančnej správy. Na súdy poslal 57 žiadostí, ani jedna nebola zamietnutá. Podobne úspešné bolo aj Vojenské spravodajstvo. Podalo 53 žiadostí a súdy všetky odobrili. Právo odpočúvať má aj Zbor väzenskej a justičnej stráže, vlani však v tomto smere iniciatívu nevyvinul.

Ministerstvo spravodlivosti konštatuje, že keďže je orgán štátu povinný informovať sudcu len o skončení použitia ITP, príslušné súdy vo svojich podkladoch zhodne uviedli, že nemajú vedomosť o dosiahnutí zákonom uznaného účelu a cieľa odposluchov.

Zrejme ich nepoužili v trestnom konaní

Len Krajský súd v Prešove uviedol, že cieľ použitia ITP z celkového počtu 39 povolených vecí bol splnený v 21 veciach, nebol splnený v štyroch, čiastočne splnený bol v jednej veci a 13 vecí nie je ešte skončených.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň nie je jasné, či informácie získané použitím ITP boli použité ako dôkaz v trestnom konaní.

"Spätná väzba od orgánov štátu oprávnených podávať žiadosti v tomto smere neexistuje, súdy preto takúto evidenciu nevedú. Takáto evidencia by nebola ani spoľahlivá, nakoľko dochádza aj k prípadom, kedy prokurátor podá obžalobu na súd mimo obvodu krajského súdu, ktorý vydal súhlas na použitie ITP," dodalo ministerstvo.

Národná rada Slovenskej republiky (NR SR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 493
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 167
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 765
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 999
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 491
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 770
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Adrian Mannarino

Kedysi bol svetovou sedemnástkou.


SITA
Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


SkryťZatvoriť reklamu